„Њујорк тајмс“: Руска економија се брзо прилагодила санкцијама
1 min read
Илустрација
Рат у Украјини нагло је прекинуо многе трговинске везе Европе и Русије, али се економија земље брзо прилагодила, проналазећи алтернативне путеве за увоз. Током протеклих десет месеци бивша совјетска република Грузија постала је погодан логистички канал између Руске Федерације и Запада, пише „Њујорк тајмс“ и додаје да се свакодневно километарски караван камиона протеже дуж планинског ауто-пута у Грузији, близу границе с Русијом.
Набавка робе преко Грузије и суседних земаља попут Јерменије и Азербејџана помогла је Русији да преброди санкције које јој је Запад увео због сукоба са Украјином. Урпкос томе што неки артикли недостају и што су се многе западне компаније повукле с руског тржишта, тамошње власти тврде да економски пад износи само три одсто.“Иако су бројни економисти предвиђали да ће западне санкције изазвати колапс Русије, до њега – није дошло“, наводи „Њујорк тајмс“.
Смештена на Кавказу на крајњем југоисточном делу Европе, Грузија нуди најбржи копнени пут до Турске, која је сада једна од главних трговинских веза Русије са Западом. Током првих шест месеци 2022. године теретни транзит између Турске и Русије се утростручио а већи део је путовао грузијским рутама, подаци су истраживања водеће грузијске инвестиционе банке „Ти-Би-Си капитал“.
Према руској царинској служби транзит је био дупло већи децембра 2022. него годину дана раније, тако да се ради на проширењу броја трака на граници, док Грузија гради тунел кроз најпроблематичнији део ауто-пута који је повремено блокиран снежним наносима.
Немогуће је утврдити колики део европског терета који пролази кроз Грузију подлеже санкцијама Европске уније. Али то што је ове земља постала кључна карика у трговини с Русијом наглашава потенцијалну рупу у политици санкција ЕУ.
„Случај Грузије иде у прилог тези да су многе треће земље омогућиле државама под санкцијама да заобиђу трговинска ограничења“, изјавила је виши истраживач на Међународном институту за стратешке студије Марија Шагина.
„Грузија балансира између своје званичне прозападне оријентације и економске зависности од Русије“, додала је Шагина.