ИН4С

ИН4С портал

Њемачки медији: Опасна игра – Црна Гора је на продају

1 min read

У сврху предстојећих парламентарних избора 16. октобра, црногорска влада намјерава да искористи све могуће начине и финансијске ресурсе без срама, не би ли владајућа Демократска партија социјалиста (ДПС) извукла максималну корист, пише њемачки медиј Бургерштиме (Buergerstimme).

Како пише овај лист, 27. септембра у Подгорици je одржан први састанак недавно формираног Савјета за сарадњу са исељеницима. Главни циљ овог Савјета је ефикасно коришћење потенцијала црногорских исељеника и дијаспоре за потребе ДПС-а током предстојећих избора. Савјет има 80 чланова, а међу њима реномиране личности из владе, дијаспоре и других истакнутих институција.

Међу првима који су реаговали на овај догађај био је Никола Цамај, лидер политичке партије Демократски савез. Он је њихов први састанак, само неколико дана прије избора, назвао “класичним триком случајности изборног процеса и лажи органа власти и владајућих елита”. Међутим, према његовом мишљењу, “албанска мањина у Црној Гори се не може преварити” јер је “ДПС своје лице показао одавно”. Реаговао је и Семир Хоџић, лидер Босанске демократске заједнице, који је нагласио да се “ДПС никада није одрекао “лажи, манипулација, пријетњи и корупције у својој кампањи”.

Мило Ђукановић је изабран за шефа Савјета за сарадњу са исељеницима што му је дало још више могућности да се осигурају гласови за ДПС из дијаспоре, наводи Бургерштиме.

Састанак Савјета се одржао 20. септембра у Њујорку, гдје се премијер Мило Ђукановић састао са представницима црногорске дијаспоре Сједињених Америчких Држава. Састанак је, наводи овај медиј, организовао угледни привредник, Рефик Рефко Радончић у свом хотелу на Менхетну. Том приликом се премијер захвалио дијаспори за свој “допринос обнови црногорске суверености” и “промоцију савремене Црне Горе”.

Поставља се питање – да ли је “обнова црногорске државности” заиста задатак емигрантске заједнице и дијаспоре?! Да ли је то грешка у преводу? Да ли то можда значи хуманитарни и културни ангажман? Или финансијску подршку? Не. Пажња је усмјерена на тренутни изборни процес. Ради се првенствено о албанској и бошњачкој дијаспори, каже Бургерштиме. 

“Ово је добро израчунати потез Мила Ђукановића. Чини се да је то почетак велике продаје Црне Горе,” наводи овај медиј.

milo dahlan

Влада Црне Горе, каже се у тексту, са Милом Ђукановићем на челу, направила је иза затворених врата програм финансијске помоћи за црногорску дијаспору, која се враћа кући да би учествовала на парламентарним изборима 16. октобра. Кључно питање је – о чијем трошку?

То су финансирали потпредсједник Владе Петар Ивановић и Инвестиционо-развојни фонд, наводи лист. Циљ Фонда је да се дистрибуира сума од 50 милиона долара, недавно добијена за развој црногорске пољопривреде по веома повољним условима од Фонда за развој у Абу Дабију. Умјесто прилива новца у пољопривреду Ђукановић ће овим новцем платити гласове.

Планирано је да за дан избора исељеници, припадници албанске и бошњачке дијапоре који живе Њемачкој, Француској, Аустрији, САД, Турској и неким другим земљама, чартер летовима компаније Montenegro Airlines буду довезени да гласају. Награда за сваког “туристичког бирача” покрива не само цијену авионске карте, већ и 100 евра по особи приде. 

За сада, програм предвиђа учешће 15.000 исељеника из Црне Горе. Агресивна кампања којом се позивају исељеници из Црне Горе да дођу и гласају већ је добила замаха.

Шта је Абу Даби Фонд за развој и ко стоји иза тога? Прво, ту је Мухамед Дахлан који живи у Уједињеним Арапским Емиратима, добар пријатељ Мила Ђукановића којем је премијер дао црногорски пасош, што је привукло негативну пажњу. Друго, ту је Фетулах Гулен. Дахлан захваљујући својој “Дахлан Фондацији” има утицајне везе и блиска пријатељства са сљедбеницима Ердоганових противника – проповедника Гулена, који је био оптужен од стране турских власти за организоване пуча у јулу ове године.

Захваљујући Дахлану и Ђукановићу у Црној Гори и на Балкану је присутан велики број Гуленових присталица. Они су се, наводи њемачки медиј, населили тамо уз личну помоћ Мила Ђукановића, и имају утицаја на Универзитету Медитеран, Међународном језичком центру у Подгорици и ђачком дому у Рожајама. Ђукановић поново тајно обећава пословним структурама неких арапских држава и албанској дијаспори у Црној Гори бројне бонусе када они подрже кандидатуру њега и његове Демократске партије социјалиста на изборима 16. октобра. Ови бонуси подразумијевају повољније услове за земљу и стицање имовине у току нове рунде приватизације државне имовине.

<

“Црна Гора је на продају! Отаџбина на продају! Продаје се привилегованим купцима!”, наводи Бургерштиме.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

3 thoughts on “Њемачки медији: Опасна игра – Црна Гора је на продају

  1. Од неколико стотина нас Црногораца који живимо у Ванкуверу, знам само једног који подржава Мила, ДПС и ту владајућу групу у осиромашеној Црној Гори.

    Прије референдума имали смо редовне Црногорске вечери,
    кад су велике сале биле препуне.
    Послије тога смо се погубили, као да се кријемо од срамоте каква нам је отаџбина.
    У суботу имамо гусларско вече. Покушавамо скупити бар неки мањи број народа из Црне Горе, послије десет година, колико се нијесмо скупљали. Кога год назовем, показује мало интересовање за окупљање Црногораца, или Срба из Црне Горе, ако то боље звучи.
    Навикао се народ у самотињи.

    У том савјету дијаспоре, да буде члан био је озбиљан кандидат криминалац и проблематична особа Божо Вујичић, на кога је спало неко црногорско-канадско друштво, у распадању, чије чланство је у најбоље вријеме било једноцифрено.

    Надам се да неколико хиљада оних које успију довести на гласање, неће надгласати народ од неколико стотина хиљада који преживљава у Црној Гори, који није задовољан стањем и жели и треба промјене.
    Да резултат избора зависи од мога гласа, радо бих дошао на гласање о свом трошку.
    Много радије бих дошао да прославимо позитивне промјене, и ако бих могао бити од било какве користи за народ и ту обрукану државицу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<