Њемачка тајна служба добила дозволу за масовни надзор
1 min read
Бундестаг је јуче усвојио реформу БНД-а, немачке тајне службе. Повод за реформу је афера око америчке тајне службе НСА, која је почела 2013. године, а у коју је умешан и БНД. Немачки агенти су наводно за Американце шпијунирали европске савезнике – то произилази из открића бившег агента НСА Едварда Сноудена.
Реформа поделила политичаре
Сада Велика коалиција повлачи консеквенце доношењем два закона којима уводи реформе у рад БНД. За коалицију на власти, СПД и ЦДУ/ЦСУ реформа представља основу за функционалне тајне службе, ангажоване у иностранству, и бољу контролу њиховог рада. Насупрот томе, критичари у свему виде легализацију масовног надзора.
Бундестаг тренутно има три органа који контролишу рад тајних служби: Парламентарни контролни одбор (ПКГр), Г10 Комисију за одобравање мера прислушкивања и Одбор за одобравање буџета тајних служби. Ускоро ће бити формиран и четврти орган: Њега ће чинити судије и адвокати савезног нивоа који ће контролисати коректност шпијунирања у иностранству. Канцеларија канцеларке ће их информисати о бризантним акцијама, а они ће доносити одлуке о шпијунажи институција Европске уније или њених чланица.
Осим тога формираће се канцеаларија “сталног опуномоћеника” са око 20 запослених: задатак је подршка постојећим органима при контроли рада тајних служби и координација са другим контролним инстанцама.
Тиме ће бити уклоњен “низ недостатака”, каже Клеменс Бинингер (ЦДУ), шеф Парламентарног одбора за контролу: До сада су посланици имали инструменте за контролу тајних служби, али “не и особље, а поготово не времена да се тиме баве”. Због тога је, како је рекао, реформа важна.
Опозиција међутим страхује да ће формирањем новог органа бити ослабљена парламентарна контрола. Постоји озбиљна опасност да посебно осетљиве информације буду доступне само опуномоћенику, а не и посланицима, каже Андре Хан из Левице.
Дозвољено шпијунирање ЕУ
Други закон регулише надзор у иностранству, дакле надзор телефона и интернет веза људи у иностранству од стране БНД-а. У те сврхе тајна служба се може прикључити и на интернет чворишта у Немачкој преко којих се одвија размена података из целог света. До сада је БНД смео да прислушкује само поједине линије и преузима само један део података. Од данас БНД може да се прикључи на целе телекомуникационе мреже без ограничења. “Фул тејк” је назив нове праксе која је иначе спорна.