ИН4С

ИН4С портал

Никшићанин пријавио полицајце: Тврди да су му пријетили ликвидацијом

1 min read

Фото: Шутерсток

Институција заштитника људских права и слобода је, поступајући по пријави Никшићанина који им се обратио, оптужујући припаднике Сектора за борбу против организованог криминала и корупције (СБПОКК) да су га тукли, малтретирали, мучили, уцјењивали, пријетили силовањем и убиством, али и да ће наудити његовој породици, тражећи да лажно свједочи да ради за криминалне кланове, исказала је очекивање да ће Основно државно тужилаштво спровести поступак у разумном року и обавијестити их о исходу, јер они због контрадикторности датих изјава подносиоца притужбе нијесу могли утврдити да је до злостављања дошло. Омбудсман је утврдио да је дошло до повреде Устава и Европске конвенције о људским правима јер је подносилац пријаве остао ускраћен за било какав одговор од надлежних институција.

– Заштитник сматра да је за утврђивање евентуалне одговорности службених лица у конкретном случају, а у вези са евентуалном повредом члана 3 Конвенције (забрана мучења) на штету подносиоца притужбе, потребно предузимање мјера и радњи као што су саслушање свједока, вјештачење и других процесних радњи, како би се утврдила узрочно-посљедична веза између евентуалних посљедица и самог догађаја. Предузимање свих ових радњи није у мандату Заштитника и по природи спада у домен тужилачко-судског поступка. Код оваквог стања ствари, а имајући у виду да је пред Основном државном тужилаштву формиран предмет, очекујемо да ће Основно државно тужилаштво спровести поступак у разумном року и да ће нас обавијестити о исходу поступања – наводи се у мишљењу омбудсмана, у које је “Дан” имао увид.

Подносилац је у пријави навео да га је полиција малтретирала 2020., али и 2021. године, а у притужби је устврдио да су га одвели у Центар безбједности Никшић, а потом у Подгорицу преко Марезе, те да су га све вријеме тукли, пријетили му и понижавали га. Омбудсман у мишљењу наводи и изјашњење Управе полиције, као и полицајаца који су негирали било какву тортуру, а један од њих је казао да је подносиоцу притужбе дао чоколадицу јер му је током пута до Подгорице позлило. Анализирано је и вријеме путовања од Никшића до Подгорице, а као оправдање за његово дуже трајање наведено је да је падала киша и да су се спорије кретали због радова на путу.

У мишљењу се наводи да је подносилац притужбе 3. јануара 2021. године јавно изнио наводе о злостављању, а они се могу сублимирати као наводи о физичком и психичком злостављању. Тада је рекао да су му полицајци тражили да отвори свој мобилни телефон и да знају да је спремао неку ликвидацију, а да је онда кренуло психичко и физичко малтретирање како би признао.

– Јавности је описао како је изгледало заустављање на Марези, ријечим: “Тада су ми рекли да ће ми ставити електричну огрлицу за псе, да ће ме давити кесом за смеће, ако не признам све што траже. А онда је, мислим X.X., почео да ме дави рукама и да ме удара шакама по глави”. Тврдио је да му је тада позлило и да су полицајци рекли да се фолира и наставили да га ударају “док нијесу схватили да није тако, него да сам од гушења и ударања почео да губим свијест, након чега ме воде у болници у Подгорици”. У изјави датој 4. фебруара 2021. године пред Одјељењем за унутрашњу контролу, подносилац притужбе је, у односу на наводе о физичком злостављању, навео да се возило у којем је био први пут зауставило непосредно по изласку из Никшића, односно послије тунела Будош, када је из другог службеног возила изашао службеник којег је означио као X,X., који му је кроз прозор задњих лијевих врата упутио низ увредљиивх ријечи, “наизмјенично ми задајући ударце у чеоном предјелу главе, док ме другом руком држао у предјелу вилице”; да се возило у којем је био поново зауставило на Марези, када му је исти службеник, такође кроз прозор, задао више удараца отвореном песницом у предјелу главе, те да је непосредно затим исти службеник почео да га извлачи из возила “ударајући ме песницом у предјелу главе”. Подносилац притужбе је изјаву закључио ријечима: “Такође, током читаве вожње ми је управо он задавао ударце отвореном песницом у правцу главе – наводи заштитник у мишљењу.

Указује да су у притужби поднијетој омбудсману изнијети другачији наводи и описи.

– Међутим, у притужби коју је поднио Зашититнику људских права и слобода у октобру 2022. године подносилац притужбе наводи да су више пута на путу према Подгорици заустављали аутомобил и физички га злостављали; да су полицијски службеници на скретању прије Марезе поново зауставили аутомобил, опколили га и ставили му кесу на главу више пута и почели да га даве; да су га скинули голог и пошто је падала киша говорили да ће му угурати кишобран у задњицу; … да су му ставили око врата електричну огрлицу за псе и чизмама га шутирали; да је више пута губио свијест; да је препознао X.X., који је почео да га дави рукама и удара га шакама по глави, уз све то пријетећи и псујући му мајку, да га је фотографисао и слао фотографије “кавачком клану”. Имајући у виду неконзистентност навода подносиоца притужбе који се односе на физичко злостављање изнијетих у новинском тексту, у изјави датој Одјељењу за унутрашњу контролу и пред Заштитником људских права и слобода, да су битно различити како у погледу локације, броја извршилаца и начина извршења злостављања, а при чињеници да је подносилац притужбе непосредно након догађаја био на слободи, односно у могућности да прибави друге љекарске налазе и фотографије које би указивале на тјелесне повреде које би несумњиво морале бити видљиве, а којим налазима и/или фотографијама тврдње подносиоца притужбе, пред Заштитником, нијесу поктријепљене, Заштитник није могао утврдити злостављање онако како је то притужбом представљено – пише у мишљењу.

Код љекара службеници преузели ријеч

Заштитник је примијетио да је љекарски преглед подносиоца притужбе извршен уз надзор поступајућег службеника СПБОКК- а, по одлуци поступајућег службеника, а не доктора, из чега се, како наводе, може закључити да подносилац притужбе није био у прилици да се слободно изрази и евентуално пријави злостављање.

– С тим у вези, Заштитник примјећује да се из извјештаја љекара специјалисте закључује да су поступајући службеници говорили у име подносиоца притужбе: “доведен од стране полиције, који наводе да је током хапшења наступило гушење, убрзано дисање, стезање шака”, док се у извјештају не наводи да је подносилац притужбе било шта рекао – наводи се у мишљењу.

 

Извор: Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *