Николић у УН: Пријем Косова у Унеско био би опасан преседан

Томислав Николић
Предсједник Србије Томислав Николић упозорио је, у сједишту УН, да би се прихватањем захтјева за чланство Косова у Унеску „створио опасан преседан и отворио простор за легализовање насиља над националним, културним и вјерским идентитетом било ког народа, било гдје“ и позвао Уједињене нације да се успротиве тој иницијативи.
У генералној дебати на 70. засједању Генералне скупштине УН, Николић је, говорећи о захтјеву за пријем Косова у Унеско, позвао УН да очувају кредибилитет и да се успротиве иницијативи коју је поднела Албанија са још 44 земље.
„Сигуран сам да ћете се, као одговорни државници и часни људи, успротивити неправди и злу које би било нанијето Србији евентуалним прихватањем те нечасне иницијативе и које би, у будућности, могло као домино ефекат да се прелије и на друге народе и државе„, рекао је Николић.
Он је оцијенио да је „Србија једина земља у Европи којој, поред отимања дијела територије, протјеривања грађана, некажњеног убијања и такозване жетве органа, сада покушавају да отму и културну баштину под заштитом Унеска“, и изнио податке о уништавању православних храмова и других објеката на Косову од доласка мисије УН и Кфора 1999.
У том периоду, албански терористи су систематски уништавали трагове духовности и културе и вишевјековног живота српског народа на Косову и Метохији… Према ставу 31. Конференције Унеска, на Космету је извршен злочин према културној баштини“, нагласио је Николић.
Према његовим ријечима, „на Косову се не чува само српска, чува се европска култура, свјетско памћење, чува се значајан корак цивилизацијског хода човјековог на читавој Земљи“ због чега је важно да Србија као пуноправна чланица Унеска остане „чувар свог и свјетског културног блага„.
„Бранећи право Србије да, као и у претходних 11 вјекова, чува и поносно истиче своје идентитетско културно наслеђе, бранећи се од нечасне намјере да се туђа баштина украде и припише другоме, ми бранимо принцип, основна начела на којима почива међународно право, људска правда, принцип на којем је устројен Унеско. Зато апелујем на све предсједнике да не дозволите да се српском народу одузме његово биће, отме његова суштина, његова духовна вертикала – манастири на Косову и Метохији, и прогласе културном баштином албанског народа на Косову и Метохији. То, просто, није истина, није историјска ни научна чињеница. Није правда„, рекао је Николић.
Говорећи о Косову, Николић је казао да Србија разговара с представницима администрације у Приштини, да ће испунити све обавезе из Резолуције 1244 Уједињених нација и до сада постигнутих договора у Бриселу, али да „никада неће признати независност дела своје територије за који везује своје постојање, Аутономне покрајине Косово и Метохија“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

