ИН4С

ИН4С портал

Николић о приватизацији болнице Мељине: Држава није испунила уговорну обавезу а тражила је од конзорцијума испуњење уговора!

Комисија за праћење и контролу поступка приватизације усвојила је већином гласова на 18. сједници у вези са контролом приватизације ПЗУ Општа болница Мељине у стечају закључак којим се позива Влада Црне Горе да прогласи јавни интерес над овом установом уз услов да се болница Мељине одрекне пружања комерцијалних услуга.

У заклучку број 2 захтијева се да се ПЗУ Општа болница Мељине узме у закуп од стране јавног здраственог система ради обезбјеђивања потребних болничких капацитета и побољшања квалитета здраствених услуга. У Закључку број 3 Комисија је упутила апел Вишем суду у Подгорици да размотри постоји ли још увијек разлози за постојање привремене мјере обезбјеђења број 4/09 од 9.9. 2019. јер егзистирање те привремене мјере у правном поретку онемогућава функционисање ПЗУ општа болница Мељине у стечају и самим тим пружања здраствене заштите грађанима.

Уочи гласања о овим закључцима, представника Атлас капа Марко Николић, упозорио је да су закључци 2 и 3 у супротности са Законом јер се закуп сматра располагањем а привремена мјера која је уписана по наведеном решењу, подразумијева забрану корићења и располагања.

Давање у закуп сматра се располагањем, и самим тим овакав закључак под редним бројем 2 није законит. Сматрам да овакво решење треба преиспитати са правним тимом Министарства финансија, Вишим судом и Специјалним тужилаштвом на чији предлог је уписана ова мјера. Овакав закључак и овакво поступање не би било законито“, казао је Николић.

Он је додао да Закон о стечају у овој ситуацији онемогућава спровођење наведеног у закљчучцима 2 и 3, уз опаску да “смисао стечаја није комерцијално пословање, већ је је институт стечаја исплата повјерилаца и на крају измирење свих обавеза из стечајне масе“.

Реагујући на коментар Николића, предсједник Комисије Максим Вучинић рекао је да Комисија није надлежна да тумачи законе нити то може да ради на овој сједници.

Неко је на прошлој прочитао Закон о стечају гдје је могуће у стечају располагати имовином, о томе свједочи и пракса – ситуацију у КАП за вријеме трајања стечаја који је трајао осам година потпуно се нормално одвијао рад у комбинату. Не видим зашто не би исту праксу примијенили и на болницу Мељине, јер нам је у интересу да болница функционише. Сви судски поступци могу паралелно да се одвијају док је болница сервис грађанима Херцег Новог”, рекао је Вучинић.

Николић је подсјетио да је на претходној сједници изразио велико задовољство што је као представник конзорцијума власника позван на сједницу Комисије, објаснивши да власници од 2008. никада нису имали прилику да расправљају у било ком органу парламента, министарства, Владе, нити на нивоу локалне самоуправе о проблемима везаним за приватизацију и рад ПЗУ Општа болница Мељине.

Ово је прилика да чланови комисије и јавност сазнају ствари које су битне за контролу поступка приватизације. Атлас кап јесте за решавање питање болинцие и то је много пута поновољено. Досада нико није озбиљно приступио том питању осим Минарству фианансија 2018. али су преговори су прекинути. Тада је министар Дарко Радуновић изразио намјеру да се дође до поравнања и ту документацију и предлоге који су били прихватљиви имају у Министарству финансија. Безуспјешно смо се касније обраћали Влади Здравка кривокапића, имали конструктивни састанак са министарком Јеленом Боровинић, међутим усмјерени смо на Министарство финансија а позив на састанак никада нисмо добили“, рекао је Николић.

Он је нагласио да јавности није познато да конзорцијум јесте испунио своје обавезе а држава није.

Уговор о куповини, продаји, инвестирању болнице Мељине у члану 3 дефинише предмет уговора. У ставу 1 дефинисано је да је држава обавезна да преда у власништво конзорцијуму пет катастарских парцела. Држава није предала у власништво конзорцијуму пету парцелу и тако није испунила своју угвоорну обавезу. Сваки уговор па и овај представља двострано обавезан правни посао. Уколико држава није испунила обавезу према конзорцијуму, не може се тражити испуњење уговора од конзорцијума. Лако је провјерљиво у чијој је својини та катастарска парцела – она се и даље води на државу Црну Гору“, објаснио је Николић.

Он је додао да треба имати у виду да држава није испунила своју уговорну обавезу а тражила је и тражи испуњење уговора од конзорцијума.

Осјећам одговорност да упозорим да се са посебном пажњом приступи анализи закључака Комисије јер су они у својој основи у супротности са законом и нису спроводиви“, закључио је Николић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<