Никочевић: 15 година тражења истине о убиству Душка Јовановића

Душко Јовановић
Центар за грађанско образовање (ЦГО), уочи 27.маја, када ће се навршити 15 година од убиства Душка Јовановића, директора и главног и одговорног уредника дневног листа „Дан“, изражава забринутост што овај гнусни злочин још увијек није у цјелости расвијетљен, оцијенио је Дамир Никочевић, координатор за развој.
„Од убиства Душка Јовановића до данас, забиљежено је 85 напада на новинаре и имовину медија, при чему је већина тих случајева остала нерасвијетљена или без адекватног правосудног исхода што представља озбиљно ограничење за слободу медија и рад новинара у Црној Гори“, оцијенио је Никочевић и додао:
„На жалост, надлежне институције које су дужне да штите слободу медија и процесуирају свако угрожавање или покушај угрожавања рада новинара овим су показале да им то није у фокусу рада. Новинари су и даље живе покретне мете, и то се констатује у свим релевантним међународним извјештајима за Црну Гору“.
Никочевић сматра да без обзира на различитост ставова, Црна Гора мора да буде мјесто у којем ће плурализам мишљења бити њено богатство, а не разлог за физички напад. Чланом 47 Устава Црне Горе загарантована је слобода изражавања говором, писаном ријечју, сликом или на други начин.

„Посебна је одговорност на највишим државним званичницима да својом реториком не доприносе клими нетрпељивости према медијима који критички извјештавају о њихом раду, односно да искористе свој ауторитет и надлежности да превенирају нападе на новинаре. Такође, они прије свих других треба да инсистирају да надлежни органи ове случајеве третирају као приоритет и да их ефикасно процесуирају“, сматра Никочевић и додаје:
„Прошлогодишни гнусни напад на новинарку Оливеру Лакић представља једну од посљедица климе некажњивости напада на новинаре у Црној Гори. Недопустиво је да ни након 15 година не знамо ко је наредио убиство Душка Јовановића, ко је све и на који начин у том злочину учествовао, као и да нема одговорности за недјелотворно спровођење истраге у овом случају. Ово директно утиче и на трајући проблем безбједности новинара чија је професија доведена до руба опстанка“, поручио је Никочевић и закључио:
„Нема функционалне владавине права без разрјешавања случаја напада на новинаре. Снага државе се демонстрира професионалним дјеловањем институција које морају бити страх за оне који мисле да насиљем могу бити већи од закона и државе, а не обрнутно“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Svi znaju sve, ali niko ne smije da kaze. Ovo se posebno odnosi na „Institucije“ Montenegrine. Takvo stanje ce da traje sve dok se ne promjeni Milova vlast.