Нијесу нестале двије тоне медицинске опреме, него Влада слабо „твитује“

Фото: Влада Црне Горе
Сва медицинска опрема коју је Црна Гора купила за заштиту здравља и живота грађана у посједу је наше земље и њен већи дио је испоручен.
То је саопштено из Владе, ради, како су саопштили „цјеловитог информисања јавности, која је током протекла два дана мета злонамјерних тврдњи о наводном нестанку двије тоне медицинске опреме и разних теорија завјере“
„Национално координационо тијело је на основу исказаних потреба здравственог система Црне Горе и запослених у том систему који су на првој линији борбе против новог коронавируса, иницирало преко Здравствене установе Апотеке Црне Горе „Монтефарм“ набавку из НР Кине: 1.500.000 хируршких маски, 170.000 маски типа Н95, 30.000 заштитних одјела, 20.000 заштитних наочара, 1.000 тестова на корона вирус, 150 топломјера и 20 респиратора.
На основу иницијалне информације добављача о процијењеној тежини и, што је у овом случају важније, запремини робе, наручен је одговарајући транспортни авион.
У петак, 3. априла је у Пекингу, након обављених царинских процедура, већи дио робе укрцан у авион. Маса укрцане робе је свакако била више него двоструко мања од границе носивости корисног терета, али је, будући да је ријеч о роби мале специфичне тежине, ограничење представљала запремина робе.
Авион је утоварен до максимума запремине теретног простора у што се јавност могла увјерити са фотографија и видео снимака објављених након слијетања у Подгорицу.“, саопштено је из Владе.
Како ограничење није представљала маса већ запремина, како појашњавају из Владе, добављач и шпедитер су информисали купца да је авион максимално натоварен и да је њихова процјена да је ријеч о 19 тона медицинске опреме.
„Влада је објавила ту информацију. Након што је авион већ полетио ка Подгорици, преостала роба је пописана, измјерена и ускладиштена. На основу пописа и мјерења преостале робе утврђено је да у авион није укрцано 19 тона, како је била прва процјена добављача и шпедитера, већ 17 тона медицинске опреме, што је и саопштено јавности након што је авион слетио. На складишту на аеродрому у Пекингу су остале 392 кутије у којима је: 332.000 хируршких маски, 153.330 маски типа Н95, 1.850 заштитних одјела и 2 000 заштитних наочара“.
Додају да ће преостали дио медицинске опреме који није стао у авион бити допремљен у Црну Гору наредних дана.

„Заједно са великом количином дониране медицинске опреме коју је наша Амбасада у Пекингу примила од стране нама пријатељских правних и физичких лица у НР Кини. Ради оних који би да употпуне ово вријеме неком новом теоријом завјере, спремни смо да ризикујемо и да информишемо да је, према прелиминарној процјени, тежина дониране опреме око 9 тона, а запремина око 49 метара кубних“.
Из Националног координационог тијела су саопштили да је већина грађана и правних субјеката, свјесна озбиљности ситуације у којој се цио свијет налази, и да се стриктно придржава свих мјера прописаних ради заштите здравља и живота.
„Истовремено, охрабрење, али и додатни подстрек представља чињеница да, према истраживању јавног мнијења спроведеног за потребе УН у Црној Гори 95 одсто грађана исказује повјерење према нашем раду и ономе што предузимамо. Изражавамо им поштовање и захвалност. Наставак успјешног суочавања са панедмијом новог коронавируса подразумијева заједништво, солидарност и повјерење, како је то било и до сада. Национално координационо тијело томе доприноси одговорношћу и максималном транспарентношћу. Дакле, не постоји нити може постојати ни један разлог за сумње и импутирања. То 95одсто грађана види и осјећа. Нема ничег тајног, нема недостатка опреме, нема изгубљених тона“, закључује се у саопштењу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Svaki pilot, bilo putničkog ili transport og aviona mora da zna tačnu težinu utovarenog tereta jer je ograničena ukupna težina aviona. Ukupna težina aviona utiče kako na dužinu potrebne piste za poletanje i sletanje, tako i na potrošnju goriva tokom leta. Da skratim, piloti bar 1 sat pre poletanja znaju tačnu težinu goriva i tereta pa naravno u celog aviona i onda proračunavaju elemente leta od poletanja do sletanja. Ne postoji u vazduhoplovstvu metoda od oka. Možda da se lerelo od Tivta do Podgorice ali od Kine je dosta složenije. Znači, objašnjenje je LAŽNO.
Sta vam je ljudi?
U ovim vremenima se ne krade, samo se iznajmljuje.
Naravno bez kamatno i bez zaloga. Nasi smo!.
Potrudili su se da opravdaju te nedostajuce 2 tone, no objasnjenje ne pije vodu,j ovim naknadnim pravdanjem i objasnjenjem zapravo vrijedjaju inteligenciju 95 odsto gradjana. Naime ako vec svaljuju krivicu na dobavljaca da navodno nije dobro „procijenio“ zapreminu robe,napominjem da svaki vozac dostavljac sa bar malo iskustva koji kamionom ili kombijem snabdeva maloprodaju(a o komercijalisti i sefu voznog parka da ne govorimo) zna kako da na osnovu specifikacije robe i tovarnog lista izracuna u kilogram i m3, tezinu i zapreminu robe koju treba preuzet,a samim tim potreban tip i nosivost vozila koje moze preuzeti robu. A kad se radi o avio transportu,normativi su neuporedivo strozi. Jasno je da u ovom poslu nikako ne moze biti rijec (kako iz vlade tvrde) o „slobodnoj procjeni“ ,vec za toliku kolicinu robe greska ne bi smjela bit veca od nekoliko desetina kg i m3. Svaki paket ima deklarisanu tezinu i zapreminu,pa prostim mnozenjem sa brojem paketa dobijamo ukupno tez. i zap, i kada znamo nosivost i zapreminski prostor aviona, pre utovara znamo koliko robe moze stati i avion. U ovom slucaju ili je dobavljac-spediter firma koja se prvi puta bavi transportom i dostavom robe i nezna najosnovnije finese svoga posla, ili sto je vjerovatnije, neko je u lancu imao namjeru da zloupotrebi razliku,jer je neshvatljivo da se napravi greska u procjeni od 2000 kg
Da nije Lazović bio na aerodromu možda bi i povjerovali i niko živi u Crnoj Gori ne vjeruje Hrapoviću lopovu NIKO!
Naravno da im se nista ne vjeruje. Ove izgovore o specificnoj tezini, zapremini, masi i tonazi su koristili kad su dokapitalizovali i privatizovali imovinu preduzeca po cg, koja danas stoje zakljucana u siblju i granju. Veselin Vujovic, Zoran Vukcevic, Nebojsa Vucinic i drustvo. Garant da je krapovic odnio, bar, sest vizira kuci-djeci, da se igraju, a siVovic par onih odijela da ima kad okopava krompir u Kobilji Do.
Прво нам Србија „украде“ дониране респираторе а сад Кинези двије тоне донираних маски и заштитних одијела… Каква су времена дошла. Ево, и Руси инфицираше Бориса Џонсона, морамо пооштравати санкције.
Ко није злонамјеран и логички размишља морао је схватити да је дошло до замјене стручних термина и јединица мјера.Умјесто запремине кутије у односу на габарите авиона узет је принос кромпира у тонама по хектару пољопривредног земљишта.Логично !!!
Ovdje isticu kao krucijalna dva pojma i njihovi medjusobni odnos:“процијењенa тежинa“ i „запреминa робе“.Pa,hajde,da logiciramo na taj nacin.Odmah se namece pitanje koji je odnos izmedju pameti Vlade i istinosti iste (Vlade).Ili,recimo,izmedju bruto (broj ministara) i neto (njihov zbirni IQ).Ima li neko procjenu?
Није тај авион носио кугличне лежајеве, клипове, карике и радилице него медицинске маске и рукавице и другу, релативно лаку, медицинску опрему. У питању је здравље читавог народа једне државе и ту нема мјеста цинизму или оваквој болесној иронији. Одмах се извини народу Црне Горе. Под хитно.
Popuštaju treba im tri dana da odgovore gde je dvije tone zaštitnog materijala. Sumnjivo.
Onda ih je Srbija otela . Opet. Kakvi ssovci uzas