Нетанијаху: САД да ослабе и Иран и сунитске побуњенике
1 min readИзраелски премијер Бењамин Нетанијаху рекао је да би Сједињене Америчке Државе требало да покушају да ослабе и Иран и сунитско-муслиманске побуњенике који напредују ка Багдаду и позвао администрацију предсједника Барака Обаме да не сарађује с Техераном како би помогла у стабилизацији Ирака.
,,Оно што можемо видјети на Блиском истоку, тренутно у Ираку и Сирији, снажна је мржња између радикалних шиита, у овом случају предвођених Ираном, и радикалних сунита предвођених Ал Каидом и ИСИЛ-ом (Исламска држава Ирака и Леванта) и других“, рекао је Нетанијаху за ТВ канал НБЦ.
,,Сада су обје ове стране непријатељи САД. А кад се ваши непријатељи боре једни против других, не јачајте ниједног од њих. Ослабите их оба“, рекао је израелски премијер.
Кад је ријеч о кризи у Ираку, Нетанијаху је рекао да би ,,најгори исход који може да проистекне из ње, био да једна од страна, Иран, иступи са својим нуклеарним капацитетом“.
,,То би била трагична грешка. Она би засјенила све остало“, оцијенио је Нетанијаху.
Поводом преговора које свјетске силе воде с Ираном о нуклеарном програму те земље, израелски премијер је рекао да се нада да се они неће завршити лошим споразумом.
,,Мислим да оно о чему међународна заједница разговара у случају Ирана је да сте повукли већи дио санкција и да је Иран задржао већину капацитета, залиха, и могућности да произведе нуклеарно оружје. То би могло да промијени историју. То би могла да буде огромна грешка“, закључио је Нетанијаху.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

