Ненад Кецмановић: Како је Принцип поново ујединио Србе
1 min read
Већ према досадашњим информацијама, Гаврило Принцип ће током ове године добити бар пет споменика. Један у Источном Сарајеву, други у Вишеграду, односно у Андрићграду, трећи у Београду на Калемегдану. Четврти ће бити у родном Грахову, у коме ће о трошку РС бити обновљена његова родна кућа. А пети у Сарајеву, јер ће општина Стари град, обнављајући споменик Францу Фердинанду, на спомен-плочи морати да напише и име и презиме “терористе” који је пуцао на окупатора.
Јесте да се од тог наивно романтичарског, али храброг патриотског чина навршава округло један век, али тешко да би мученик Гаврило 2014. добио иједан нови споменик да из великог и моћног света није најављена ревизија узрока Великог рата и после стотину година поново потегла српска одговорност за његово избијање.
Политичко искуство сведочи да непријатељ најбоље хомогенизује и мобилише сваки народ, па се то као законитост наводи и у политичкој теорији. Било је, међутим, током историје и у нашем блиском комшилуку супротних примера да су се угрожени народи листом мудро придруживали непријатељу коме се нису могли одупрети. Срби су увек били онај други пример, често масовно самоубилачког родољубља. Не ради се само о Првом него и о Другом светском рату, када смо имали чак два покрета отпора, од којих је један био први у окупираној Европи, а други победнички над окупатором.
Стопе у асфалту
Данас мале и нејаке поробљавају глобализацијом и регионализацијом, међународним стандардима, присвајањем ресурса, уништавањем привреде, дужничким ропством, променом свести, одузимањем суверенитета, убијањем идентитета, па, ево видимо, и наметањем кривице. Тако њих мање кошта, нас мање боли, а забавно је што удружени то још називамо напретком.
Али Срби сада, поводом 1914, одједном опет као да се нису ништа променили. Око националних заслуга за победу у Великом рату, око патриотизма Младе Босне и око Принциповог хероизма сви су се окупили: и власт и опозиција у Српској иако су избори близу, и лидери у Бањалуци и Београду, иако се у добре односе нешто стално сумња. Чак и она чувена другосрбијанска уметница преломила је да се драмом о Гаврилу замери вољеној међународној заједници.
Док су у Краљевини Југославији навелико слављени Церска и Колубарска битка, пробој Солунског фронта и слично, историчари кажу да је Принцип мало помињан да се не би помислило да су тајне службе Србије ипак биле упетљане у Сарајевски атентат. Знам да није лоше пролазио у социјалистичкој Југославији јер су га режиму препоручиле левичарске народноослободилачке идеје, макар и анархистичке подврсте. А могу лично да посведочим да нас је школа водила најпре у Музеј револуције, затим у чувени Земаљски музеј, па онда у Музеј града Сарајева и на крају у Музеј Младе Босне. Отац ме и пре тога био повео на старо сарајевско гробље пред спомен-капелу Видовданским мученицима када је држао говор поводом ваљда опет неке округле годишњице.
Ипак, Гаврила сам највише запамтио по његовим у асфалт утиснутим стопама. Нема сарајевског детета које пролазећи није застало да своја мала стопала стави у Принципова. Увереног да је у време атентата било жарко лето, асфалт мекан и отисак аутентичан. Не знам ко је био аутор споменика и да ли је решење оригинално, али по стопама са скромном ниско постављеном плочом и кратким текстом, клинци првих послератних генерација сазнали су пре за Гаврила Принципа него за Бошка Буху.