Neki na funkcijama i preko 20 godina: Priprema se smjena 260 direktora škola
1 min read
Zakonodavni odbor Skupštine Crne Gore juče je većinom glasova donio odluku da su izmjene Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, kojim je predloženo razrješenje oko 260 direktora škola i vrtića, u skladu sa Ustavom i zakonima.
Opozicioni poslanici oštro su kritikovali izmjene dva zakona, ocjenjujući da se njima krši Ustav, te da se radi o političkom revanšizmu, piše Dan.
Predloženim izmjenama Zakona o opštem obrazovanju i vaspitanju predviđeno je da se u roku od 60 dana od njegovog stupanja na snagu, izaberu novi rukovodioci u svim javnim obrazovnim ustanovama, čime će biti razriješeno oko 260 direktora i oko 120 njihovih pomoćnika. Izmjenama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju planirano je uvođenje besplatnih udžbenika za sve učenike osnovnih škola.
Poslanik Demokrata Momo Koprivica kazao je da je „direktor javne ustanove javna funkcija, a ne pravo, pa ni ljudsko pravo”.
“Mandati su vremenski ograničeni, a kada je nešto vremenski ograničeno, onda može i prestati prije vremena u skladu sa ustavnim i zakonskim normama”, istakao je Koprivica.
On je podsjetio da su neki od direktora na tim funkcijama i po 20 godina, te da su i donirali DPS.
“Izmjenama se želi promijeniti organizaciona struktura školskih i u pravnih odbora u pravcu veće demokratizacije, postrožiti kriterijumi za izbor direktora i onda je prirodno da se traži okončanje mandata da bi se, po novim kriterijumima i kroz nove organizacione strukture, došlo do novih javnih funkcionera u čemu nema ništa protivustavno i protivpravno”, pojasnio je Koprivica.
Poslanik Demokratske Crne Gore Vladimir Martinović, u ime predlagača, kazao je da je cilj izmjena efikasnije funkcionisanje školskih i upravnih odbora.
Poslanica DPS-a Jovanka Laličić smatra da su predložena razrješenja rukovodioca u školama, protivno uslovima za skraćenje mandata definisana drugim odredbama istog tog zakona, te da će rezultirati štetom po budžet Crne Gore, jer će razriješeni rukovodioci u upravnim postupcima dobiti obeštećenje zbog nezakonitih odluka.
“Promjenom strukture školskih i upravnih odbora u smislu broja predstavnika zaposlenih, opština i ministarstva neće značiti ništa za unapređenje rada odbora, već je samo način da obezbijedite promjene njihovih sastava kako bi oni posmjenjivali direktore škola koji su vama nepodobni”, kazala je Laličićeva.
Poslanica SDP-a Draginja Vuksanović Stanković je ocijenila da je riječ o klasičnom revanšističkom zakonu.
“Dakle, na djelu imamo klasični politički revanšizam ili što bi rekli „osvježilo dobro po dubini”, kazala je ona.
Poslanica DPS-a Suzana Pribilović smatra da se izmjene Opštog zakona o obrazovanju i vaspitanju iskljuivo predlažu zbog revanšizma.
“Nemam dilemu da se ovim izmjenama krši Ustav, jer se diskriminišu direktori i pomoćnici koji se nalaze u mandatu, a ovim rješenjem se ti mandati prekidaju. Neprihvatljivo je da predstavnici države, kao poslodavac, nijesu našli za shodno da čuju njihovo i mišljenje sindikata jer se radi o velikom broju zaposlenih koji su izabrani na osnovu javnog konkursa”, istakla je Pribilovićeva.






Draginja je postala zastidje parlamentarnog života u crnoj gori.ako bude znala pravo značenje riječi brecanje da se objesim.vidi Vujaklija…ona se prci,brecs.proserava,kurci
Gospode Bože očisti škole od bezbožničkih direktora . Nek bude volja tvoja Bože a ne moja Bože naš Oče , Sine i Duše Sveti Amin
Vladan Tomanović Nikšić
Smijeniti sve . To su najgori kadrovi DPS ovaca . Obavezno ispitati validnost diploma .
Bravo!
Jeli javni konkurs kad Šehović postavlja i bira na tom konkursu?
A dali je politička diskriminacija kad ni jedan direktor škole u CG nije bio iz sadašnje vladajuće strukture?
U Draginjinu doslednos ne sumnjam kada je revanšizam u pitanju ONA SE PRČILA I SAD I PRIJE ITO BAŠ INTEZIVNO.
Tako je ! Gospod Bog Trojični Otac , Sin i Sveti Duh dao svako dobro sluškinji svojoj časnoj ministarki sestri VESNI BRATIĆ Amin Bože daj Nek bude volja tvoja Bože a ne moja Amin
Vladan Tomanović Nikšić
Najgori dps šljajm je bio u školama na funkcije.
Dirrktorica vrtića na Cetinje je na tu funkciju preko 25 godina. Kako joj je to omogućeno? Sada može lagano u penziju.
Ćeraj to
Hoćemo Ćopića,Andrića i JAMU Ivana Gorana Kovačića-da nam djecu na vrijeme upozori o ustaštvu i neprijateljima, koji bi i danas to radili.Izbacaj sluge okupatora!
Rezi lopove i poltrone ministarka BRATIC JE KRALJICA
Ćerati smeće iz škola, DPS je najgoru gamad, poturao za direktore, prvo fiskulturnike-jedno vrijeme 10 komada samo u Nikšiću, nastavnike OTO, marksizma…polupismene budale, alkoholičare, prevarante, pojedini su svojim bezobrazlukom i partijskim zapošljavanjima nanijeli školi štetu preko 80.000€ i onda prebačeni u drugu školu i sada su tamo u prvom mandatu…
Treba formirati i specijalni tim za borbu protiv korupcije u obrazovanju… za borbu protiv lažnih diploma
Tako je ! Blagoslovio Gospod Bog Trojični Otac, Sin i Sveti Duh sluškinju svoju ministarku VESNU BRATIĆ ! AMIN Bože daj Nek bude volja tvoja Bože a ne moja Amin
Vladan Tomanović Nikšić
Kakav bre revansizam?! Ostarasmo gledajuci sve jedne te iste na funkcijama. Cak da su najbolji moraju biti smenjivi. Kuca se mora provjetravati. Ustajali zadah gusi.
Mnogi su srasli sa foteljom i otrgnuli se kontroli. Kao da su jedini i da nema niko da ih zamijeni.