IN4S

IN4S portal

Nekad se slavio Dan borca- početak borbe protiv fašizma, a danas… ?

1 min read
Na današnji dan bi se u SFRJ slavio Dan borca - danas se 4. jula 1941.sjećaju preostali malobrojni učesnici NOR-a i poštovaoci borbe protiv fašizma.

Spomenik- Poziv na ustanak

Na današnji dan bi se u SFRJ slavio Dan borca – danas se 4. jula 1941. sjećaju samo boračka udruženja. Preostali malobrojni učesnici NOR-a i poštovaoci borbe protiv fašizma se pitaju zašto se stidimo prošlosti, a dio javnosti smatra da ovi “veliki”datumi ne zavređuju toliku pažnju.

Sednica Politbiroa CK KPJ koja je održana 4.jula 1941. godine poznata kao istorijska sjednica jer je na njoj donijeta odluka o otpočinjanju oružanog ustanka naroda Jugoslavije protiv okupatora. Ovaj dan se u SFRJ praznovao kao Dan Borca.

Ali, raspadom Jugoslavije otišli su u zaborav i NOB, NOR, partizani, komunizam, pioniri, Tito, heroji, mnoga imena, datumi i praznici. Čitava jedna tradicija. Nekada praznovani Dan borca i Dan ustanka u Srbiji i ostalim republikama, danas još pamte i skromno bilježe jedino udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata.

Mnogo je istoričara koji smatraju da datumi vezani za komunističku istoriju i ne zavređuju više pažnje ni pijeteta. Drugi, uglavnom borci, članovi boračkih udruženja i njihove porodice, tvrde da je sramno zaboraviti i potcijeniti datume koji predstavljaju početak antifašističke borbe.

Dan borca bio je praznik koji se obeležavao u SFRJ, svakog 4. jula – kažu u Vladinom Odboru za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije. Proglašen je za državni praznik 1956. godine. Prestao je da se obeležava raspadom SFRJ. U Srbiji je ukinut 2001. godine. Svake godine se, međutim, nezvanično proslavlja u organizaciji SUBNOR. Dan ustanka naroda Srbije obilježavao se svakog 7. jula u Beloj Crkvi kod Krupnja kao državni praznik, sve do 2001. godine.

Ustanički 13. jul, kojim su se decenijama kitili i dičili Crnogorci, ostao je u sećanju samo sijedih glava koje su stasavale uz partizanske pobjede i praznike. Otkako je Crna Gora na sumnjivom referendumu 21. maja 2006. godine, obnovila svoju državnost i nezavisnost, 13. jul se obeležava kao Dan državnosti, dok je 21. maj postao praznik crnogorske nezavisnosti. Dan državnosti se obeležava u znak sećanja na 13. jul 1878. godine kada je Crna Gora na Berlinskom kongresu priznata kao samostalna država, kao i na 13. jul 1941. kada je narod Crne Gore podigao ustanak protiv fašizma.
Ovi datumi postali su standardni, radni, baš kao i svaki drugi. A, ova mesta u kalendaru, tek brojke u istorijskim čitankama. Nepravedno i nedopustivo, smatraju preživeli heroji i članovi SUBNOR.

Osim 4. jula, 7. jula, Srbija više zvanično ne beleži nijedan veliki datum avnojevske  Jugoslavije. Poslednja srpska heroina narodnooslobodilačkog rata Dana ilosavljević (91) smatra da je država zaboravila i borce i NOR.

Dana Milosavljević

“Nije taj zaborav, taj državni čin samo sramota, to je i totalno neznanje i potcenjivanje sopstvene istorije”, kaže ova starica, jedna među nekoliko živih heroja ovog rata. Svi mi koji smo ušli u rat, u zemlji toliko nespremnoj za borbu, želeli smo bolju budućnost. Jedino je tolika masa ljudi i mogla da ostvari takve rezultate i pokori veliku fašističku silu.

Kako kaže, nije to bila samo oslobodilačka borba od fašizma, već i emancipatorska borba za napredniji društveni sistem.

Smeta mi licemerje države, koja tobože podržava naše obeležavanje 7. jula, jer smatram da nije smeo taj datum da bude ukinut kao državni – kaže Milosavljevićeva. Kako je neko mogao da zaboravi sve one koji su dali život za slobodu svog naroda i za stvaranje civilizacijski naprednijeg državnog uređenja.

Profesor dr Milan Brdar iz Instituta za društvene nauke, sa druge strane, drugačije tumači iste događaje. Smatra da je nedopustivo ovim datumima i pridavati značaj kao što je do sada bio slučaj, ne osvrćući se na istorijske činjenice.

Kako prof Brdar kaže, ustanak je dizao narod po Hercegovini i krajevima gde su harale ustaše, a to je potiskivano u zaborav, jer se događalo tokom maja 1941. godine, kada komunisti nisu ni mogli da budu učesnici zbog vladajućeg sporazuma Hitler – Staljin.

Dakle, Tito je dizao ustanak, prvo, radi odbrane SSSR, drugo, radi otimanja vlasti lenjinističkom logikom „noža u leđa državi“, a tek na trećem mestu i to pred kraj rata, radi oslobođenja zemlje, što bez Rusa ne bi uspelo. Brojni, i dalje živi borci, međutim, koji su iskreno i poštena srca ušli u oslobodilačku borbu, ne mogu da gledaju na te događaje nepristrasno i bez emocija. Učesnici istorije nikad nisu pouzdani svedoci. Nama je potrebna otrežnjujuća istina, a ne oživljavanje „lepih“ uspomena. Sve datume Drugog svetskog rata treba pominjati, ali svaki put sa više istine i manje propagande. U tom pogledu nismo napredovali.

U rukovodstvu asocijacije vetarana antifašističke borbe Drugog svetskog rata u Makedoniji kažu da su zabrinuti zbog odnosa vlasti u Skoplju prema značajnim istorijskim datumima NOR-a, kada je stvorena današnja suverena makedonska država.

Dani borca i ustanka ni u bivšim jugoslovenskim republikama odavno nisu državni praznici. U Crnoj Gori, Sloveniji, Hrvatskoj, Republici Srpskoj i Makedoniji obeležavaju ih samo boračka udruženja, ili državni Odbori za njegovanje tradicije.

Dan ustanka, 7. jula, SUBNOR će obeležiti polaganjem vijenaca na spomenike Žikici Jovanoviću Špancu i komandantu Stevanu Stjepanu Filipoviću, i programom u Beloj Crkvi.

Dan borca Slovenija i Hrvatska prestali su da obilježavaju još 1991. godine, a u te dve države sećanje na narodnooslobodilačku borbu veže se samo uz obeležavanje Dana antifašističke borbe.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Nekad se slavio Dan borca- početak borbe protiv fašizma, a danas… ?

  1. danas dan penzionera zemlje koje nema. ko će ići na Goricu ili pored aerodroma . pamćenje samo kad primaju pare

  2. Danas se kolonijalno, podanički i slugeranjski slavi “4th of July”, američki dan nezavisnosti!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *