Не знам куда сада идем, овдје једноставно више не могу да издржим
1 min read
Шта би данас био пјевач „Нирване“ Курт Кобејн да није себи пуцао у главу? Вјероватно не то што он и многе његове рано преминуле колеге јесу: вјечни идоли, пише DW.
“Је… те се, ово је посљедња пјесма за вечерас”, каже у микрофон Курт Кобејн. 18. новембар 1993. године, на снимању акустичног концерта Нирване на MTV-ју. Он сједи, има џемпер јакну и плаву косу. Изгледа уморно. Има мучне болове у стомаку, које не ублажавају ни снажне дроге. Уочи концерта било је свађа са МТВ, пријетио је отказивањем концерта. Са бубњаром Дејвом Гролом свађао се због његовог гласног начина свирања. Укратко, генерална проба је већ била катастрофа. Неколико сати касније на бини се не примјећује љутња. Бенд звучи хармонично, између пјесама се мало шале. Кобејн је изваљен у столици која се окреће и прича саркастичне вицеве. Када пјева сав је у пјесми. Тај концерт ући ће у музичку историју.
„Немам пиштољ”
Пет мјесеци касније Курт Кобејн се убио. Био је мртав два дана када су га пронашли. Поред леша је пронађена дрога. Аутопсија је показала да је повукао посљедњу црту хероина, ставио сачмару у уста и притиснуо окидач. Горка иронија: текст познате Нирванине пјесме „Come as you are” иде овако: “And I swear that I don’t have a gun” (И кунем се да немам пиштољ).
Музика за “генерацију X”
Самоубиство Курта Кобејна није само крај Нирване, већ и почетак краја гранџа, пркосног рока из Сијетла, који је крајем осамдесетих година освојио свијет, на коме су деведесетих одрастала неприлагођена дјеца. Та „генерација X” пронашла је свог идола у веома емотивном, очајном, повријеђеном и непослушном Курту Кобејну. Музика Нирване била је тешка и дивља – звук који иде уз дугу косу, поцијепане фармерке и кариране кошуље. Јасно негирање „волите се сви”-духа, који је деведесетих дошао са техно-музиком и шареним парадама љубави.
Текстови нису били политички. Више се радило о свакодневици, животним проблемима, насиљу, занемаривању, лошим кућним односима, насилном оцу, неразумијевању. Гласним гитарама, сировим бубњем и грубим гласом, гранџ-бендови су својом музиком стајали насупрот свијету који се тек ослободио страха од нуклеарног оружја и Хладног рата, у коме наизглед више није имало против чега да се протестује.
Кобејн је имао свој начин протеста: љут сарказам, прије свега према финансијским институцијама и музичкој индустрији, за коју је рекао да је „велика, свињска капиталистичка издавачка кућа”. Фанови, које је увијек изнова „чашћавао” са „је…те се”, од њега су направили то што је од малена желио да буде – рок-звијезду.
Из тихе собе до свјетског успјеха
Курт Кобејн заиста није био бунтовник-губитник са испруженим средњим прстом, који је тако често знао да покаже. То се може закључити на основу његових дневника, који су објављени 2002. године. Ту се могу наћи скице, писма и остале биљешке. Ништа што би указивало на то да се ради о записима једног од најважнијих рок-идола деведесетих година.