IN4S

IN4S portal

NATO sprema napad na Milorada Dodika

1 min read
Formalni razlog bi bio sadržan u činjenici što Dodik nije osudio specijalnu vojnu operaciju i denacifikaciju u Ukrajini, ili pak kroz fingirane sudske procese zbog navodne korupcije. U svakom slučaju, povod bi bio trivijalnog, a akcija izuzetno nasilnog karaktera.

Milorad Dodik na udaru Alijanse; ilustracija: IN4S

NATO je u poslednjih nekoliko dana ojačao svoje borbene efektive u Bosni i Hercegovini, čemu u prilog ide i činjenica da se u poslednjih nekoliko dana intenziviralo delovanje američke vojno-transportne i izviđačke avijacije nad teritorijom BiH.

Pored navedenog, registrovani su svakodnevni provokativni pokreti kopnenih snaga NATO, pre svega na području Republike Srpske, što zvaničnici Alijanse pravdaju “redovnim aktivnostima”.

Međutim, kako ekskluzivno saznaje IN4S, pravi razlog ovakvih taktičkih razmeštanja i sveukupnih aktivnosti NATO su navodne pripremne radnje za protivpravno lišenje slobode Milorada Dodika, srpskog člana predsedništva BiH.

Navedena otmica bi se realizovana prepadnom akcijom kopnenih snaga NATO uz helikoptersku podršku, nakon čega bi se Dodik avionskim letom Alijanse nasilnim putem prebacio u neku od trećih zemalja.

Formalni razlog bi bio sadržan u činjenici što Dodik nije osudio specijalnu vojnu operaciju i denacifikaciju u Ukrajini, ili pak kroz fingirane sudske procese zbog navodne korupcije. U svakom slučaju, povod bi bio trivijalnog, a akcija izuzetno nasilnog karaktera.

Prema procenama našeg izvora, ovo bi bio samo međukorak u okviru jedne šire strategije destabilizacije Balkana, a ona se svodi na izazivanje adekvatnog odgovora i reakcije Predsednika Republike Srbije, s obzirom na strategijsku važnost i značaj Republike Srpske za Republiku Srbiju.

Takođe, stratezi NATO procenjuju da Srbija i Srpska u ovom trenutku ne mogu dobiti značajniju podršku Ruske Federacije zbog aktuelnih dešavanja u Ukrajini, te shodno tome razvijaju navedene subverzivne varijante ne samo po pitanju Republike Srpske, već i pitanju južne srpske pokrajine Kosova i Metohije.

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S

Pročitajte još:

Ne daj Bože sudbinu Srpkinje nikome, na krstu je majčinski smenila Hrista

Podjelite tekst putem:

20 thoughts on “NATO sprema napad na Milorada Dodika

  1. Milorada Dodika,kako cujem zeli da otme engleska kraljice,pre no okonca svoje ovozemaljsko postojanje,ka Medlinka Olbrajtusa,jer zna da bi joj jedino zadovoljstvo mogao pruziti,jedan pravi k…eviti Srbin,zeli da oseti sta je pravi slacak zivota…

    7
    1
  2. Nato -USA – , F35,najskuplji avion ikad napravljen!
    Da li biste kupili automobil za koji je u zemlji proizvodnje poznato da ima 845 ugrađenih grešaka, od kojih bi šest moglo da dovede do fatalne nesreće? Ili čak i avion? Borbeni avion F 35 američke proizvodnje je upravo u takvom stanju i savezna vlada čak želi da kupi 35 jedinica za oko 15 milijardi.

    F 35 je imao ogromne probleme od početka svog razvoja, što je godinama odložilo njegovo ulazak u upotrebu. Ali čak i nakon što su američke vazduhoplovne snage imale prve primerke, problemi nisu prestali. Na primer, sedište za katapultiranje, koje bi piloti trebalo da koriste da bi se spasli od aviona koji se srušio, moralo je da bude potpuno redizajnirano. Ispostavilo se da bi ova naprava za spasavanje mogla čak i da ubije pilota ako se koristi. Ceo projekat je dizajniran da bude previše zahtevan i na kraju je koštao višestruko više od ciljanih troškova razvoja.

    Kao i ranije, zahtevi za pouzdanost i održavanje su iznad onoga što se može očekivati od modernog borbenog aviona.

    F 35 je takođe sporan projekat u pogledu pogodnosti za upotrebu. I u pogledu manevrisanja za vazdušnu borbu i najveće brzine, ovaj leteći računar ne može čak ni da prati Eurofighter. Osim toga, oslanja se na samo jedan motor i gurnut je do svojih vrhunskih performansi na takav način da se kvarovi gomilaju. Jednostavno je glupo da morate da izvršite prinudno sletanje ili da se srušite kada taj jedan motor pokvari – a zatim da se poverite sedištu za izbacivanje koje još uvek nije žuto od jajeta.

    Najskuplji avion svih vremena ima najpoznatije mane

    F 35 je tipičan primer nerealnog pristupa koji je postao uobičajen na Zapadu. Svaki strateg ili trgovac zahteva novi proizvod sa odličnim karakteristikama, bez obzira na stanje tehnike. Kako? Još ne postoji? Zatim se razvija i neviđenom brzinom se dodeljuje inženjerima. Daju sve od sebe, ali projektovana rešenja nisu ni zrela ni testirana ni praktična, posebno zbog vremenskog pritiska. Da li se neko podseća na takozvane „korona vakcine“?

    Procenjuje se da će svaki F 35 koštati oko 400 miliona, a to ne uključuje naknadne troškove održavanja i rada. To je najskuplji avion svih vremena i ujedno onaj sa najpoznatijim nedostacima. ntv izveštava: „Prema izveštaju Pentagona, F35 stelt avioni koje je naručila savezna vlada navodno imaju značajne nedostatke. Ovo prenosi „Velt” pozivajući se na NVO „Projekat vladinog nadzora” (POGO). Prema ovome, u budućem avionu Bundesvera pronađeno je 845 grešaka, od kojih je šest bilo ozbiljnih i moglo bi da dovede do pada. Navodi se da su SAD već izvukle prve zaključke iz izveštaja. Umesto originalnih 94 aviona F35, američko vazduhoplovstvo želi da naruči samo 61.

    Dakle, same SAD su već povukle vezu. Ovo dovodi proizvođača Lockheed Martin u nevolje. Ko treba da pomogne? Naravno, SRJ. Treba kupiti 35 komada i to nadoknađuje nedostatak naređenja američke vojske. Inspektor vazduhoplovstva Ingo Gerharc samo kaže: „Sa F-35, Bundesver će dobiti najsavremeniji borbeni avion na svetu“. Da, super! Moderni, ali neprikladni, kao što pokazuje najnoviji izveštaj Pentagona: Prema ovome, mlaznice su veoma nepouzdane. Takozvana raspoloživost flote F35 je samo 65 odsto. To znači proporciju mlaznica koje su u svakom trenutku spremne za upotrebu i koje nisu isključene zbog radova na održavanju. Standard za ostale flote je između 75 i 80 odsto. F 35 je u okviru opštih operativnih sposobnosti Bundesvera, ali to nije sve.

    „Leteći računari“ su ranjivi na sajber napade

    Motor visokih performansi F-35 takođe ima problema. Prema „Veltu“, krajem septembra u hangaru je bilo više od 50 američkih F35 sa kvarom motora – navodi se da je nedostatak rezervnih delova izazvao probleme. Izveštaj Pentagona navodi da „nedostatak zaliha rezervnih delova i ograničene mogućnosti popravke na nivou komponenti doprinose nestašici snabdevanja rezervnim delovima“, kako izveštava POGO. Ne samo da učestalost kvarova F-35 utiče na ukupne performanse flote, već i na trajanje popravki. Kako POGO dalje izveštava, radnici na održavanju su otkrili da popravke u proseku traju više nego dvostruko duže nego što je prvobitno planirao Lockheed Martin.

    Motori F-35, nadstrešnica i stelt oplata su samo neke od komponenti koje se navode kao glda verujem da Nemačka ne bi trebalo da ima takvo ofanzivno oružje, suština stvari je upravo tu. Kako prenosi „Velt“, odložen je i razvoj softverske nadogradnje koja bi omogućila kompatibilnost sa određenim nuklearnim bombama sa slobodnim padom, što je glavni razlog za interesovanje nemačkog Bundesvera.

    Jedini argument za kupovinu bila bi elektronska oprema, ali i tu ima problema. Za posebnu sposobnost flote F35 se kaže da je digitalno umrežavanje svih mlaznjaka. Treba ih nazvati „letećim kompjuterima“, kako piše POGO. Ali to bi moglo učiniti flotu sve ranjivijom na sajber napade. Testovi sajber bezbednosti otkrili su brojne ranjivosti. Odlično, onda svaki haker može da kontroliše stvar na daljinu? Ili je čak slučaj da SAD zadržavaju kontrolu nad svim misijama F 35 i mogu da ga kontrolišu daljinski kao dron?

    Da li nemački novac treba da spase još jednu američku kompaniju za oružje?

    F 35 je dizajniran kao „svaki majstor“. Trebalo bi da bude pogodan za sve oblasti primene. Najkasnije sa Starfighter-om F 104 G trebalo je da naučite da to nije tako lako učiniti. Tada su ga nazivali i „tvorcem udovica“. Ali F-35 je kao gađanje ruskih borbenih aviona kada ih jednom ubace. Ruski mlaznjaci su do 1.000 km/h brži i znatno lakši za manevrisanje. F 35 nemaju šanse u direktnoj vazdušnoj borbi. Šta je onda podstaklo stručnjaka za odbranu Lambrehta da imenuje novu udovicu? Da li je opet kao F 18, zastareli model iz 1970-ih koji je prvobitno trebalo da zameni Tornado 2018? Da li još jednu američku kompaniju za oružje treba spasiti nemačkim novcem? Već sam izvestio o tome 28. aprila 2020.

    Odluka da se naruči F 35 doneta je u senci ukrajinske krize. To je, dakle, isto toliko napola ishitreni udarac kao i sve ostalo što se sada najavljuje povodom krize. Jedno je sigurno: Bundesveru nije potreban F 35 i on je preskup. Ali šta ne učiniti poslušno kada je hegemonu potrebna pomoć za svoje korporacije za naoružanje? Ciljanih 15 milijardi, šta je to? A ako onda malo ili mnogo poskupi, ko će se usuditi da povuče uže? 15 milijardi, to bi bilo oko 6.000 evra po penzioneru. O da, ima još 100 milijardi koje treba potrošiti na Bundesver. Sami izračunajte i onda se zapitajte da li bi takve odluke bile demokratski većinsko sposobne.avni uzrok dugih popravki.

    7
    2
  3. Pa ako bih trebao da biram u šta verujem : u državni udar u CG,u kidnapovanje Dodika od strane NATO pakta ili u postojanje Deda Mraza,onda bih odabrao da je najrealnije da postoji Deda Mraz.

    10
    30
  4. Realnije je da je zemlja ravna ploca. Taman NATO razmislja o Dodiku a da o ikome razmislja.hahaha. vrh izjava

    7
    49
  5. Moguće je. Zapad planira ofanzivu protiv Srba ! Danas je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio da je na samitu NATO- a predložio da se ” Kosovo” integriše ( nije precizirao gdje ) kako bi zaokružilo svoju državnost !!!

    39
    2
  6. Ima dosta brace koja ce pomoci R.Srpskoj…Doslo vrijeme da se nozevi opet ostre…Sloboda ili smrt…

    45
    6
  7. KINZAL GADJA CILJEVE 2000 KM DALEKO OD KRIMA.

    NEMA odbrane od ruskog KINZALA.

    NJEMAČKA, Španija, London…… Sve je u dometu KINZALA.

    50
    1
    1. Dje ti zivis moj brate? Ako bi se to dogodilo, onda ne bi bilo odbrane ni za tebe ni mene, dje god zivjeli.

      5
      31

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *