ИН4С

ИН4С портал

Наставља се притисак Приштине: Одбијена жалба Српске листе на састав бирачких одбора

Getty © Photo by Erkin Keci/Anadolu via Getty Images

Српска листа (СЛ) је саопштила да је од Изборног панела за жалбе и представке обавештена да је жалба СЛ на састав бирачких одбора за локалне изборе 12. октобра одбијена. 

Представници српске странке која има највећу подршку на КиМ су се жалили, јер је Централна изборна комисија одлучила да столице резервисане за представнике СЛ у бирачким одборима остану празне, иако је ова листа освојила већину у српским срединама. На њихова места стављени су представници Самоопредељења Аљбина Куртија. Тиме је отворен простор за малверзације током гласања, јер неће бити представника СЛ да прате изборни дан.

Како су навели панел се „позвао на члан изборног правила по којем Централна изборна комисија, где је од 11 чланова само једна представница Српске листе, има право да не поштује сопствена изборна правила ако ЦИК тако одлучи„.

Одредба члана 77, став 3 Закон општим изборима, предвиђа да, навела је Српска листа, „се председници бирачких одбора бирају равноправно између четири оверена политичка субјекта која су освојила највећи број гласова за Скупштину Косова* током последњих избора у тој општини“.

„Док став 4 истог члана предвиђа да – без обзира на претходни став овог члана, ако се то затражи, ЦИК има овлашћења да, по сопственом нахођењу, именује чланове бирачких одбора који неиспуњавају услове из овог члана. У преводу, могу како хоће, па и против својих правила, само ако је против Српске листе, питање је што су их онда доносили и писали ако могу да раде шта им је воља. Да ли је то владавина права и правна сигурност“, пише у саопштењу Српске листе, преноси Политика.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *