ИН4С

ИН4С портал

Насиље и немири четврту ноћ заредом у Француској: Пожари, пљачке, масовна хапшења

1 min read

Фото: АП

У Француској је прошла четврта ноћ насилних немира широм земље због убиства тинејџера алжирског порекла у предграђу Париза. Према речима министра унутрашњих послова Жералда Дерманина, до три сата после поноћи ухапшена је 471 особа.

У ноћи између петка и суботе демонстранти су се сукобљавали са полицијом и уништавали аутомобиле и пљачкали продавнице.

Ватрогасци су у париском предграђу Нантеру, месту у којем је полицајац у уторак убио из ватреног оружја тинејџера због тога што није зауставио свој аутомобил, гасили пожаре које су подметнули демонстранти.

АП

У суседном предграђу Колом демонстранти су превртали канте за смеће и користили их за импровизоване барикаде, преноси портал „Франс 24“.

У петак увече је ухапшено 80 људи у Марсеју, другом по величини граду на југу Француске, а снимци објављени на друштвеним мрежама сведоче о експлозији која је потресла стару градску луку. За сада није познато шта је изазвало експлозију.

https://twitter.com/AnonymeCitoyen/status/1674871145214926849?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1674871145214926849%7Ctwgr%5E0e9547cfb119081ddf32aa0b71ea53ce831253a6%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsputnikportal.rs%2F20230701%2Fnasilje-i-nemiri-cetvrtu-noc-zaredom-u-francuskoj-pozari-pljacke-masovna-hapsenja-video-foto-1157920353.html

Демонстранти су у центру Марсеја опљачкали продавницу оружја и украли неколико ловачких пушака, али не и муницију, саопштила је полиција, наводећи да је ухапшена једна особа са пушком, вероватно из опљачкане продавнице коју сада чувају припадници снага реда.

Насиље је избило и на неким прекоморским територијама Француске.

Око 150 полицајаца распоређено је у петак увече на малом острву Реинион у Индијском океану, након што су демонстранти запалили канте за смеће, каменицама гађали полицију и оштетили аутомобиле и зграде, саопштиле су власти.

У Француској Гвајани 54-годишњак је убијен залуталим метком у четвртак увече када су изгредници пуцали на полицију у главном граду Кајену, наводи се у званичном саопштењу.

„Овај ниво насиља је тешко разумети“, рекао је на конференцији за новинаре префект полиције у Кајену Филип Жос.

Полицијско убиство 17-годишњака прошлог уторка, који је идентификован само по имену Нахел, покренуло је талас незадовољства и сукобе између полиције и младих људи у приградским стамбеним квартовима за социјално угрожену популацију.

Председник Француске Емануел Макрон је упутио апел родитељима да задрже своју децу подаље од улице и окривио друштвене мреже за распиривање немира, рекавши да се чини као да неки млади људи копирају насилне видео-игрице.

На кризном састанку са владом Макрон је најавио да ће министарство унутрашњих послова мобилисати додатна средства како би се изборило са насиљем на протестима и осудио, како је навео, неприхватљиво искоришћавање смрти адолесцента.

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

2 thoughts on “Насиље и немири четврту ноћ заредом у Француској: Пожари, пљачке, масовна хапшења

  1. Niko ne prenosi zašto je 17-togodišnji mladić ubijen? Navodno je pokušao da probije policijski blokadu vozeći AMG Mercedes! Odakle jednom 17-togodišnjaku takav sportski Mercedes? Je li imao kriminalni dosije i jesu li kriminalne aktivnosti izvor njegovog bogatstva? Odakle mu pravo da se automobilom zalijeće u policajce? Čemu služe mediji ako ne informišu javnost pravovremeno i istinito?

    1
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<