Наш народ је супериоран у инфериорности, Миомир Петровић у “Причај ми о томе”
1 min read
Миомир Петровић у "Причај ми о томе"
Повод његовог гостовања био је недавни повратак из Уједињених Арапских Емирата, где је радио као гостујући професор на женском колеџу подучавајући студенткиње креативном писању.
Књижевник je објашњавајући разлику између домаћих студената и оних са Блиског истока истакао да уочава дистинкцију у ономе шта представља бунт по нашим и њиховим мерилима.
”Потребе су огромне и иду од тривијалних аспеката и до дубоких. Тривијални аспекти су то што је образовање начин да се изађе из куће, да се буде негде са другарицама. Мање тривијално је то да се говори о нечему што није удаја и брак као симплификоване женске обавезе, што признајем јесте тамо централна женска улога. Још мање тривијално у том распону су општа начела креативности – да проговоре нешто том небу које стално ћути, а неке ствари одређује. Има ту и бунта”, појашњава професор Петровић.
Разлике у културном наслеђу осећају се не само између Срба на привременом раду у Емиратима и локалног становништва, већ и међу припадницима свих народа из Европе који су се, трагајући за послом, нашли у арапском свету. Тако се међу синдикалним букачима могу препознати Срби, Грци и Руси, о чему детаљније говори саговорник.
”То наше слободарство, та неспремност да се прихвати неправда, то нужно нажалост носи нуспојаве као што су непослушност. То је нуспроизвод нечега што ја мислим да је генерално добро. Тиме, за разлику од политичара, не обећавам никакву срећу будућим поколењима. Ми ћемо стално пролазити кроз неке Крфове”, наводи аутор.
Пратећи српски телевизијски програм током боравка у Емиратима био је нарочито поносан на уједињеност нашег народа у песми и шареноликости у начину забављања током карантина прошле године. Читаоци Петровићевих романа назвали су га прозорљивим, имајући у виду да је роман ”Блек лајт” објавио крајем 2018. године, а да дело садржи елементе наше нове реалности која је дошла са вирусом корона.