Народ нема намеру да преда власт НАТО коалицији
1 min read
У упаду демонстраната у македонски парламент после нелегалног избора Талата Џаферија за председника Собрања Миша Ђурковић, виши научни сарадник Института за европске студије види пре свега штетно и непринципијелно деловање НАТО-а, појединих личности из бриселске и америчке администрације који заправо тиме раде и против Македоније и ЕУ.
„Још једном се показало да сви ти међународни посредници не доприносе стабилизацији већ дестабилизацији земаља којима би наводно требало да помогну”, каже за „Политику” Ђурковић.
Какав је могућ сценарио македонске политичке кризе?
Тешко је у овом тренутку спекулисати о томе шта ће се дешавати. Али оно што је вероватно јесте то да ће Американци и неки европски званичници, који су почели да признају нелегалан избор Талата Џаферија за председника парламента, инсистирати и на прављењу кооперативне владе каква њима треба, то јест владе која ће се заснивати на Тиранској платформи, са идејом да се преуреди Македонија како би Албанци добили и у Уставу конститутивни статус народа. На другој страни имамо велику одлучност ВМРО-а и народа да, барем за сада, не пристану на такав сценарио.
Вашингтон и Брисел ће сада кренути са различитим облицима притисака на председника Ђорђа Иванова. Биће ту разних видова „завртања руку”, увођења санкција не би ли га приволели да пристане на владу какву они желе. Дешаваће се све оно што се Македонији догађало 2001. године, а у нашем случају током деведесетих година прошлог века. Уследиће долазак разних специјалних међународних представника у циљу посредовања…
Да ли ћемо у Македонији имати две владе?
Не. То не може да се догоди. Једина институција која стварно са легитимитетом постоји јесте председник државе, који је непосредно изабран и има не баш мала овлашћења. Затим откако је Никола Грувески напустио место премијера у јануару 2016. имамо техничку владу. Али све институције у држави држи ВМРО и они неће дозволити коалицији око СДСМ-а да преузме управљање државом.
Чак и да направе номинално владу то ће бити противуставно и функционисаће као некаква невладина организација.
Али ту владу ће признати САД и ЕУ?
Шта вреди када им ВМРО неће дати приступ стварној власти. Тако оваква ситуација може да траје док год могу да издрже и у зависности колику ће подршку народа имати. Али како ми сада изгледа, иницијатива „За заједничку Македонију” и ВМРО немају намеру да пристану да предају стварну власт, да тако кажем – „НАТО коалицији”.
Да ли ови инциденти могу да прерасту у сукобе већих размера?
Наравно да је могуће. Спекулише се и са сукобима између различитих политичких странака али и да Албанци поново, на таласу Рамине хушкачке пропаганде и приче о великој Албанији покрену и неку врсту војних дејстава као 2001. године. наравно ако за то буду добили подршку НАТО-а.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Кад од друштава не остане више ништа, наступају Албанци:)
Makedonija Makedoncima!!!
… Prisjetite se kako su ono naša makedonska braća sabotirali i zaustavljali NATO konvoje 1999. godine!
… Komite su oni. Lako je njima da frlnu bombata!
Ne ke se davaju, jadi ga znali!
Srčani.