ИН4С

ИН4С портал

Наришкин: Сачувајмо се поучени историјским лекцијама

1 min read

Сергеј Наришкин

Sergej Nariskin

,,Српски и руски народ су се више пута заједно борили за слободу и права и наша сарадња никада није била под знаком питања, а сада је најважније да сачувамо свијет од нових сукоба ослањајући се на историјске поуке“, казао је данас у Београду предсједник руске Државне думе Сергеј Наришкин.

На руско-српском округлом столу ,,Историја и поуке свјетских ратова“, Наришкин је нагласио да је један од задатака Руског историјског друштва проширивање сарадње Србије и Русије.

Он је изразио захвалност на искреном разговору чланова руске делегације са посланицима и предсједницом Скупштине Србије Мајом Гојковић о питањима међудржавне сарадње, као и о узроцима кризе и ситуацији у Украјини.

,,Они који не знају лекције свјетских ратова не поштују ни људска права“, рекао је предсједник Думе.

Осврнувши се на ситуацију у Украјини, он је рекао да је русофоно становништво сада на мети радикалних елемената, који искривљују историју, не поштују људска права, дижу споменике нацистима.

Радикали су у Кијеву организовали пуч и сада пријете становништву на југоистоку Украјине само због тога што зна своју историју и жели да говори својим језиком, рекао је Наришкин.

Он је изразио захвалност српској јавности што од почетка дијели ставове Руса у вези са догађајима и дубоком кризом у Украјини.

Подсјетивши да се у овој години обиљежава 100-годишњица избијања Првог свјетског рата, Наришкин је констатовао да се у Србији веома његује сјећање на тај рат, како на нивоу државе, тако и у јавности.

„Међутим, постоји тенденција да се одговорност пренесе са агресора на жртве“, указао је.

Према његовим ријечима, Србија и Русија су у јулу 1914. године предлагале варијанте мирног рјешења тог сукоба, али се то није прихватило, а касније се и прећутало, али постоје документа о томе које ће руска делегација, како је рекао, предати српским архивистима.

Он је казао и да Русија 1914. није могла да поступи другачије него да стане на страну Србије.

Говорећи о агресији НАТО против Југославије 1999. године, Наришкин је рекао да је то потресло руски народ и да је то „историјско сјећање које никада неће бити заборављено“.

Живадин Јовановић, предсједник Београдског форума за свијет равноправних и бивши министар спољних послова СРЈ, оцијенио је да посјета руске делегације Србији продубљује вијековно пријатељство, савезништво и разумијевање двије земље.

Он је указао да постоје покушаји ревизије свјетских ратова и да се то не смије дозволити.

Јовановић је предложио да Руско историјско друштво формира представништво у Србији, са чим се Наришкин сложио.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *