ИН4С

ИН4С портал

Напредак у социјалном дијалогу

1 min read

unija-poslodavaca Из Уније послодаваца саопштено је данас агеницији Мина,  да је у Црној Гори у области социјалног дијалога направљен напредак иако још има простора за његово даље унапријеђење и да се очекује постепено увођење радничких савјета који правно-формално не постоје.

Радионица је, како је саопштено из УПЦГ, организована у оквиру ЕУ пројекта под називом Укључивање радника за боља и одржива предузећа у Македонији, Црној Гори и Србији.

На националној радионици под називом Укључивање радника у процес управљања за боља и одрживија предузећа у Црној Гори, говорило се о стању социалног дијалога на националном нивоу из угла послодаваца и синдиката, затим на нивоу ЕУ, позицији радничких савјета, као и проблемима и изазовима социјалног дијалога у времену кризе.
„У кризним временима, социјални дијалог представља велики изазов за социјалне партнере – и на нивоу компаније и саме државе. Подаци показују да је у Црној Гори по овом питању забиљежен напредак, иако и даље постоји значајан простор за његово даље унапријеђење“, саопштено је из УПЦГ.

Стога се, како су навели, очекује да ће процес ЕУ интеграција допринијети очекиваним промјенама, посебно с аспекта регулаторног оквира социјалног дијалога који треба креирати на начин да задржи основне карактеристике и надогради постављене темеље.

Учесницима радионице представљени су резултати истраживања о стању социјалног дијалога у Црној Гори, као и у земљама које су партнери у овом пројекту.

„У овом тренутку раднички савјети у нашој земљи правно-формално не постоје, што значи да нас њихово постепено увођење тек очекује. Зато је презентација успјешних примјера функционисања ових тијела у Словенији и другим земљама ЕУ била један од посебно корисних сегмената радионице“, додали су из УПЦГ.

Пројекат  је кофинансиран од Европске комисије, а у његовој реализацији учествују Удружење послодавачких организација Европе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *