Najnoviji predlozi za podjelu Kosmeta
1 min read
Dok predsednik Srbije Aleksandar Vuฤiฤ poziva na unutraลกnji dijalog i razmatra na koji naฤin bi trebalo reลกiti problem Kosova i Metohije, pojedini scenariji za prevazilaลพenje ovog problema su se veฤ pojavili.
Podela Kosova i Metohije, personalna i teritorijalna autonomija, kiparski scenario, ekonomska saradnja i ฤlanstvo Kosova u meฤunarodnim organizacijama, neka su od reลกenja koja su se ovih dana mogla ฤuti u srpskoj javnosti.
Svoje viฤenje o juลพnoj srpskoj pokrajini i naฤinu na koji poboljลกati poloลพaj Srba, ali i spreฤiti dalje i joลก dublje konflikte, do sada su izdloลพili prvi potpredsednik vlade i ลกef diplomatije Ivica Daฤiฤ, zatim ministar u vladi Srbije Rasim Ljajiฤ, profesor meฤunarodnog prava Tibor Varadi, a predlozi su se mogli ฤuti i od lidera GI โSloboda, demokratija, pravdaโ Olivera Ivanoviฤa.
Razgraniฤenje โili kako god da se zoveโ
Najveฤu paลพnju javnosti izazvao je predlog srpskog ลกefa diplomatije Ivice Daฤiฤa, koji je zapravo predloลพio podelu Kosova. Kako je naveo u svom autorskom teksu za โBlicโ, Daฤiฤ ฤe liฤno sa predsednikom Srbije โjoลก jednom proveriti moguฤnost onoga za ลกta sam se godinama zalagaoโ.
โ Razgraniฤenje, ili kako god da se zove. ล ta je srpsko, ลกta je albansko. U dogovoru Srba i Albanaca to je jedno moguฤe trajno kompromisno reลกenje, uz poseban status za naลกe crkve i manastire. I uz zajednicu srpskih opลกtina na jugu Kosova โ kazao je Daฤiฤ.
Meฤutim, kako je naveo, ako se ispostavi da je to neprihvatljivo, neฤe biti nesreฤan, veฤ ฤe probati da doprinese u pronalaลพenju trajnog i realnog reลกenja.
Personalna i teritorijalna autonomija
Akademik i profesor meฤunarodnog prava Tibor Varadi kaลพe da je po njegovom miลกljenju najbolja opcija personalna i teritorijalna autonomija Srba na Kosovu, i da je to linija โispod koje se ne smeju spustiti srpski interesiโ.
โ Da se Kosovo vrati i postane deo Srbije, mislim da to u ovom ฤasu nije realno. Ali, nisam sveznalica. A to da se srpske crkve, manastiri, kulturna i jeziฤka prava zaลกtite putem personalne i teritorijalne autonomije, to je ostvarljivo. To bi bilo pravedno i moguฤe โ kaลพe Varadi, koji je precizirao da misli na teritorijalnu autonomiju severnog Kosova.
Prema njegovom viฤenju, ovo reลกenje bi za Evropu bilo nesporno, i smatra da se pregovaraฤi moraju zaloลพiti za to da Srbi na KiM โi ubuduฤe mogu da ลพive kao Srbi, da saฤuvaju jezik, kulturu i svoje srpstvoโ.
โ Taj predlog se mora izneti na sto pre dogovora o konaฤnom statusu srpske pokrajine โ istakao je Varadi.
Kiparski scenario
Oliver Ivanoviฤ, lidera GI SDP, ne veruje u moguฤnost podele Kosova. Kako kaลพe, Evropska unija je brojnim sporazumima, od onog o ureฤenju graniฤnih prelaza, slobodi kretanja, verifikaciji diploma, do Sporazuma o zajednici opลกtina sa veฤinskim srpskim stanovniลกtvom, โstavila taฤku na eventualno izdvajanje severa Kosovaโ.
Iako je pozdravio dijalog o Kosovu, prema njegovom viฤenju, do unutraลกnjeg dogovora moลพe doฤi uz uฤeลกฤe svih relevantnih subjekata srpskog druลกtva, i predlaลพe da Srbija pokuลกa da nametne reลกenje poput kiparskog.
โ Najbolje reลกenje bilo bi da se na teritoriji Kosova u jednom ograniฤenom peridu primenjuju zakoni EU sve dok se u dijalogu ne postigne konaฤno reลกenje, koje u ovom trenutku niko ne moลพe predvideti โ kaลพe Ivanoviฤ.
Ekonomska saradnja, status Srba i KiM u meฤunarodnim organizacijama
Razgraniฤenje Kosova je legitimna politiฤka opcija, ali sa manjim ลกansama, smatra ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajiฤ, koji reลกenje kosovskog problema vidi pre svega kroz ekonomiju i poloลพaj Srba u juลพnoj srpskoj pokrajini.
On je ฤak izloลพio i platformu u tri faze pregovora, od kojih prva podrazumeva potpunu ekonomsku saradnju sa Kosovom. Trenutno se, kaลพe on, preko administrativne linije izvozi viลกe od 400 miliona evra robe godiลกnje, ali i da bi to bilo duplo viลกe ako ne bi postojale pravne i politiฤke prepreke.
โ Mislim na slobodni protok ljudi, roba i kapitala. Treba ruลกiti sve barijere koje to onemoguฤavaju. Srbija ne moลพe imati viลกe politiฤki uticaj na Priลกtinu, ali ekonomski uticaj itekako moลพe zadrลพati kroz ovaj vid saradnje, jer i Kosovo ima interesa da dobija robu koja je jefitnija โ rekao je Ljajiฤ.
Drugi element je, kaลพe Ljajiฤ, otvaranje pitanja statusa Srba na Kosovu, a treฤi korak bi bili pregovori o uฤlanjenju Kosova u meฤunarodne organizacije, osim u UN, uz jasne benefite โ ลกta bi Srbija za tu saglasnost dobila.
A ลกta kaลพu u Priลกtini?
Dok srpska strana razmatra razne varijante reลกenja kosovskog problema, poziv predsednika Srbije na unutraลกnji dijalog u Priลกtini tumaฤe kao priznavanje realnosti i joลก jedan korak ka priznanju nezavisnosti.
โ Zvaniฤinici u Srbiji treba da se uzdrลพe od opasnih politiฤkih izjava o podeli Kosova โ kaลพe ลกef kabineta kosovskog predsednika Haลกima Taฤija, Bekim ฤolaku, koji je naveo da Priลกtina podrลพava svaki interni dijalog sa Beogradom koji bi se kretao u smeru prihvatanja realnosti na Kosovu, ali i upozorio da su neke ideje poput one o podeli Kosova, zasterele i ne doprinose stabilnosti u regionu.
Odlazeฤi kosovski ลกef diplomatije Enver Hodลพaj unutraลกnji dijalog u Srbiji takoฤe vidi kao โprihvatanje istine o nezavisnosti i suverenitetuโ, a sliฤnog stava je i Lider Alijanse za novo Kosovo, bivลกi kosovski predsednik i jedan od najbogatijih Albanaca u Evropi Bedลพet Pacoli, koji kaลพe da ova inicijativa โotvara put ka normalizaciji odnosa izmeฤu dveju zemaljaโ.
Nije izostala ni reakcija albanskog premijera Edija Rame, koji je ฤak na svojoj Fejsbuk-stranici Vuฤiฤev tekst o dijalogu u vezi sa Kosovom nazvao โpriฤom danaโ, pozdravivลกi put ka poboljลกanju odnosa izmeฤu Albanaca i Srba. U isto vreme, on je pozvao Srbiju da prizna nezavisnost Kosova.