Најмање 40 људи погинуло је од 2000. године до данас у авионским и хеликоптерским несрећама у Србији
1 min read
Фото: Телеграф/Тањуг/Пиxабаy
Најмање 40 људи погинуло је од 2000. године до данас у авионским и хеликоптерским несрећама у Србији. Неки су имали срећу да преживе падове, што се у цивилним авионима дешавало код блажих удара, док су војни пилоти спас тражили у катапултирању. Ипак, ни то није увек била гаранција преживљавања…
Највећа несрећа догодила се 2015. године, када је пао хеликоптер који је превозио животно угрожену бебу из Новог Пазара на лечење у Београд. Тада је страдало седморо људи.
У једној од несрећа дошло је и до судара авиона и аутомобила, а у једној – авиона и камиона. У овом другом случају авио је био на писти, па га нисмо ставили на листу запажених несрећа у протеклих 20 година…
Једном прликом у Крагујевцу срушио се и хеликоптер у коме је био Деда Мраз, а да су путници имали среће говори и чињеница да је један дечак успео да се извуче из олупине и отрчи право код свог оца који је био на земљи.
Последња несрећа догодила се у петак, када су у паду авиона „МиГ-21“ у селу Брасина погинула два пилота Војске Србије, а један човек на земљи озбиљнио је повређен.

2019. Пад хеликоптера у Алексинцу
Приликом редовне вежбе код аеродрома Рутевац у околини Алексинца срушио се војни хеликоптер „газела“. Посада је имала среће, нико није страдао, нити је озбиљније повређен.
Оштећен је хеликоптер газела Хо-42 из 98. ваздухопловне бригаде Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране.
• 2019. „Злин“ пао код Ечке
Искусни пилот Владимир Булат (47) погинуо је у несрећи која се десила приликом акробација спортским авионом у близини аеродрома Ечка код Зрењанина. Авион којим је управљао био је „злин 526Ф“.
Булат је био познат по својим акробатским летовима, а завршио је Ваздухопловну академију.
• 2018. Пад змаја код Суботице
Код суботичког аеродрома Биково, на њиву је пао, а том приликом погинуо је Срђан Џогановић из Бајше код Бачке Тополе. Он је пао након свега три минута лета, а како су јављали репортери из Суботице, несрећа се десила на његовом првом лету.
• 2018. „Зенаир“ пао код Земуна
Пилот Горан Петровић (48) и једна жена која је била са њим у авиону погинули су у близини спортског аеродрома „13. мај“ код Земун Поља. Он је управљао авионом „ЦХ-601 Зенаир“.
• 2018. „Супер галеб“ се срушио код Ковачице
Авион „супер галеб Г-4“ Војске Србоје, пао је код Ковачице. У овој несрећи погинуо је Роберт Калоци, пилот мајор Центра за летна испитивања Техничко-опитног центра Војске Србије.
Са њим је летео и пилот мајор Александар Матић, који је при паду авиона повређен.
• 2017. „Дромадер“ пао у њиву код Апатина
Жуди пољопривредни авион „Дромадер“, у власништву Авио клуба из Зрењанина, пао је у њиву током прскања пшенице у околини Апатина, а пилот је прошао без повреда. Узрок пада је квар на мотору.
• 2017. „Супер галеб“ пао код Шапца
Само годину дана пре кобног лета над Ковачицом, један војни „супер галеб Г-4“ срушио се код Шапца, а ова несрећа однела је два живота. Погинули су потпуковник Ненад Ћулибрк и капетан Дејан Пандуровић.
Ћулибрк је био из Команде РВ и ПВО, а капетан Дејан Пандуровић из 252. школско-тренажне авијацијске ескадриле 204. ваздухопловне бригаде.
• 2016. „Чироки крузер“ пао код Пожаревца
Пилот авиона „чироки крузер“ страдао је у несрећи која се десила код Пожаревца, у близини Сребрног језера. Авион је у приватном власништву, а његова база је била на спортском аеродрому „Костолац“.
• 2015. Пад војног хеликоптера код Сурчина
Недалеко од аеродрома у Сурчину 2015. године догодила се незапамћена трагедија – војни хеликоптер Ми-17, који је превозио болесно дете на хитно лечење у Београд срушио се у њиви.
Страдали су пилот мајор Омер Мехић, пилот капетан Милован Карић, заставник Небојша Трајић, механичар летач Иван Миладиновић, лекар из Новог Пазара Џевад Љајић, анестезиолог, такође из овог града, Мирослав Веселиновић и беба из породице Адемовић.
• 2014. Пад „скај ледера ј 600“ у кукурузе
Власник ДТД „Рибарство“ из Новог Сада, Томислав Ђорђевић, погинуо је када се његов спортски авион „скај ледер ј 600“ срушио код Бачког Јарка.
Приликом пада авиона у њиву засејану кукурузом погинула је још једна особа која се налазила у летелици. Авион се срушио приликом отварања новог приватног аеродрома, чији је власник био управо Ђорђевић.
• 2013. Пад из параглајдера
Сања Ристић (42), иначе репрезентативка Србије у параглајдингу, погинула је највероватније због тога што није добро везала појас на планино код Љубовије. Убрзо након полетања склизнула је из седишта и безуспешно покушала да се врати.
• 2013. Пад „орла“ код Мрчајеваца
На месту где је пао војни „орао Ј-22“ недалеко од Мрчајеваца остали су само угљенисани делови летелице која је при паду експлодирала. Срећом, пилот је успео да се катапултира и спасе, а авион је преусмерио у ливаду, па нико није страдао ни на земљи.
• 2012. Промашио писту у Војци
У Војци код Старе Пазове тешко је повређен пилот, који је при слетању промашио писту.
• 2012. „Дукано“ пао код Обреновца
Две особе изгубиле су живот када је у Ратарима код Обреновца пао спортски авион. У ултралаком „дукану“ страдали су Мирослав Веселиновић и Ђорђе Вујић.
• 2012. „Ласта“ пала у Новој Пазови
Пилот Горан Савић погинуо је дан пошто се његова „В-54 ласта“ срушила у Новој Пазови, у самом насељу код војног аеродрома Батајница. У авиону је био још један пилот, који је преживео пад. Они су били на редовној техничкој проби ваздухоплова.
• 2011. Парагладер полетео у Нишу, па ударио у земљу
Несвакидашња несрећа десила се у селу Доње Међурово код Ниша, када је пилот Милован Станковић (50) стајао на фудбалском игралишту без намере да лети, али га је ветар ипак подигао, а потом га бацио на тло. Човек је погинуо.
• 2011. „Цесна“ пала у Мрчајевцима
Чак четири особе погинуле су у паду авиона „цесна 172“, који је полетео из околине Чачка.
Авион се при пади запалио, а страдао је пилот и власник Милун Вуколић (60) из Ариља са тројицом сапутника.
• 2011. Судар параглајдера на Копаонику
Двојица Пољака сударила су се параглајдерима изнад Копаоника, у рејону села Бадањ. Један човек је погинуо, а други је остао тешко повређен.
• 2011. „Пајпер“ пао код Трстеника
Двоје људи погинуло је у овој несрећи која се десила у „пајперу“ Аеро-клуба у Трстенику – инструктор Иван Шекуларац (32) из Трстеника и ученик С. Ч. (20) из Бруса.
• 2010. Авион ударио у аутомобил код Руме
У селу Кленак на путу Рума – Шабац догодила се несрећа када је авион ударио у аутомобил „голф“.
Срећом, у овом необичном судару није било страдалих. Пилот је лакше повређен, а путници у аутомобилу нису имали повреде.
• 2010. „Цесна“ пала код Параћина
Услед нагле промене временских услова авион „цесна 150“ пао је приликом слетања на тренажном лету.
Лакше је повређен пилот инструктор.
• 2010. „Злин“ однео два живота код Београда
Пилот Даворин Павловић и његова 22-годишња сапутница погинули су на аеродрому Лисичји јарак код Падинске Скеле.
Они су се налазили у тренажном авиону „ЗЛИН 526“
• 2010. Пад хеликоптера код Добановаца
Хеликоптер са пилотом и два путника срушио се са мале висине при полетању на релацији Добановци – аеродром 13. мај у Земуну.
Једна особа је лакше повређена.
• 2010. Хеликоптер пао код Ечке
Хеликоптер новосадске фирме „Циклонизација“ срушио се око 100 до 200 метара од писте на зрењанинском аеродрому „Ечка“.
Пилот Никола Радић тешко је повређен.
• 2010. „Орао“ се срушио у Гружанско језеро
Несрећа, у којој је пилот успео да се спасе (на време катапултура) десила се приликом увежбавања извршавања задатака при лету на малој висини.
• 2009. Срушио се МиГ-29 у Батајници
Приликом увежбавања маневарских способности пред аеромитинг, авион МиГ-29 срушио се у Батајници, а у овој несрећи страдали су пилот Раде Ранђеловић и војник Милан Улемек на земљи, док је још један војник лакше повређен. Пилот се катапултирао, али је задобио повреде од којих је преминуо.
• „Утва“ пала на земунски кеј
Пилот авиона „утва“ срећом је био само лакше повређен кад асе летелица срушила на Кеју ослобођења, поред једног сплава.
Авион је вукао транспарент једне банке, а тај транспарент се закачио за јарбол једне једрилице, после чега је пао у воду.
• 2008. Пад Галеба у Батајници
И пилот овог авиона, „супер галчеба Г-4“, Иштван Канас, спремао се за аеромитнг. Овај потпуковник ескадриле за летна испитивања Техничко-опитног центра важио је за једног од најискуснијих пилота Војске Србије и био је припадник аерогрупе „Звезда“. Страдао је у близини аеродрома у Батајници.
• 2008. „Орао“ пао код Баранде
Пилот авиона који је пао у Баранди, банатском селу недалеко од Београда, успео је да се катапултира из авиона. Пао је на неприступачном терену и сломио је ногу.
• 2003. „Газела“ пала у Крагујевцу
Овај хеликоптер пао је у самом насељу, али нико није смртно страдао. Све се догодило уочи Нове године. При паду су повређена оба пилота, ТВ сниматељ, али и Деда Мраз, који је требало да наступи пред децом. Једини неповређен прошао је осмогодишњи дечак. Малишан је успео да се провуче кроз рупу и да отрчи до свог оца.
• 2003. Пожар на „Утви“
Један спортски авион принудно је слетео на Аеродром Лађевце, због пожара који је избио у њему. Авионом су без пилотских дозвола и знања надлежних органа управљали радници једне краљевачке фирме.
• 2002. „Газела“ пала код Ниша
У удесу хеликоптера у околини Ниша, два члана посаде успела су да преживе.
• 2002. „Ми-2“ пао код Врчина
Пилот Милан Мићић (52), копилот Богдан Декић (30) и механичар Чедомир Илијевски (47) погинули су хеликоптерској несрећи која се догодила код Врчина. Они су страдали у цивилном хеликоптеру Ми-2, који је летео по мраку иако на то, према прописима, пилоти нису имали право на то. Према првим информацијама летелица је остала без горива.
• 2000. „Утва“ пала код Ковина
У несрећи која се догодила на аеродрому Ковин, када се срушио школски авион „Утва 75“ погинули су капетан прве класе Стевица Жарков и поручник Дејан Радовановић.
Извор: телеграф.рс

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


A znamo koliko je strdalo u Ratu 1999!