IN4S

IN4S portal

Najbolja odbrana Republike Srpske je istrajavanje u činjenici da je Dejtonska BiH državna zajednica

1 min read

Piše: Čanković Dane, predsjednik SNP – Izbor je naš

 

SNP – „Izbor je naš“ smatra da je najbolja odbrana Republike Srpske i njene imovine – istrajavati u činjenicama da je Dejtonska BiH državna zajednica utemeljena 1995. godine Aneksom IV Dejtonskog sporazuma (koji predstavlja i njen ustav) i da se Republika Srpska, pokazujući snagu da bude jedna od strana u procesu postizanja međunarodnog ugovora, Dejtonskog sporazuma, legitimisala kao država.

Srpski političari, ako odustanu od tih činjenica i prihvate bilo kakvu mogućnost da se o pravu vlasništva nad nepokretnom imovinom na prostoru Srpske raspravlja u Parlamentarnoj skupštini BiH, povešće Srpsku u poraz.

Šta predstavlja nepokretnu imovinu Republike Srpske?

Pored određenih zgrada, objekata, predmeta, ono što je najvažnije jeste poljoprivredno zemljište, šume i vode, to jest teritorija koju obuhvata Republika Srpska. I najveća borba i u ratu i procesu postizanja mirovnog sporazuma bila je oko teritorija.

Dejtonska BiH, kao državna zajednica, nema teritoriju.

Teritoriju imaju Bošnjačko-Hrvatska Federacija i Republika Srpska u odnosu 51 naprema 49 procenata teritorije Socijalističke republike BiH koja je bila u sastavu SFRJugoslavije. Dejtonska BiH nema pravni kontinuitet sa SR BiH, jer je došlo do raspada kako SFR Jugoslavije, tako i do raspada SR BiH, jer je jedan konstitutivan narod želio da ostane u dotadašnjoj državi (ili u onom što ostane od nje), a druga dva naroda da izađu iz nje.
Najznačajniji datum u tom pravnom smislu da Dejtonska BiH nema pravni kontinuitet sa SR BiH jeste 9. januar 1992, dan nastanka Republike Srpske. I zato je ogroman napad da se ukine taj datum, kao Dan Republike Srpske.

Ako srpski političari prihvate da je Dejtonska BiH država onda samim tim prihvataju i da ona ima teritoriju, jer svaka država mora imati teritoriju. I u tom slučaju entiteti, to jest i Republika Srpska nema teritoriju i kao takva osuđena je na nestanak.

Dejtonska BiH po Aneksu IV i svom ustavu jeste državna zajednica. Druga je stvar, što je Ustavni sud BiH (US BiH) nelegitimno i pravno problematično mijenjao društveno-pravno uređenje Dejtonske BiH.

Najočigledniji primjer u tom smislu jeste odluka US BiH o konstitutivnosti sva tri naroda u oba entiteta.

Pokret godinama ukazuje na tu pravno problematičnu odluku koja ruši temelje Dejtonskog mirovnog ugovora. Žao nam je što na međunarodnom nivou niko od srpskih pravnih stručnjaka nije pokrenuo krivičnu odgovornost sudija US BiH koji su donijeli odluku koja ruši, još uvijek u pravnom smislu, živi međunarodni mirovni ugovor i što se ta odluka može pokazati u budućnosti kao zločin protiv mira, jer ruši teško uspostavljeni mirovni ugovor i može izazvati veliku destabilizaciju u regionu.

Da je Dejtonska BiH državna zajednica može se vidjeti iz kraće analize u tekstu „Šta je nama Bosna i Hercegovina“ od 7. februara 2017. kao dokaz štetnosti odluke US BiH o konstitutivnosti.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *