ИН4С

ИН4С портал

Нахотка – капија Пацифика и главна источна морска врата Русије

1 min read

Пише: Остоја Војиновић

Нахотка (рус. Находка) град је у Русији у Приморском крају. Према последњим подаццима о броју становника у граду је живело 159.695 становника.
Находски залив, где се сместио данашњи град открила је руска корвета 1859. године, тражећи склониште пред надолазећом олујом. Стога име Нахотка на руском значи „откриће“, „нађена“.
До 1950. године је била мало рибарско место. Све се то променило кад је совјетска власт променила статус Владивостоку, одлучивши да тамо буде база у којој ће бити смештена руска тихоокеанска флота. Владивосток је био затворен за странце и стране бродове. Тако је од 1950- 1991.године Находка била главна лука Русије на Далеком истоку.
Нахотка је брзо расла. Бројне зграде у њој датирају од 1950-их, када су јапански ратни заробљеници били коришћени као присилна радна снага за изградњу стамбених зграда за лучке раднике. Градска привреда се темељила на луци и делатностима везаним уз њу, као што је прерада и конзервирања рибе. У том периоду Находка је доживела свој процват. Врхунац су биле 1970-е и 1980-е, када се град добро одржавао, јер је био једина руска далекоисточна лука заиста отворена према странцима. Служила је и као источни терминал за путнички део Транссибирске железнице.
Отварањем Владивостока за странце је почело лоше доба за Нахотку, јер је изгубила свој првобитни значај. Девалвација рубље као резултат азијске привредне кризе 1998.године је донела још већи ударац Нахотки. Привредни опоравак се назире откад су средишња влада у Москви и покрајинска у Владивостоку одлучиле отворити тај крај страним улагањима, прогласивши Нахотку слободном економском зоном.
Находка, град са необичнм именом се налази у Приморском крају, на самој обали Тихог океана.То је мали, удобан, прилично чист и зелен град са популацијом, као што је већ поменуто од само око 160.000 људи. Овде нема изузетних знаменитости, број позоришта и музеја је мали, али природа је створила одличне услове за одмор на плажи и морску забаву у Находки и околини. Обала, потпуно разведена бројним живописним заливима, лети постаје место ходочашћа грађана и хиљада туриста, углавном из најближих далекоисточних градова.


На обали Находке постоји много туристичких центара, санаторијума, шаторских кампова, а пејзажи на плажи изненађују својом разноликошћу. Шљунковити и пешчани, опремљени и дивљи, атрактивни су како за парове са децом, тако и за бучна омладинска друштва. Овде се налазе и осамљени углови за оне који воле да се опусте голи. Активни туристи неће пропустити прилику да оду на морску пловидбу јахтама, чамцима, кајацима, провозају се обалом на коњима, оду у пецање, оду на пењање у планинама у близини града или само лутају по околини, прекривеној шумовитим брдима.
У Находки се често одржавају различити спортски догађаји: једриличарске регате, такмичења у веслању, а на једном од градских језера, које се зими замрзавају, годишње се одржавају такмичења у картингу, организујући трке на стази на леду. Околина Находке редовно постаје поприште градских и регионалних шампионата у мотокросу.
Лучки град је познат по јапанским, кинеским, корејским ресторанима. Овде постоји неколико сјајних ноћних клубова и елегантних барова. Тржни центри Находке нуде најшири асортиман робе из земаља пацифичког региона, међутим, цене су прилично високе у поређењу са другим приморским лучким градовима.
Град Нахотка, једна од највећих руских морских лука на Далеком истоку, званично води своју историју од средине 19. века, иако археолошки налази указују на то да су људи живели на овој територији погодној за насељавање још у праисторијско доба. Први Европљани који су стигли до обале Нахотке били су британски морнари. То се догодило 21. августа 1855. године, када је енглески брод „Баракуда”, на путу кроз Татарски мореуз за Јапан, упловио у залив Горнет, данас познат као залив Находка. Енглески морнари су површно прегледали обалу и напустили је.

У јуну следеће године, руски пароброд-корвета „Америка”, упловио је у воде залива. Усидрен по лошем времену у близини високе планине, касније назване Сестра, следећег дана брод је одмерио сидро и приближио се обали, где је посада открила залив добро заштићен од ветра и олуја. На дан, 18. јуна 1859. године, добила је садашњи назив – Находка. Тако је залив крштен по наредби генералног гувернера Источног Сибира, грофа Николаја Муравјова Амурског, који је био на броду, како је наведено у запису у дневнику. Сам залив је почео да се зове Америка, а рт на улазу у залив од 1860. године носи име навигатора корвете – Јакова Астафјева. Према сведочанствима руских морнара из 1859. године, на обали рта постојало је корејско насеље и дрвени пристан за чамце.

Године 1864. на рту Астафјев је опремљен војни хидрографски пункт. Прво помињање села Находка датира из исте године.У почетку су овде хидрографску службу вршила четири војника под командом подофицира Герасимова, касније је број хидрографа порастао на тридесет. Налаз су постепено насељавали сељаци досељеници, као и бивши осуђеници.
Године 1864. формирана је војна хидрографска станица Находка, затим трговачка станица, која је постала центар сибирског апанажног одељења (1867 – 1871). Овај орган државне власти управљао је земљиштем и имовином Посебног одељења Руског царства у Приморском региону источног Сибира. Одељење је предводио Швеђанин, а први насељеници на трговачко место стигли су из Великог војводства Финске, која је у саставу Руског царства.
Швеђанин Харалд Васиљевич Фуругелм после дипломирања на Александровском универзитету у Хелсингфорсу (Хелсинки), послат је у Иркутск на располагање генерал-губернатору Источног Сибира на место преводиоца европских језика.Од 1855-1860 учествовао је у источним експедицијама, укључујући и оне под вођством генерал-губернатора Муравјова-Амурског.У име новог генерал-губернатора Источног Сибира, Михаила Корсакова, 1866. је предводио експедицију за истраживање приобалних обала залива Петра Великог како би преселио сељаке са европске територије руског царства. Током експедиције откривена су лежишта угља на реци Сучан.Од 1867. до 1871. Фуругелм је био управник одељења сибирске апанаже са центром у луци Находка. Департман је имао своју заставу, коју је одобрио руски цар.
У пролеће 1868. први досељеници из Финске стигли су на трговачко место Находка на пароброду Находка, изграђеном у Хамбургу и купљеном за сибирско апанажно одељење.

У трговачком месту, насељеници под вођством Фуругелма изградили су пристаниште, складишта, ковачницу, млин, пилану, продавнице и купатило. У априлу 1870. Находка је потонула, а трговачка станица је изгубила редован поморски саобраћај. Фуругелм је умро од гангрене у нози 6. априла 1871. године и сахрањен је на локалном гробљу, срушеном приликом изградње пристаништа четрдесетих година 20. века. Његов брат Иван Фуругелм био је војни гувернер Приморске области, а други брат Отон руски генерал-потпуковник. После 1873. године, трговачко место су становници напустили.
Године 1906. отворена је теретна и путничка линија Владивосток-Находка на ушћу реке Сучан.
Тридесетих година прошлог века на обалама залива Находка појавила су се насеља Находка, Северни, Уголбаза, Пад Ободнаја и Рибак. Године 1931. формиран је гранични пункт Находка.
Од 1934. на рту Астафјев почела је да ради база ратних бродова и подморница. У пролеће 1936. године, Находка је повезана железницом са Транссибирском.1939. године у заливу Находка основана је „Управа поправно-радног логора и грађевина бр. 213“ у систему Главне управе за хидротехничку изградњу НКВД-а, која је затворена 1941. године. Изградња трговачке луке пребачена је на „Далстрој” НКВД-а.Принудни рад затвореника, укључујући и јапанске ратне заробљенике, коришћен је за изградњу рибарске луке до 1958. године. Настављена је изградња радничког логора. Затвореници су изградили и базу за подморнице и ратне бродове Пацифичке флоте. Од 1937. до 1941. на острву Лисием налазила се женска колонија, чији је рад коришћен у локалној фабрици рибе.

Транзитни пункт у заливу Находка (Транзитка) радио је од 1938. до 1946. и примао је до 20 хиљада осуђеника. Совјетска влада је 1939. године одлучила да изгради међународну комерцијалну луку у луци. У најтежем раду учествовали су затвореници из логора Гулаг који се налазе у заливу Находка, где је број затвореника у појединим периодима прелазио сто хиљада. Многи затвореници су умрли од упале плућа и заразних болести.
1950. годинерадно насеље Находка је добило статус града. Године 1956. Одсек за активни морски риболов пребачен је из Преображеније у Находку, а отворена је Далекоисточна наутичка школа.Затим је тајним указом у Находку премештено бродоградилиште из Владивостока, које је остало поморска база. У наредним деценијама овде су изграђени нови лучки терминали, изграђена су велика бродоградилишта, предузећа прехрамбене индустрије, отворена је Далекоисточна поморска школа, организована је извозно-увозна канцеларија која је надгледала трговинске односе са Јапаном, Аустралијом, Корејом и другим земљама југоисточне Европе, Азијом.
Године 1965. у Находки је отворена извозно-увозна канцеларија Даљинторга, која је обављала трговинске односе између совјетског Далеког истока и Јапана, Аустралије и ДНРК.Године 1972. формирано је Приморско бродарство, а лука Находка је претекла Лењинград по промету терета, поставши друга у Совјетском Савезу после Одесе.
Године 1990. створена је Слободна економска зона Находка са приоритетним пројектима руско-америчког и руско-корејског индустријског парка, међународног аеродрома, нафтног терминала у луци Восточни. Ниједан од великих пројеката није реализован, а у 2006. СЕЗ је престала да постоји.
За разлику од многих других градова, Находка никада није преименована од свог оснивања. Међутим, након смрти Јосифа Стаљина, предложено је да се преименује у Сталиноморск, али иницијатива није подржана, а старо име је сачувано.
Онима који су носталгични за совјетским временима овде ће се сигурно допасти. Центар града није обнављан још од Стаљиновог доба, а многе куће изграђене пре скоро сто година овде су добро очуване, упркос влажној клими.
После Другог светског рата у Находки и близу ње подигнути су логори за јапанске ратне заробљенике који су постјојали пет година, али сада ништа не подсећа на њих.
Находка представља најјужнију тачку руског Далеког истока. Владивосток, административни центар Приморског краја, удаљен је 165 км , Сеул, главни град Јужне Кореје, 770 км , а главни град Јапана, Токио, 985 км. Географски положај, непосредна близина држава југоисточне Азије и добро успостављена транспортна инфраструктура чине Находку једном од најважнијих карика у транзитном коридору Европа-Азија.
Находка је удаљена од Москве за 6496 км ватздушне линије, али копнени пут је много дужи – 9275 км. Нови дан у Находки долази 7 сати раније него у главном граду Руске Федерације.
Железничка станица Находка, која је део стратешке Транссибирске железнице, спада међу најзначајније далекоисточне лучке железничке станице.Преко ње се одвија око 15% државног извозног промета. Градска лука са својим универзалним терминалима смештеним у заливима Находка, Врангел, Козмин и Новицки део је највећег трговинског и транспортног чворишта Руске Федерације на обали Пацифика.
Град се протеже дуж залива Находка, заузимајући источни део полуострва Трудни, који је добио тако елоквентно име због свог сложеног стеновитог терена. Градски округ Находка, који поред самог града обухвата неколико насеља урбаног типа, обухвата и ненасељено острво Лисиј, које је некада било део копна. Смештен на излазу из залива и штити полуострво Трудни од морских олуја, данас има статус природног резервата.
Положај Находке на граници Евроазије и пацифичког региона одређује њене климатске карактеристике, које су прилично повољне за удобан живот и обраду земље. Доминација хладних континенталних ваздушних маса зими и превласт хладних океанских ваздушних струја лети ублажавају монсуне. Ветрови у хладним месецима дувају са севера и северозапада, а у топлој сезони – са југа и југоистока.
Неколико речи о знаменитостима Находке
Традиционално разгледање Находке почиње са Трга Партизана и обухвата посету спомен-обележју ”Ожалошћена мајка”, јапанском ”Скалњаку”, споменику ”Камен пријатељства”, спомен комплексу посвећеном победи у Великом отаџбинском рату, градски историјски музеј, музеј руског путника Глеба Травина.Током обиласка многи туристи посећују рт Астафјев, као и разне видиковце и платформе за посматрање, одакле се отварају величанствене панораме на залив и море. Најспектакуларнији погледи могу се снимити камером пењањем на планину Систер.
Верска знаменитост града је величанствена црква Казанске иконе Богородице, која се налази на Находкинском проспекту. Лако га је видети из било ког угла Находке. Ова црква има два нивоа.На првом спрату можете се дивити иконама, а на другом, где води широко степениште, служе се богослужења.Захваљујући радио-емитовању преко звучника, чују се и ван зидова цркве. Испред храма је велики видиковац.
Недалеко од главне цркве, која са њом чини јединствену архитектонску целину, налази се храм-капела Светог мученика Пантелејмона.Светао и уредан, подсећа на цркву из епова и руских народних прича.
У Находки можете видети прву од џамија изграђених у Приморју. Зове се Исламска џамија и налази се на брду у близини споменика “Ожалошћена мајка”.
У летњим месецима и раној јесени, Находка, са три стране окружена морем, са бројним шљунчаним и пешчаним плажама, рекреативним центрима, камповима, санаторијумима, дечијим камповима, постаје привлачно место за љубитеље одмора на плажи и морске забаве.

Сваке године број туриста који посећују град у овом тренутку достиже 200.000 људи. У основи, то су посетиоци из Хабаровске територије и Амурске области, који овде долазе сопственим аутомобилима.
Находка нуди својим гостима веома широк спектар забаве. У лето, љубитељи активног начина живота не пропуштају прилику да се баве воденим спортовима. Многи рекреативни центри нуде онима који желе да иду на море у кајацима или чамцима, сурфују.
У Находки је велика већина аутомобила јапанске производње, са десним воланом.Многе породице поседују више од једног возила, што чини саобраћај у граду прилично прометним, иако су велике гужве ретке.
Јавни превоз представљају аутобуси и минибусеви.
Находка нема свој аеродром, а најближи је у Владивостоку. Из Москве лет траје 9 сати. Након доласка на аеродрпом у Владивостоку, можете савладати 165 км који раздвајају Находку и Владивосток таксијем, аутобусом или возом.
Находка је данас највећа морска лука, која има редовне поморске комуникације са 42 земље света, обавља спољнотрговински транспорт, сви јапански аутомобили стижу у Русију преко ове трговачке луке.
Чак и у совјетским временима, то је био једини град Приморја отворен за странце, пословни и пријатељски односи су претворени у братске.Находка је братски град са 3 јапанска града Маизуру, Отару, Тсуруга, 2 америчка града – Окландом и Белингхамом, кинеским градом Јирин и корејским Донгхае.
Стратешки потенцијал града су његове луке – трговина, риболов, нафта, Транссибирска железница, богатство далекоисточне природе и, наравно, људи – Далеки исток.Историју чине људи, само људи могу од града да направе бајку, природа је са тим већ обдарила.
”Прозор у океан” је назив којим се често назива град Находка на Приморској територији, који се налази око 165 км од регионалног главног града Владивостока.Повољан географски положај града, посебна микроклима – овде је неколико степени топлије него у Владивостоку, залив без леда, јединствена природа, нежно море са најбогатијим јединственим морским светом – величанствене пешчане плаже – све ово можете да пронађете у Находки.

Код писања текста као извори послужили:

https://tur-ray.ru/nahodka-attractions.html
https://wikiway.com/russia/nakhodka/
https://dergachev-va.livejournal.com/151636.html
https://nesiditsa.ru/city/nahodka

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<