ИН4С

ИН4С портал

Надзор при крају, без нових случајева морбила

1 min read

Институт за јавно здравље -ИЈЗ

Појачани епидемиолошки надзор над малим богињама спроводиће се до сјутра, када истиче двоструки период максималне инкубације од појаве првог случаја оболијевања код осмогодишње дјевојчице.

То је “Вијестима” саопштено из Института за јавно здравље (ИЈЗ). У међувремену, током скоро три седмице, није било нових, потврђених случајева морбила.

“Појачаним епидемиолошким надзором су обухваћени сви контакти обољелог дјетета. У складу са Водичем за истраживање и поступање у случају епидемијског јављања морбила, појачан епидемиолошки надзор се спроводи до истека двоструког времена максималне инкубације (21 дан) и он истиче у петак, 19. 4. 2024”, одговорили су из ИЈЗ.

Појаснили су да, осим два сумњива случаја који су тестирани и одбачени због негативног ПЦР налаза, није било пријаве нових сумњи, нити оболијевања од морбила.

“Такође, увидом у интегрисани здравствени информациони систем, кроз који се пријављују заразне болести и директним контактом са колегама, није утврђено пријављивање сумње, нити оболијевања од морбила на територији општине Бар”, истакли су из ИЈЗ.

Први случај морбила у Црној Гори регистрован је 28. марта, код осмогодишњег дјетета које је путовало у Сарајево на спортско такмичење. Обољело дијете није било вакцинисано против малих богиња.

Из ИЈЗ су раније казали “Вијестима” да су под надзором 74 особе из Бара и Подгорице које су путовале у Сарајево на такмичење у каратеу, као и 26 ученика из одјељења обољелог дјетета. Под надзором су и породични контакти, као и учитељица дјечака.

Казали су и да је већина од 26 ученика одјељења у које иде инфицирани дјечак примило ММР вакцину.

“Према информацијама епидемиолошке службе Дома здравља Бар шест контаката није вакцинисано, два контакта су примила једну дозу, док их је 18 комплетно вакцинисано”, казали су из ИЈЗ.

Из Управе за инспекцијске послове (УИП) “Вијестима” су одговорили да је након потврде инфекције вирусом морбила код дјетета, здравствено-санитарна инспекторка у Бару у сталном контакту са Хигијенско-епидемиолошком службом (ХЕС) Дома здравља Бар. Појаснили су да ХЕС барског Дома здравља спроводи појачани епидемиолошки надзор на територији те општине са посебним акцентом на особе које су биле у контакту са обољелим дјечаком током периода заразности.

Према подацима ИЈЗ, државе региона биљеже епидемије малих богиња.

Скоро 27.000 дјеце у Црној Гори није примило прву дозу ММР вакцине, а још око 20.000 другу дозу. Подаци ИЈЗ показују и да је свега петина дјеце рођене 2022. године примила вакцину против малих богиња.

На територији Бара, од укупно 3.190 регистроване дјеце рођене од 1. јануара 2017. до 31. августа 2022. године, која су годинама погодним за вакцинацију првом дозом ММР вакцине, вакцинисано је мало више од половине, односно њих 1.629, сто је ниже од државног просјека који износи око 64 одсто, подаци су из марта ове године.

Директор ИЈЗ Драган Лаушевић почетком мјесеца казао је да је, након првог регистрованог случаја малих богиња у Бару, забиљежен благи раст вакцинације дјеце у тој општини. Појаснио је да су током првог викенда након појаве морбила дате укупно 72 дозе вакцине.

Мале богиње су међу најзаразнијим болестима које постоје и преносе се ширењем у ваздуху када заражена особа кашље или кија.

Најчешће су код дјеце млађе од пет година. Симптоми укључују грозницу, кашаљ, цурење из носа и карактеристичан осип. Већина смртних случајева је посљедица компликација попут енцефалитиса, тешке дехидрације, озбиљних проблема са дисањем и упале плућа, а компликације су најчешће код мале дјеце.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *