На овај дан, 1914. године, почела је чувена Колубарска битка: Највећа победа у целој вишевековној српској историји
1 min read
Ових десет ствари треба знати о њој:
1) Колубарска битка је највећа битка коју су у Првом светском рату водиле Краљевина Србија и Аустроугарска.. Толико је била значајна, толико велика да је 153 373 наших предака у њој страдало, што погинувши, што бивајући рањени, што заробљени. !!153 373!!
2) Србији је претио потпуни слом.. После тријумфалне Церске битке, када је одбијен први налет Аустроугарске, па дуготрајних, крвавих борби око Дрине о којима нас скоро ништа нису учили у школама, Србији је заиста претио потпуни слом.. Војска се повлачила под борбом, нестајало је муниције, није било довољно хране, а одећа и обућа били су скоро потпуно уништени јер њиховог обнављања није било.. Почеле су и кише, све хладније време, а како су се дешавала бројна зверства окупатора, многи војници су бежали из својих јединица да би спасавали породице.. Јако је био уздрман морал..
3) Око 300.000 аустроугарских војика нагрнуло је да докрајчи Србију.. Српска војска је, не рачунајући њене мање а важне делове, имала три армије.. Прва је кључна за Колубарску битку.. Непосредно уочи њеног почетка 16. новембра 1914, два дана раније командант Прве армије Петар Бојовић бива рањен и на његово место Врховна команда поставља генерала Живојина Мишића..
4) Све тежа ситуација на огромном, 200 километара дугачком фронту, и неуспешни покушаји мањих против-удара, довели су Мишића до историјског закључка: повући се, окрепити дан, два војнике, па противнападом разбити противника.. Али, краткотрајно повлачење средишњег дела српске војске значило би да морају да се повуку и они лево и они десно од њега.. А десно од њега је био и Београд. Зато се Врховна команда са војводом Путником на челу противила том плану, јер би се престоница дала непријатељу без борбе. Ипак, Мишић је био упоран.. Баш упоран.. Решио је да повуче војску, пригрупише је, истовремено да јој “смањи фронт” односно да је окрепи, осуши, нахрани, па да на форнту мање ширине учини нешто незамисливо. Нешто што се данас учи и на Вест Поинту, елитној америчкој војној академији..
5) Против нешто преко 400 аустроугарских топова стајали су нешто малобројнији српски, само…српски више нису имали муниције. Малтене уопште.. Апели наше владе да савезници хитно пошаљу гранате услишени су.. Француска је пристала да пошаље муницију, али како је она просто далеко, Грци су се сложили да је испоруче, па да њима Французи то касније надокнаде. Само, када је муниција стигла, испоставило се да су чауре дуже за 2,5 милиметара, па су биле неупотребљиве за српске топове.. Ипак, наша војска није очајавала.. Муниција је возом транспортована до Ниша, где је демнотирана.. Потом возом у Крагујевачку тополивницу (касније Заставу) где су чауре скраћиване, па опет једна по једна пуњене, а онда пругом – право на фронт..
6) Другог децембра на фронт стиже и чувени “Ђачки батаљон”.. Оних 1.300 каплара.. Не, нису то била деца као што ми данас одмах помислимо када кажемо “ђаци”.. То су били младићи, студенти, најбоље што је Србија чувала за будућност, а који су, због студентских дана у Србији и иностранству, били ослобођени служења војске.. Они су у тешкој, јесењој ситуацији те 1914. прво дошли у Скопље да заврше подофицирску школу, а онда, пре него што су и научили све што би требало знати, добили тај најнижи подофицирски чин, капларски, и послати свуда где се Србин борио са Аустроугарима. Појава те омладине, српске интелигенције, која је уз песму кренула и стигла на фронт, дигла је морал војницима, који су до тада повали и краља и Пашића, због безизлазности ситуације.. Тек око 400 “ђака-каплара” неповређено је изашло из Колубарске битке.. А у њу су, заиста, ушли са песмом.. Прва чета певајући “Ој Србијо, мила мати”.. Друга “Еј, трубачу, с бујне Дрине”. Трећа “Срби, устајте, своје не дајте”.. Четврта “Где је наша Војводина?? Жива нам је сахрањена.. Ал’осташе деца њена”.. Да, певајући.. Па сад замислите како је изгледала њихова појава међ’ осталом војском, кад стигне младост Србије – да за Србију положи живот..