На грчко острво Кос искрцало се 1.200 имиграната

Грчке власти су током протекла два дана на обалама острва Кос покупиле чак 1.200 илегалних имиграната из Сирије, од којих су многи допловили чамцима на надувавање. Већина избјеглица је привремено смјештена у хотеле.
На источној обали Егејског мора формирале су се дугачке колоне људи који су побјегли из своје домовине, страхујући од напада исламиста. Мјештани су видјели како имигранти чамцима на надувавање стижу до копна, а затим падају на кољена и моле се.
Послије Италије, Грчка је најпопуларнија дестинација међу онима који трагају за бољим животом у Европској унији. У ову земљу је од почетка године пристигло чак 30.000 илегалних имиграната.
Острво Кос, дугачко свега 40 километара, погодна је дестинација за кријумчаре људи, чији чамци могу да пристану на обалу а да не буду примијећени. Слична је ситуација на острвима Лезбос, Хиос и Фармакониси.
Кос је удаљен само три километра од турске луке Бодрум. Одатле испловљавају бродови пуни избјеглица, које плаћају кријумчарима по 800 евра за мјесто. Они који немају новац, одлучују се на ризично путовање чамцима на надувавање.
Локална полицијска станица, у коју може да стане највише 36 људи, постала је склониште за више од 200 имиграната, а остатак је привремено смјештен у хотеле. Има и оних који су остали без крова над главом, па спавају у парковима.
Међународна заједница је више пута изразила забринутост због проблема са илегалним имигрантима у Грчкој. Страхује се да би ову руту могли почети да користе и џихадисти, којима би тако пут у земље ЕУ био знатно олакшан.
Грчка је недавно постигла договор са Бугарском и Турском о ангажовању заједничких полицијских патрола које ће надгледати море. База би требало да буде у селу Капитан Андрејево, на тромеђи ових земаља.
„Полицајци и цариници ће моћи да размјењују информације и правовремено реагују, како би спријечили трговину људима и илегалну имиграцију“, рекао је турски министар унутрашњих послова Себахатин Озтурк.
Од почетка 2015, најмање 1.770 миграната је погинуло на путу до Европе, што је 30 пута више у односу на исти период прошле године.
Европска комисија би данас требало да открије детаље Европске агенде о миграцији, која предложе увођење квота државама чланицама. Од сваке чланице ЕУ очекиваће се да прими одређени број миграната, у зависности од економске ситуације и низа других фактора.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

