На данашњи дан умро је Никола Пашић: Дугогодишњи предсједник владе Краљевине Србије и Краљевине СХС
1 min read
Никола Пашић
На данашњи дан, 10. децембра 1926. године умро је српски државник Никола Пашић, један од најзначајнијих политичара у историји Србије и Југославије, оснивач и вођа Народне радикалне странке.
Први пут је био предсједник владе Србије 1891. године, а од 1903. године саставио је владе у вријеме три краља: Александра Обреновића, Петра и Александра Карађорђевића. Био је шеф југословенске делегације на Версајској мировној конференцији 1919-20. године. Пашић се школовао у Швајцарској, гдје је дошао под утицај идеја Светозара Марковића. Био је велики противник краља Милана Обреновића
Никола Пашић је био српски политичар, дугогодишњи предсједник владе Краљевине Србије и Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, оснивач и вођа Народне радикалне странке.
Био је премијер Србије од 1891. до 1892. и посланик у Русији. Из политике се повукао након Ивањданског атентата на бившег краља Милана, а политици се вратио након доласка на престо краља Петра Карађорђевића. До Првог свјетског рата био је премијер Србије четири пута.
Током његових мандата Србија је изашла као побједник у Царинском рату са Аустроугарском, Балканским ратовима и у Првом свјетском рату. У својој политици ослањао се на Русију, а после Октобарске револуције на Француску.
Настанак Радикалне странке и Тимочка буна
Политичку каријеру отпочео је 1878. године као народни посланик изабран у Зајечару. У идеолошком смислу, прошао је кроз неколико фаза: у младости је био социјалиста и револуционар, у зрелим годинама борац за парламентарну демократију, док је у касним годинама постао конзервативац.
Године 1881. кад је званично основана Народна радикална странка, Пашић је био први предсједник Главног одбора. Странка је брзо стекла популарност; радикали су на изборима септембра 1883. освојили 54% гласова, док је Напредна странка која је подржавала политику краља Милана Обреновића добила 30% гласова. Упркос убједљивој побједи радикала, проаустријски настројен краљ Милан, који није подносио проруског Пашића и Радикалну странку је за предсједника владе номиновао нестраначку личност, Николу Христића.