На данашњи дан прије двадесет година убијен Зоран Ђинђић
1 min read
Фото П. Митић
На данашњи дан, 12. марта 2003. године испред улаза у Владу Србије, извршен је атентат на премијера Зорана Ђинђића.
Прагматични државник који је Србији вратио достојанство. Осведочени издајник који је са ђаволима склапао пакт: са Западом. Хагом. Са криминогеним клановима… На Палама са Караџићем окретао вола уочи бомбардовања Републике Српске, па друговао са Карлом дел Понте.
Између оваквих квалификација, између подршке и оспоравања које не престају ни после пуних двадесет година од убиства др Зорана Ђинђића, сабирају се његови учинци током краткотрајног мандата на челу Владе Србије (25. јануар 2001 – 12. март 2003) и књиже пропусти. Многи су га, као и бројне српске вође, кроз историју подизали у небеса, како би се у парампарчад разбио кад падне. Други су га спотицали већ на почетку, да би му најтежи камен око врата везали када је на Видовдан, у првој години Владе, у Схевенинген испоручен Слободан Милошевић.
Да од ове екстрадиције неће одступити и да му је тада то био приоритет, било је јасно и репортерима „Новости“, када су убрзо после Ђинђићевог избора за премијера у Прекопуцама код Прокупља, у скромној кући, разговарали са његовом мајком Милом.
– Питала сам га: сине, зар ћеш ти, стварно, да изручиш Милошевића, Караџића, Младића – причала је Мила Ђинђић.
– Ћутао је и после неколико тренутака ми одговорио: „Милошевића хоћу.“ За ову двојицу ништа није рекао. Молила сам га: немој, сине, ни Милошевића. Никог! Нека их јуре, нека их хапсе, само ти руке не прљај!
Зоран Ђинђић је, ма колико га оптуживали, ипак, у данима пре него што ће га заувек зауставити метком у дворишту Владе, тога мартовског поднева, показао да није издајник он, већ неко други. Онај коме је веровао да ће му пружити подршку, како је и обећано, да пресече косметски чвор и реши рак рану овог дела Србије и српског народа. То га је, по сведочењу умних српских интелектуалаца, највероватније и коштало живота, а никако обрачун са криминогеним фактором у Србији, коме је већ, заиста, и најавио обрачун.
A sta je uradio Djindjic, uzeo je Kostunici 37 poslanika, a Velja Ilic je rekao na televiziji da je i njemu Djindjic uzeo 6 poslanika.
Kostunica kao predsednik drzave imao je vojsku uz sebe, ovim potezom Djindjic je izgubio podrsku vojske i ostao je samo na podrsci policije koju je vodio Dusan Mihailovic (za koga se vezuju razne price) i vidimo kako se to zavrsilo.
Druga velika greska Djindjica je ta sto je Milosevica poslao u Hag.
Novinar Aleksandar Tijanic je jednom na televiziji izjavio da Djindjic nije bio ni 10 posto onoga sto je posle streljanja postao.
Ovo ostaje istoricarima novije istorije da istraze i prezentuju mladjim generacijama.
Ziv je djedo umro nije dok je Srba i Hriscana … jer ovaj svjet i vreme ce proci a Djedo nece … eto Kosovo polje i svi junaci muski zenski i djeca Sveta vojska koja raste vekovima spasise i tog i takvog da ga zbog Neba njegovi sponzori strani iz ulice Ilije Bircanina neposredno cak presele na bolje mesto jer medj Srbima ni izvrsioca nisu dobit mogli … Kosovo polje spasava … duse za VECNOST vreme i svet ovaj su premali prekratki i prolazni…