Основано Српско просвјетно и културно друштво “Просвјета”

Сарајево, архива
На данашњи дан, 14. јула 1902. у Сарајеву, је ради ширења просвјете и српске националне свијести Срба у Босни и Херцеговини, основано Српско просвјетно и културно друштво “Просвјета”, које је имало велики број чланова и донатора и располагало је знатном имовином.
Захваљујући помоћи “Просвјете”, прве генерације српских ђака и студената из БиХ масовније су почеле да се школују према тадашњим европским стандардима.
Друштво је отворило велики број читаоница, штампало много популарних књига ради просвјећивања народа, а у Сарајеву је отворило велику Централну библиотеку.
У “Просвјети” су били активни многи значајни Срби из БиХ, укључујући Алексу Шантића, Петра Кочића, Васиља и Шћепана Грђића, Ђорђа Пејановића, Пера Слијепчевића.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


U samom centru Sarajeva od Srpske pravoslavne crkve oduzeta je poslije rata imovina i na njoj podignut ekonomski fakultet, park ispred je takođe bio crkveno zemljište. Preko puta crkve i fakulteta je bilo Srpsko prosvjetno dtuštvo “Prosvjeta”, ne vjerujem da je više tu.