Празник Светих апостола Петра и Павла- Петровдан данас, 12. јула 2025. године, традиционално је прослављен на Цетињу Светом архијерејском литургијом у Цетињском манастиру, као и литијом од Цетињског манастира до цркве на Ћипуру.
Свету службу Божију служио је Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије уз саслужење Његовог преосвештенства Епископа диоклијског г. Пајсија и свештенства и свештеномонаштва Митрополије црногорско-приморске. Митрополит Јоаникије је рукоположио сабрата Цетњског манастира Теодора (Шљиванчанина) у чин јерођакона.
Литију је предводио Његово високопреосвештенство Митрополит Јоаникије, након тога је освештан славски колач, а Митрополит се обратио бесједом.
Владика Пајсије вјернима је бесједио након Јеванђеља. Подсјетио је на посљедњу књигу Канона Светог Писма у Откровењу Светог Јована Богослова у коме писац описује своје виђење златног свијећњака са седам лампи. Седам златних свијећњака представљају седам цркава Божијих, а то што су златни означава чистоту, узвишеност и вјечност Цркве Божије.
„Али одмах затим, Господ се обраћа тим црквама којих је седам и хвали сваку цркву за она добра дјела, али узгред опомиње гдје су погријешили и гдје треба да се исправе и стога каже: „Сјети се гдје си погријешио и врати се на прави пут“ и то нам опет говори да Црква Божија, иако је сва света и чиста, да ипак Бог не бира као чланове своје цркве свете људе, него их учини касније светим и то видимо из живота Светих апостола Петра и Павла чији спомен данас празнујемо“- појаснио је Владика Пајсије.
Преосвећени владика осврнуо и на живот првоврховних апостола Патра и Павла и навео да је апостол Павле био најревноснији гонитељ хришћана, али када га је Господ озарио својом свјетлошћу постао је најревноснији слуга Божији и проповиједник ријечи вјечнога живота.
О апостолу Петру знамо да се, у тешком тренутку, када се род људски спремао да разапне Цара Славе, био одрекао Христа, али и да се касније горко покајао и ватрено љубио Господа и утврђивао Цркву Божију.
„Одмах послије Светог Вазнесења он, надахнут Духом Светим, испред свих ученика предложио је да се на мјесто Јуде изабере нови апостол. Па, онда, и на сами празник рођендана Цркве, на Свету педесетницу, он послије силаска Светог Духа испред свих апостола узима ријеч и обраћа се окупљеном народу“-бесједио је Епископ Пајсије.
Владика је напоменуо да је и апостол Павле, проповиједајући на два континента- Европи и Азији, свуда гдје је стизао давао и задњи атом снаге да задобије нове чланове Цркве, а оне који су већ повјеровали још више утврди у вјери.
„Стога, драга браћо и сестре, и нама поука овога празника јесте да Бог жели да сви ми, као што су и првоврховни апостоли Петар и Павле били свети, да и ми истим таквим животом живимо, али нам предстоји да прођемо онај огањ искушења који су прошли и сами првоврховни апостоли, а и између осталог о коме даље говори Свети Јован у Откровењу гдје каже да ће многи људи да се боре против Бога и против оних који носе на себи печат Божији и да им предстоји да пређу велика искушења како би онда се удостојили да буду становници онога новог Јерусалима који силази са неба“- закључио је Његово преосвештенство Владика диоклијски господин Пајсије и уз славословље Богу пожелио да нас Господ све и по нашој вољи, учини светима.
Митрополит Јоаникије је истакао да је данашњи Петровдански сабор наставак древног обичаја који је везан за древни манастир у чијим се темељима виде остаци капеле мале цркве Светих апостола Петра и Павла те да се овај знаменити Сабор организује због славе те мале црквице.
Високопреосвећени владика навео је да постоје разна искушења, али да су данашња Света служба, молитва, духовна радост и атмосфера братске љубави и слоге наш одговор и да желимо да сви постану учесници тог Сабора и братске љубави.
Његово високопреосвештенство Митрополит Јоаникије је у наставку упутио топле, очинске ријечи новохиротонисаном ђакону Теодору.
„Нека Бог да нашем новом ђакону да га благодат Светога Духа коју је данас примио у своје срце и у своју душу просвјетљује и укрепљује и просвјећује и умудрује у све дане његовога живота; да му ова Света служба, као што и јесте, буде радосна, да га кријепи и да га надахњује. Наравно, биће доста радости у овој служби, биће дивних и незаборавних момената због љубави Божије која се непрестано излива на Цркву Божију, али ова служба подразумијева да будемо спремни и када дођу неки тешки моменти и наравно да ће доћи и тада треба да буде наш ђакон чврст као дијамант и да га благодат Божија тада укријепи, да не би подлегао каквом искушењу. Млад је човјек и Божија благодат и Божија милост је велика која ће га кријепити, а наравно, као сваком човјеку биће искушења, па нека се бори, нека узме крст свој, као свети апостоли што су узели и силом крста Господњега савладали сва тешка искушења и силом Његовом побјеђивали и увијек ишли напријед. Велика је радост и велика тајна свештеничке службе и нарочито када млад човјек крене Божијим путем као што је наш нови ђакон Теодор. Нека му буде срећно и честито и благословено“- навео је Митрополит.
Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин Јоаникије заблагодарио је преосвећеном Владици Пајсију, братији Цетињског манастира и свима присутнима на данашњем окупљању, молитви и братској љубави, свима пожелио да их укрепљују молитве светих првоврховних апостола и позвао на трпезу љубави.
Лана Остојић, Митрополија
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
…cetnicka crkvi Srbije vrati se u drzavne granice Srbije… Dozvoli crnoj gori da posle sto godina okupacije ima svoju pravoslavnu vjersku zajednicu…
With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation?
My website has a lot of unique content I’ve either created myself or
outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my
permission. Do you know any solutions to help reduce content from being
ripped off? I’d certainly appreciate it.