Муслиманска нација као пројекат атеистичке власти и комунизма (2)
1 min read
Пише: Џевад Галијашевић
Српски, односно хрватски оријентисана муслиманска интелигенција није могла утицати на широке муслиманске слојеве да прихвате српску, односно хрватску националну идентификацију. Њихово негативно становиште у том погледу праћено је тумачењем да ислам у потпуности одбацује национално диференцирање.
У контексту овог схватања Хаџијахић цитира босанског исламског теолога Хаџи Мехмеда Ханџића који сматра да ислам, заснивајући заједницу на вјерској бази, није избрисао народности, јер народност као стварност ислам није ни могао нити хтио избрисати (стр.117). На основу чињенице да су босански Муслимани одбили да прихвате српску или хрватску националност Хаџијахић закључује да исламска доктрина не негира народносни принцип. Истовремено, с обзиром на пресудно дјеловање православља и католичанства у формирању српске, односно хрватске нације, он налази да православно српство и католичко хрватство није могло представљати адекватан оквир за национално конституирање Муслимана (стр. 124).
У историјској повезаности ових религија и нација Муслимани су осјећали један од важних разлога своје одбојности према српству и хрватству. У том погледу ислам је дјеловао као један од конститутивних елемената националне посебности босанских Муслимана, као што су православље и католичанство чинили базу српске, односно хрватске националности. Међутим, наглашава Хаџијахић, није научно доказано да само садржина ислама одређује босанско муслиманство, јер оно истовремено манифестује народносна стремљења која на идентичан начин изражавају српство и хрватство (стр. 126). Хаџијахићева интерпретација националне посебности Муслимана обилује компарацијама и аналогијама, које су употребљиве у логичком просуђивању, али не могу бити замјена историјској методологији у истраживању друштвених процеса и појава.
Анализом српских и хрватских националних тенденција Хаџијахић је дошао до закључка о националној посебности Муслимана, која се изражава у муслиманској националности.
Овој тези он налази прапочетак у босанској цркви, у којој је у складу са њеним догматским учењем наглашен принцип изолације од иновјераца. Овакво постављање богумилства, које је по Хаџијахићу чинило језгру исламизације у Босни, појачано конфронтацијама и у односу на претензије са Запада и Истока, допушта закључак да „зачеци муслиманске посебности налазе свој темељ још и прије исламизације“ (стр.146). Тако је Хаџијахић допунио своју аргументацију о националном идентитету Муслимана у дефиницији одлуке ЦКСКБиХ о „муслиманском народу“. Међутим, потпуност аргументације захтијевала је критички осврт на бошњачку националну идентификацију коју Хаџихајић није прихватао. Према његовом мишљењу бошњаштво, попут југославенства, представља „националну конструкцију“ којој су Муслимани били „склони“. (стр. 159) Штавише, он сматра да се „може доказати теза да се етничка индивидуалност Муслимана кроз читаво турско раздобље испољавала у виду бошњаштва“.
Свој идентитет босански Муслимани у односу према Турцима изражавали су бошњаштвом, док су се у односу према етнички блиским али иновјерним сматрали Турцима (стр. 164). Престанком турске владавине у Босни превлађује муслиманство, али се још одржава назив Бошњак. У новој констелацији бошњачка идентификација није могла да буде адекватан идентитет муслиманске етничке компоненте уз босанску српску и босанску хрватску компоненту (стр. 167), јер су Муслимани изгубили позиције владајућег народа окончањем турске владавине у Босни. Према Хаџијахићу Муслимани се више нису осјећали Бошњацима у националном смислу. Он стоји на становишту да бошњачка национална идентификација није била ни примјенљива ни прихватљива и наглашава да бошњачке теорије Хусаге Ћишића и Суљаге Салихагића немају реалне шансе јер „вуку коријен из феудалне етапе у којој су Муслимани били политички народ“.
Formalno, ljudi koji sebe zovu Muslimanima ili Bosnjacima, uglavnom potomci poislamljenih Srba, imaju dva kolosalna, tesko resiva problema.
Naime, Srbi koji su primili Islam, svikli su da problem nacionalne konstitucije resavaju na potpuno pogresan uz pomoc vanjskog faktora, formalizovanim upravnim aktima okupatorske administracije, prvo, austrougarske, potom komunisticke! Sada americke i briselske!
Sto u potpunosti kompromituje i delegalizuje, inace legalan proces nacionalne konstitucije, koji podrazumeva odredjene standarde u uslove.
Na dugi rok posmatrano, arbitrarna nacionalna konstitucija, kao posledica politicke arbitraze i nasilne formalizacije, u potpunosti je neodgovarajuca i odvec manjkava kompezacije za odsustvo slozenog procesa postupne tranzicije, onako kako tiha voda breg roni.
” Odvajanje ” od maticne nacije skoro da nije moguce bez odvajanja, odnosno istupanja iz LINGVISTICKE ZAJEDNICE!
Pojednostavljeno receno, izlazak i definitivni raskid sa maticom, imperativno zahtijeva kreiranje NOVOG JEZIKA! Uz ovaj uslov svih uslova, postupni, ali i konacni raskid sa korenima, moguc je jedino dugotrajnim odsustvovanjem iz socijalne, kulturne i tradicijske zajednice maticne nacije ( pr. Rigenski Sloveni, Albanci …etc. ).
… nastavice se.