Moskva: Prijetnje SAD-a sankcijama zbog saradnje sa Venecuelom su smiješne

Marija Zaharova
Portparol ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova nazvala je smiješnim američke pretnje sankcijama Rusiji zbog saradnje sa Venecuelom.
“Pokušaji da se ruska strana uplaši sankcijama zbog legitimne saradnje sa Venecuelom izgledaju smiješno. Iz mnogih razloga, Vašington je uveo toliko mnogo sankcija da je Moskva jednostavno prestala da ih broji i obraća pažnju na njih“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Zaharova je napomenula da je Moskva jasno naznačila svrhu dolaska vojnih stručnjaka u Karakas, te istakla da se ne govori ni o kakvim “vojnim kontingentima”, prenosi Vostok.
Ona je naglasila da Sjedinjene Države “ocjenjuju same po sebi”, kada se Rusiji pripisuju oni planovi koje one same imaju za Venecuelu. Ona se posebno osvrnula na izjave američkih političara da imaju “sve opcije na stolu”, te se zapitala šta rade američki vojni instruktori u Kolumbiji koja graniči s Venecuelom?
“I zašto je Bijela kuća iznenada pozvala njenog drugog suseda – Brazil u NATO, suprotno statutu, pa čak i nazivu Severnoatlantskog bloka?” – dodala je ona.
Diplomata je izrazila uvjerenje da Vašington još uvijek smatra Latinsku Ameriku ekskluzivnom sferom američkog uticaja, te da zato američke vlasti “vrijeđa” to što je Venecuela odbila da se podvrgne diktatima iz Vašingtona, rekla je Zaharova.
“Sa naše strane, preporučujemo da SAD prestanu da prijete Venecueli, guše njenu ekonomiju i guraju zemlju u građanski rat, otvoreno kršeći međunarodno pravo“, dodala je Zaharova.
Ona je pozvala na dijalog sve venecuelanske političke snage koje stavljaju interese zemlje iznad svega. Moskva je spremna da tome doprinese, zaključila je Zaharova.
Savjetnik američkog predsjednika za nacionalnu bezbednost Džon Bolton saopštio da će Vašington razmiještanje “spoljnih igrača van granica zapadne hemisvere” u Venecuelu smatrati direktnom prijetnjom svijetu i bezbjednosti.