Москва најавила тродневно отварање хуманитарних коридора из „Азовстаља“ за цивиле

Фото: © Sputnik / Alexey Kudenko / RT
Руска војска најавила је нову једнострану паузу у својој операцији у челичани “Азовстаљ” у Мариупољу, најављујући да ће отворити хуманитарне коридоре узастопно три дана за цивиле за које се тврди да се налазе у том објекту. Челичана остаје последње упориште у граду под контролом украјинских војника и припадника неонацистичког пука “Азов”.
„У складу са одлуком руководства Русије, на основу хуманих принципа Оружаних снага Русије, отворићемо хуманитарни коридор са територије челичане `Азовстаљ` за евакуацију цивила, о чијем присуству у подземним објектима фабрике поново тврди Кијев.”
Хуманитарни коридор биће отворен три дана, од четвртка до суботе, сваки дан од 8 до 18 часова по московском времену. Цивили који се евакуишу из фабрике биће слободни да иду било где, ако желе да се евакуишу на територије под украјинском или руском контролом. У недељу је неколико стотина цивила евакуисано из бункера у “Азовстаљу” у хуманитарном напору који су помогли Уједињене нације и Међународни црвени крст.
Током протекла два дана, међутим, у фабрици “Азовстаљ” су се појачале борбе, што је изазвало страхове да су руске и доњецке трупе одлучиле да коначно крену у напад. Операцију напада на постројење прекинуо је 21. априла руски председник Владимир Путин, који је уместо тога наредио блокаду фабрике.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков објаснио је нагли пораст борби раније током дана, рекавши да руска војска и њени савезници само сузбијају покушаје опкољених јединица да заузму боље положаје усред хуманитарних пауза.
„Нема напада. Видимо да се сукоби дешавају када милитанти изађу да заузму положаје. Ови покушаји се веома брзо сузбијају“, рекао је он.
Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.