Москва: Метро је и превоз и уметност

Ако се којим случајем задесите у Москви велика је вероватноћа да ћете бити приморани да користите метро. Међутим, баш ту, под земљом, на путу ка некој познатој туристичкој локацији, застаните и не дозволите да вас гужва попут таласа носи. Ако урадите ово видећете да је московски метро атракција за себе. Можда је од њега уметничкији само онај у Санкт Петербургу.
Улазак у московски метро је попут вожње временском машином или шетња музејом чије су витрине испуњене архитектонским и историјским благом, јер све сем нових возова је исто као када је почео да ради.
Метро је отворен 1935. године под „Стаљиновом чизмом“ и представља право ремек дело комунистичке уметности и дизајна. Иако је Русија тада већ дубоко загазила у комунизам, његова монументалност и богатство ипак подсећају да је то некада био царски град.
Сви ходници су обложени мермером и оивичени богатим стубовима, као да су донети са неке палате. На таваницама и зидовима се кроз богате мозаике и витраже слави понос тадашње земље – од Лењина, преко радника и сељака ударника, до уметника. Ту су и раскошне статуе, кристални лустери, врхунска дела примењене уметности која су изашла из уметничких радионица.
Московски метро превози између седам и девет милиона људи дневно. Због своје величине и незаобилазног дела свакодневног живота Московљана он је више од пуког градског превоза, због чега се у њему осећа посебна атмосфера. Карта за једну вожњу кошта 30 рубаља, што је око један долар. Зато, иако вам можда превоз није потребан, купите карту и уроните у тај невероватан подземни музеј. За те паре не може се ући ни у један музеј у Москви.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

