IN4S

IN4S portal

MMF interesuje pranje novca i Prva banka

1 min read
Prema pouzdanom izvoru IN4S, Izvještaj misije MMF-a između ostalnog insistira na poboljšanju kvaliteta kontrole banaka, posebno kontrole pranja novca
MMF

Prva familija i Prva banka

Guverner Centralne banke dr Radoje Žugić u razgovoru za portal IN4S, govorio je o izveštaju MMF-a, naglasio da je CBCG je u potpunosti održala i unaprijedila komunikaciju sa međunarodnom zajednicom, ali i da su djelovanja nekih članova menadžmenta iz prethodnog perioda, negativno uticali na reputaciju CBCG.

Prema pouzdanom izvoru IN4S, Izvještaj misije MMF-a između ostalog insistira na poboljšanju kvaliteta kontrole banaka, posebno kontrole pranja novca.

Komentarišući ovu preporuku u skupštini Crne Gore, poslanik SD Boris Mugoša savjetovao je guverneru Žugiću da je ozbiljno shvati i ispoštuje.

Aktivnosti Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) u bankama vezano za pranje novca, koje CBCG nije ni u jednom izvještaju nikada nije registrovala, imale su za posljedicu značajno urušavanje reputacije i CBCG i bankarskog sektora Crne Gore, dodatno usložnjavanje odnosa s korespondentskim bankama, uz obavezu banaka koje posluju u Crnoj Gori da pristupe zatvaranju računa nerezidenata tokom prethodnih mjeseci.

Međunarodne instance, prema pouzdanim informacijama IN4S, pomno prate razvoj situacije, te insistiraju na snaženju uloge CBCG u procesu kontrole pranja novca, od kojeg CBCG, protivno praksi centralnih banaka u drugim evropskim državama, uporno nastavlja da se ograđuje.

MMF je zatražio od Žugića i hitno sprovođenje detaljne analize zdravlja finansijskog sektora, takozvanu analizu kvaliteta aktive banaka (AQR) do kraja 2020. godine. Ovo je guverner Žugić potvrdio u svom odgovoru poslanicima u Parlamentu prošle nedjelje.

Procjena kvaliteta aktive banaka (AQP) je standard ”stres testa” kojim se procjenjuje imovina za mjerenje kreditnog rizika.

Proces podrazumijeva da revizori velikih revizorskih kuća (Ernst i Jang, KPMG, PriceWoterhouse, Dilot) uđu u sve banke u crnogorskom bankarskom sistemu bez izuzetka, češljaju im portfolija i knjige, rade analize loših kredita i pripremaju predloge rješenja.

Dakle, revizori treba da utvrde realno stanje bankarskih portfolija i vrijednost hipoteka (i ostalih garancija) koje su firme dale kao osiguranje za kredite, pa će realizacijom ove preporuke MMF-a isplivati skriveni gubici u bankama, odnosno mnogo realnija vrijednost nenaplativih kredita u odnosu na onu koju prijavljuje CBCG.

Žugić
Radoje Žugić, guverner CBCG

U problematičnim bankama, glavni akcionari će posljedično biti primorani da izvrše značajne dokapitalizacije, a realno bi bilo očekivati i pad cijena na tržištu nekretnina.

Kao direktna posljedica od MMF-a tražene procjene kvaliteta aktive banaka u Crnoj Gori do kraja 2020. godine očekuju se nužne dokapitalizacije banaka, a ovaj zahtjev MMF-a bi najviše mogao da pogodi od strane guvernera Žugića označenu “treću problematičnu banku” (Prvu banku), nakon što je katanac već stavljen na Atlas i IBM banku.

Narušeno zdravlje crnogorskog bankarskog sektora i pad povjerenja u CBCG su 2018 i 2019 su već rezultirali odlivom depozita u nekoliko banaka, od kojih je najviše pogođena upravo Prva banka Aca Đukanovića, za koju je prema javno dostupnim podacima utvrđen odliv od 64 miliona evra tokom 2018. godine i u prvom kvartalu 2019. godine, za koji su podaci dostupni.

CBCG
Centralna banka Crne Gore

Na ove navode nezavisnog poslanika Neđeljka Rudovića u Parlamentu i pitanje guverneru Žugiću da li je zaista vjerodostojna tvrdnja guvernera Žugića da aktivnosti vezano za Atlas banku i IBM nisu imale nikakvog negativnog uticaja na ostatak bankarskog sistema u svijetlu prethodnog naglašenog odliva depozita u pojedinim bankama, izostao je odgovor guvernera Žugića, ipak u odgovororu za naš portal, guverner je kazao da je CBCG nastavila sa nadzorom bankarskog sistema koji je likvidan, solvetan i sa nekvalitetnim kreditima na rekordnom niskom nivou, uz konstantan opadajući trend kamatnih stopa.

„A kad smo kod argumenata, za vrijeme mog mandata kao guvernera, CBCG je razriješila stanje u dvije nesistemske banke na efikasan način, bez prelivanja efekata na bankarski sistem, uz puno očuvanje finansijke stabilnoti i uz minimalan efekat na javne finansije. Ovaj proces je implementiran uz puno poštovanje zakona. Nedavna odluka Upravnog suda da odbaci tužbu akcionara Invest banke Montenegro (IBM) koji su ražili poništavanje rješenja Centralne banke Crne Gore kojim je uvedena privremena mjera u IBM banci je eklatantan dokaz tome. Istovremeno, CBCG je nastavila sa nadzorom bankarskog sistema koji je likvidan, solvetan i sa nekvalitetnim kreditima na rekordnom niskom nivou, uz konstantan opadajući trend kamatnih stopa“, kazao je Žugić za IN4S.

Pročitajte JOŠ:

Žugić za IN4S: Djelovanja nekih članova menadžmenta negativno su uticala na reputaciju CBCG

 

Podjelite tekst putem:

7 thoughts on “MMF interesuje pranje novca i Prva banka

  1. Toliko je jaka prva banka,da BUCO koji je svačiji džep razbuco nalaže sudijama da odlože preSude kako bi zadržavao tuđi novac i neisplaćivao ga,to jest okretao i glumio biznismena dok druge firme propadaju zbog BUCOVE lakomosti i gramzivosti.To su ti uspješni biznismeni koji tuđe otimaju i ne vraćaju.Uskoro će biti objavljen spisak sudija d a narod zna ,koje BUCO plaća.Pravde ima i malo časnih sudija pa će BUCOVI doći na red a i BUCO.

  2. Danima se evo pise da MMF i Svjetska banka daju negativne izvještaje i traže smjenu Zugica. Skopcali i oni koji je Žugić prevarant, a usta otvori nešto slaže i izlopinja, kao onih 21.8 miliona sto je nedavno isparilo iz Atlas banke dok je Zugic radio privremenu upravu banke… Lele nama kakvi Milovi drugovi su nam na najodgovornijim funkcijama

  3. U pravu si Vukota moj previd ali sa kojim obimom operacija u odnosu na zemlje u Regionu i?

  4. Jedina zemlja u Regionu koja ima samo jednu stranu banku je Crna Gora. Pitajte Raiffeisenbanku, Erste i ostale zasto nisu dosli u Crnu Goru. Dobicete uvijen odgovor ali ipak dovoljan da pametan zakljuci kako svet finanisja vidi Crnu Goru

    1. I ti misliš da smo oštećeni time? Kamo sreće da nemamo ni tu jednu i da Bog da Đukanovići držali čitav bankarski sektor.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *