Митрополит Јоаникије у Пећкој Патријаршији: Вјековно огњиште Косова и Метохије је огњиште цијелог српског рода
1 min read
Митрополит Јоаникије, фото: ИН4С
Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Јоаникије, служио је данас, 8. марта 2024. године, Свету архијерејску Литургију у Пећкој Патријаршији уз саслужење свештенства Митрополије црногорско-приморске и Епархије рашко-призренске.
Митрополит је у бесједи вјерном народу пренио благослов и поздрав Патријарха српског Порфирија и казао да је велика радост за цио српски народ када видимо да Патријарх долази у своје сједиште и када се монаштво, свештенство и вјерни народ око њега окупља.
”Видимо светост и свјетлост наших светиња на КиМ и њихову чудесну моћ. Видимо да је наше вјековно огњиште Косова и Метохије, огњиште цијелог српског рода, распаљено и да нас све грије својом благодаћу, свјетлошћу, својим живоносним милинама”, рекао је Митрополит у Пећкој Патријаршији и додао да своје бриге, патње, сумње и све оно што не можемо сами да поднесемо, препустимо Богу, а он ће помоћи, просвијетлити наше путеве, сабрати нас, укријепити, објединити и дати нам снаге да одржимо своје светиње, огњишта, своју отаџбину и наше народно јединство.
Након Свете службе, Митрополит Јоаникије је у бесједи нагласио да је свима нама, без обзира на узраст, потребан добар примјер. ”Када говоримо о вјери, подвигу, о светим личностима које је Бог поставио као свјетила да нам показују пут, Свети Јован Крститељ је ненадмашни примјер сваком од нас”, рекао је, поменувши Светог Пророка Малахију, који је говорио и о Светом Јовану који се испунио Духа Светога још у утроби матере своје.
”Данас прослављамо прво и друго Обретење главе Светога Јована Крститеља. Дуга је повјест о томе како је одсјечена глава Светог Јована и како су касније Иродијада и њена кћер хтјеле да оскрнаве његову главу, али нису успјеле, те како је побожна жена са двора Иродовог, звана Јована, ту Свету главу сакрила и сахранила”, рекао је Митрополит и додао како се касније глава открила једном монаху, те је пренесена у Сирију па одатле ношена на друга мјеста и стигла до Понта гдје је трећи пут обретена.
Владика је рекао да овај празник скоро увијек пада у вријеме поста, а понекад и прије почетка поста, а он нам истиче примјер Светог Јована Крститеља, да започнемо овај Свети пост по угледу на њега, јер је он постом и молитвом достигао анђелски начин живота. ”Он није био само велики испосник, већ и велики духоносац. Његове мисли су биле префињене, његова осјећања просвјетљена, њега је пустиња одгајила и његову душу усавршила и она је процвјетала као крин и замирисала божанским врлинама и благодаћу, те је он у својој тридесетој години изишао да проповиједа долазак Христов и да приправља Господу народ”, истакао је Владика и додао да је та проповијед била чудесна и обраћала је многе људе, препорађала савјести, будила грешнике, он није учинио ниједно чудо, али све што је за Христа говорио, истинито је, учинио је безброј чудеса, јер обратити једнога грешника и једнога невјерника вратити на пут вјере, то су највећа и најзначајнија чуда.
”То је веће од исцјељења, јер здравље је пролазно и не може бити претежније од спасења душе. Дужине дана нашег живота на земљи не могу бити претежније од угађања Господу, тако да је он учинио и чини премнога чудеса”, нагласио је Владика, додавши да се свети Јован толико усавршио у посту и молитви, да је препознао Христа и цијело Његово дјело чим Га је видио, рекавши: ”Гле, Јагње Божије, које долази да узме на себе гријехе свијета”, те тиме указао на Христову смрт и жртву. ”Он се толико био уподобио Христу, да га је Господ удостојио и да Га крсти у Јордану, а то је врхунац његове службе, али се понајвише уподобио Христу својим праведничком смрћу, јер његова невина смрт, његова смрт која је била резултат и демонске и људске завјере, указивала је на смрт Христову, с тим што Јованова смрт указује, а Христова смрт је живоносна”, рекао је Митрополит.
Достојан Егзарх Свештеног трона Пећкога!