Luketić: Ulazak srpske vojske u Budvu – narodni praznik za pamćenje
1 min read
Predsjednik budvanske opštine iz doba italijanske okupacije, Petar Luketić, suočen sa naredbom da se skine ploča, obratio se italijanskom komandantu riječima: „Gospodine pukovniče! Vidite li na starim gradskim zidinama brojne simbole mletačke vladavine: isklesane lavove, grbove i natpise, njih naš narod nije dirao, nije skidao, iako oni predstavljaju znakove tuđinske vladavine na ovim prostorima. Vi, kao predstavnik nacije koja se ponosi starom kulturom, naređujete da se skine naš spomenik, u našoj zemlji”.Predsjednikove riječi su djelovale, pukovnik je odustao od naredbe, i ploča je bila spasena. Šta danas reći Ministarstvu kulture, ili Liberalnoj partiji kako bi odustali od svog zlog nauma?
Rasprava o Spomen ploči oslobodiocima Budve, tema koja se podgrijava sa raznih strana, ima više ciljeva. Vladajućem DPS-u odgovara rezervna tema za uzbunjivanje javnosti, a Liberali i činovnici Ministarstva kulture, izlaze iz anonimnosti i učmalosti, svakodnevnim dokazivanjem da ploču treba skinuti.
Portal IN4S prenosi tekst „Primorskih novina„, autora Miroslava Luketića „Kome smeta spomen-ploča u Budvi?“, objavljenog u prvom broju „Paštrovskog almanaha“.
Vjerujemo da tekst zaslužuje pažnju svakog ko želi da sagleda pravu dimenziju zaglušujuće buke multidisciplinarnih stručnjaka Minstarstva kulture, režimskih apologeta koji se obračunavaju sa istinskom istorijom Paštrovića i Crne Gore.
Kome smeta spomen ploča u Budvi
piše: Miroslav Luketić
U poslednje vrijeme obnovile su se diskusije oko vjerodostojnosti oslobođenja Budve 8. novembra 1918. godine. Osporava se Srpskoj vojsci da je oslobodilac, postavljaju se zahtjevi za skidanje spomen-ploče koju je Opština Budva postavila 1931. godine iznad glavnog ulaza u Stari grad.
Profesionalna dužnost me obavezuje da kao naučnik-istoričar – autor više knjiga i priloga iz prošlosti Budve i Paštrovića – podsjetim javnost na ovaj istorijski događaj.
Okružje bokokotorsko, kojem je pripadala Budva, sa knježinama Maine, Pobori, Brajići i izdvojenom Opštinom paštrovskom – odlukom velikih sila 1814. godine dodijeljeno je Austougarskoj monarhiji. Dakle, Boka kotorska je više od sto godina, tj. sve do 1918. godine, bila u sastavu Kraljevine Dalmacije, kao dio velike Austrougarske monarhije. Svi građani ovog kraja su bili austrijski državljani, glasali su i birali vlast; morali poštovati zakone; svoja građanska prava ostvarivali su u ovoj državi. Primjera radi: S. M. Ljubiša je bio šest puta biran za narodnog poslanika u Dalmatinski sabor, bio predsjednik Sabora i poslanik u Bečkom parlamentu.
Kada je Crna Gora 1914. godine objavila rat – austrijska vojska se povukla iz Budve i front je uspostavljen u Grblju. Više stotina žitelja ovoga kraja stupilo je dobrovoljno u crnogorsku vojsku. Kapitulacija Crne Gore 1916. godine primorala je dobrovoljce iz Budve i Paštrovića da napuste ovaj kraj, da zajedno sa srpskom vojskom pređu Albaniju i kao dobrovoljci ratuju zajedno s njom na Solunskom frontu.
Na Spomen-ploči u Muzeju Manastira Praskvica, urezana su imena Paštrovića – učesnika Balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata; ima ih više stotina.
Poslije kapitulacije Crne Gore, austrijska vojska je ponovo zaposjela Budvu; građani koji su bili u crnogorskoj vojsci, ili su sarađivali sa njom, a nijesu odstupili, bili su uhapšeni; sedam Paštrovića je strijeljano na Španjoli u Herceg Novom; mnogi su bili internirani u logore; sprovođen je teror, naročito prema Paštrovićima, jer je njih najviše odstupilo sa srpskom vojskom i borilo se na Solunskom frontu.
Proboj Solunskog fronta i uspjesi na drugim frontovima doveli su do sloma Austrougarske monarhije. U Crnoj Gori je održana Podgorička skupština, koja je odlučila da se Crna Gora ujedini sa Srbijom.
Boka kotorska nije imala svoje predstavnike na Podgoričkoj skupštini, jer ona nije ni bila dio Crne Gore. Nakon sloma Austrougarske monarhije, Boka kotorska, zajedno sa Budvom i Paštrovićima, na osnovu odluke Narodnog vijeća, odlučila je da se pripoji Srbiji.
Dakle, Budva nije ušla u sastav Srbije, odnosno Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca preko odluke Podgoričke skupštine, već samostalno.
Treba reći da se u to vrijeme u Boki kotorskoj većina žitelja nacionalno izjašnjavala kao Srbi. To isto važi i za područje Budve i Paštrovića.
Na Mitrovdan, 8. novembra 1918. godine, jedinice Srpske vojske su svečano dočekane kao oslobodioci Budve. Poslije viševjekovne dominacije stranih sila, Budva je dočekala oslobođenje. Bio je to narodni praznik za pamćenje.
Arhivska dokumenta i drugi izvori potvrđuju ovo, i to se ne može osporavati. Kao očevidac, detaljan opis dočeka Srpske vojske na Mitrovdan 8. novembra 1918. godine dao je ugledni građanin Budve Milo Ljubiša (v. Arhiv Budve AB.FD).
Srpska vojska je za Budvu bila oslobodilačka vojska, to je bila njena vojska u kojoj se borilo blizu hiljadu boraca iz ovoga kraja. Kao potvrdu opšteg narodnog oduševljenja zbog oslobođenja i ujedinjenja sa narodima novostvorene južnoslovenske države – Opština paštrovska u Kastel Lastvi donijela je odluku da se ime mjesta Kastel Lastva promjeni u Petrovac – u čast srpskog kralja Petra Prvog Oslobodioca.
Postavljanje Spomen-ploče i pokušaji njenog skidanja
Velika svečanost održana je 12. decembra 1931. godine povodom osvećenja izgrađenog kolskog puta Cetinje–Budva. Osvećenje je obavljeno u 10 časova na Brajićima i otvorena je spomen-piramida. U 12 časova gosti su stigli u Budvu i tada je ban Zetske banovineotvorio spomen-ploču postavljenu iznad glavnog ulaza u Stari grad posvećenu srpskoj vojsci, koja je 8. novembra oslobodila Budvu. Opština Budva je bana Krulja proglasila svojim počasnim građaninom.
U slavnom Trinaestojulskom ustanku 18. jula 1941. godine ustanici su na Brajićima porazili fašistički italijanski bataljon koji se kretao prema Cetinju.
Ogorčeni zbog poraza, fašisti su nakon toga u Budvi pucali u spomenik S. M. Ljubiše u parku, srušili ga, i sa postamenta odnijeli dva bočna izlivena bronzana reljefa.
Tom prilikom, italijanski pukovnik, komandant Budve naredio je da se skine Spomen-ploča iznad gradskih vrata.
Predsjednik budvanske opštine u to vrijeme bio je Petar Luketić, iskreni rodoljub, čovjek široke kulture i znalac stranih jezika. Suočen sa naredbom da se skine ploča, predsjednik se obratio komandantu riječima:
„Gospodine pukovniče! Vidite li na starim gradskim zidinama brojne simbole mletačke vladavine: isklesane lavove, grbove i natpise, njih naš narod nije dirao, nije skidao, iako oni predstavljaju znakove tuđinske vladavine na ovim prostorima. Vi, kao predstavnik nacije koja se ponosi starom kulturom, naređujete da se skine naš spomenik, u našoj zemlji”.
Predsjednikove riječi su djelovale, pukovnik je odustao od naredbe, i ploča je bila spasena.
Uticajni pojedinci pokušavali su sedamdesetih godina prošlog vijeka da učine da se ploča skine; nakon zemljotresa, prilikom obnove grada, ponovo je bilo takvih pokušaja, ali Savez boraca i odgovorni opštinski organi i pojedinci nijesu to dozvolili.
Crna Gora je Ustavom definisana kao građanska država, bez većinskog naroda, gdje svi građani imaju ista prava i obaveze. Crnogoraca ima manje od polovine; Srba ima oko jedne trećine; najbrojnije su manjine Bošnjaka, Albanaca, Hrvata i dr. Multietnički sastav Crne Gore predstavlja njeno veliko bogatstvo, ali i obavezu da se ničim ne remeti nacionalni identitet svih naroda koji žive u njoj.
U Budvi živi znatan broj stanovnika koji se izjašnjavaju kao Srbi. Njihova prava, kulturu, jezik, vjeru, istoriju niko nema pravo da ugrožava, a pogotovo da skrnavi sjećanja na njihove pretke koji su se hrabro borili u sastavu crnogorske i srpske vojske u Prvom svjetskom ratu.
Ja to i lično doživljavam kao atak na moj nacionalni identitet: moj otac je bio osuđen na smrt od strane austrijskih vlasti; zajedno sa bratom Petrom bio je dobrovoljac na Solunskom frontu; moj djed Ivo, sa bratom Jovom i sa sinom Nikom, mojim ujakom, prošao je albansku golgotu; njih trojica su nosioci Albanske spomenice. Uz to, cijela naša porodica je svoj antifašizam i rodoljublje pokazala u Drugom svjetskom ratu.
Želim da istaknem još jednu napomenu. Pojedinci kojima smeta Spomen-ploča navode i podatak da srpska vojska nije borbom oslobodila Budvu i da zato ploču treba i skinuti.
Istina je da su jedinice srpske vojske ušle u Budvu bez borbe, ali i ja sam, kao sedamnaestogodišnji partizan, sa puškom u ruci, zajedno sa drugovima ušao 22. novembra 1944. godine bez borbe u Budvu, jer su se njemačke snage prije toga povukle. Zar ćemo zbog toga osporavati datum oslobođenja Budve – 22. novembar?
Sve sto Montenegrini znaju o Budvi je Trokadero.
Covjek kad slusa pojedine nesrecnike pomislio bi da je Bdvu 1918. oslobodio Nato.
Dakle, Budva nije ušla u sastav Srbije, odnosno Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca preko odluke Podgoričke skupštine, već samostalno.
Treba reći da se u to vrijeme u Boki kotorskoj većina žitelja nacionalno izjašnjavala kao Srbi. To isto važi i za područje Budve i Paštrovića.
ovo uokvirite i stavite da se hvalite kako ste poharali ove krajeve,i ponasate se kao ovi iz Evrope kada su naseljavali Ameriku.jedino sto mi nijesmo Indijanci pa ve samo gledamo i cudu se cudimo da sve jedan narod a toliko odudaramo jedani od drugih.
Montenegrinske budalastine koje je tesko komentarisati ako stvarno zelite da komentare drzite na nekom nivou. Medjutim, ovdje je nesto drugo u pitanju. Treba skrenuti paznju sa katastrofalnog stanja u kojem se nalazi montenegrinski projekat. Potpuna ekonomska propast, stanovnistvo na rubu egsistencije, nepostojanje elementarne suverenosti drzave, nepostojanje nijednog ozbiljnog projekta osim nebuloza o Evropi i NATO. Ovo oko NATO-a je posebna stvar: Nesposobna „elita“ koja nije u stanju da organizuje bataljon vojske, zeli da bezbjednost rijesi ulaskom u neprijateljski blok cija je sudbina u narednih par decenija krajnje neizvjesna. Niko zivi ne zna u sta ce NATO evoluirati i da li ce se odrzati. Otuda mudoserske diskusije o ploci u Budvi, Crkvi na Rumiji,cetnicima i partizanima, itd. Mozemo da nabrajamo do sjutra. Jedno je jasno: Montenegro tone u sopstveni glib i sve vise podsjeca na trecerazredni cirkus, sa „elitom“ kao ofucanim artistkinjama.
Istina je da su jedinice srpske vojske ušle u Budvu bez borbe
To je suština. Dakle – ploća je falsifikat
Kakav stručnjak. Ovom logikom većina spomenika i datuma u istoriji su falsifikat. Jer tamo đe nije bilo eksplicitno borbe unutar i oko grada znači da grad nije ni oslobođen. Nema veze što su se tukli i ginuli 100, 200 ili 500 kilometara ranije kako bi naterali protivničku vojsku na povlačenje i lakše oslobodili određene teritorije.
Moral i poštovanje ravno nuli.