ИН4С

ИН4С портал

Министар Шарановић се не мијеша у свој посао: „Обична“ полиција ради без нове опреме скоро деценију, лажне дипломе не буде забринутост

1 min read

Данило Шарановић

Министарство унутрашњих послова на чијем је челу Данило Шарановић од преузимања ресора суочавало се са бројним изазовима условљеним сложеношћу безбједносног сектора, али и стањем које је остало након вишедеценијске владавине Демкратске партије социјалиста. Проблеми у вези са постављањем директора Управе полиције, као и бројни други проблеми и неслога при постављању руководилаца у том сектору – плод су тешког постизања концензуса унутар парламентарне већине. Па ипак, неслога, преиспитивање, покушај враћања повјерења грађана у ову институцију представља(ло) је императив, но – колико је то могуће уколико су „нови“ наставили праксу „старих“ када је у питању транспарентност рада Министарства и сарадња са медијима?

Наиме, иако смо прије више од недељу дана упутили питања министру Шарановићу, одговор до објављивања текста није стигао чиме су се сврстали у ред претходника који су јавност „држали у мраку“ а наш портал, ипак, успијевао да расвијетли стање у коме су се институције налазиле. Тако и овог пута: у јеку хапшења високих полицијских званичника, директора полиције и слично – јавности је откривен њихов „стил живота“ и вишемилионска имовинска стања док су „обични“ полицијски службеници остали на истом нивоу. Да ли ће се услови рада поправити, остаје неодговорено питање, а министар наставља још једну наслијеђену праксу – небригу за „малог човјека“.

„Обична полиција“ у сјенци политичких игара

Питали смо министра Шарановића како планира да, будући да је позната информација о томе да недостаје више од хиљаду полицијских службеника, те да примјеном закона многи одлазе у пензију, ријеши овај проблем.

Јавности није позната стратегија рјешавања овог проблема, те Министарство очигледно „има паметнија посла“ који подразумијева нерјешавање горућег проблема? Поставља се логично питање: у чијој ће служби радити министар и његов тим када не буде више ни имало запослених полицијских службеника?

Фото: УП

Подсјетимо, годишње из црногорске полиције у пензију оде више стотина полицајаца, док је пријем нових ограничен на око 100. Наиме, Закон о унутрашњим пословима предвиђа да је попуњавање полиције могуће само онима који су завршили двогодишњу Полицијску академију, а њу годишње заврши око 100 академаца. Процјене су да црногорској полицији ургентно недостаје око 400, а дугорочно још најмање 1.000 полицијских службеника. Из извјештаја Европске комисије се види да је Црна Гора за пет година остала без четвртине полицајаца, од чега је више од 600 њих отишло за једну годину.

Са сличним проблемом су се суочиле и неке државе региона, које су успјеле да предуприједе стање у полицији отварањем средње полицијске школе. Па ипак, министар Шарановић није рекао да ли је разматрао слично рјешење чиме би школовали кадар који би имао сигуран посао по завршетку средње школе.

Осим кадровских постоје и други проблеми попут дотрајале полицијске опреме. А какве су кораке предузели у циљу побољшања услова рада полицијских службеника, будући да је „обична полиција“ најчешће била и на удару критика, али и на првој линији заштите грађана – још једна је непознаница. Још један дио свог посла у који се министар не мијеша јесте и какво је стање са возним парком, са полицијском опремом, униформама…

Подсјетимо, посљедњи пут опрема за службенике униформисане полиције осигурана је 2015. а за припаднике сектора полиције посебне намјене чак 2008. године.

„У претходном периоду буџетска средства која су додјељивана МУП била су искључиво довољна за личне доходке и гориво за потребе полиције“, док је улагање у опрему било „потпуно занемарљиво“, наводи се у документу Владе из јануара ове године. Велики проблем је и набавка полицијских возила. У документу се наводи да је неблаговременим јавним набавкама 100 возила доведен у питање рад и функционисање полиције. Претпоставка је да ни 2024. неће бити обезбјеђена нова возила, већ ће се и даље користити постојећа – већ седму годину, што ће додатно коштати МУП најмање 900.000 еура.

Јавна полицијска тајна: Лажна диплома по глави инспектора не забрињава министра

Питали смо министра како рјешава проблем лажних/купљених диплома које се помињу када је у питању напредовање у служби, посебно кад је у питању унапрјеђење у инспекторе, више инспекторе и слично.
Општепознато је да у Црној Гори, поред медицинсог сектора, и у МУП-у „горући“ проблем представљају купљене дипломе. Ко је напредовао у служби прилажући лажне дипломе, ко је платио „подизање на љествици“ – остаје мистерија која се не тиче министра.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Министар Шарановић се не мијеша у свој посао: „Обична“ полиција ради без нове опреме скоро деценију, лажне дипломе не буде забринутост

  1. Nemojte tako,to je strucnjak.Slicno kao i Vukovic u NK.Jedino sto znaju da rade je prekrstanje ruku preko stomaka dok se slikaju za medije.Strucnost,znanje,hrabrost,volja i rad su njima nepoznati termini.Dok,snobizam,nepotizam i alavost su im dobro poznati.

    6
    1
  2. Kažu da ministar unutrašnjih poslova jedva zna da nađe svoju kancelariju. Sav njegov posao je da, posle konsultacija sa partijskim rukovodstvom, pusti jedan tvit! Sadržaj tvita je naravno neka parola u stilu Demokrata. Bilo je tamo ovakvih i onakvih ministara, ali nikad do sada se nije desilo da za ministra bude postavljen čovjek bez jednog dana radnog iskustva i nikakvog znanja o poslu kojim se bavi. „Ovo nam je naša borba dala…“, stanje u ministarstvu je svakog dana sve gore i gore.

    6
    4
  3. Crna Gora ne može da sredi najosnovnije probleme u MUP-u,godinama, a šta misle da imaju još i problem muslimanskog terorizma kao što je imala Srbija ili što ga ima Rusija i danas,tj. i pored rata u Ukrajini,noćas su petorica muslimanskih militanata / terorista / napala policijsko vozilo Škoda Rapid na nekom kontrolnom punktu u muslimanskoj republici Karačaj-Čerkeziji i ubili dvojicu ,a četvoricu policajaca ranili.Specijalna policija je likvidirala svu petoricu terorista koji su bili naoružani automatskim oružjem . Zadnji teroristički napad na policiju CG je ubistvo graničnog policajca kod HN,od strane troje članova porodice iz Albanije ?

    7
    1
    1. Ne razumijem terorizam protiv svoje države koja je u ratnom stanju.Kakav je to sklop petoro udruženih maloumnika od jedva 20-tak godina starosti / djevojka ima 19 g. /koji dođu iz različitih udaljenih ruskih regiona / Rostov , Norilsk i Novosibirsk / da na moskovskom aerodromu u Ostafjevu – ,,Baza“ podmetnu požar i zapale jako skupi jurišni helikopter Ka-59 .I umjesto da uživaju u životu,oni će mladost zamjeniti dugotrajnim zatvorom ,a ruski zatvori su sama jeza …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *