Мило закупцима намјештао Свеца прије тендера
1 min read
Свети Стефан
Некадашњи премијер Мило Ђукановић, његов министар туризма Предраг Ненезић, али и тадашњи предсједник државне заједнице Србије и Црне Горе Светозар Маровић, сви, високи функционери тада владајуће Демократске партије социјалиста (ДПС), двије године прије него што су 2007. дали у вишедеценијски закуп бисер црногорског туризма, комплекс “Свети Стрефан Милочер”, имали су интензивне договоре са представницима свјетског хотелског бренда “Аман”, гарантујући да ће град хотел Свети Стефан, вила “Милочер” и сада порушени хотел “Краљичина плажа” са Милочерским парком, бити дати њима на управљање 30 година.
То се наводи у документу у који су “Вијести” имали увид, а који су правни заступници државе Црне Горе јуче пред Међународним трибуналом у Лондону предочили арбитрима на почетку главне расправе.
Адвокати државе су на арбитражи предочили и коресподенцију представника “Амана”, за коју тврде да је доказ да је грчки бизнисмен Петрос Статис, један од власника компаније “Adritic properties” којој је касније дат у вишедеценијски закуп комплекс “Свети Стефан-Милочер”, имао блиске везе са некадашњим првим човјеком Владе и државе Милом Ђукановићем.
Међутим, тај представник Амана, у писаном свједочењу, тврди да у преписци није помињан Ђукановић, већ главни извршни директор „Амана“ Владислав Дороњин.
Из преписке се види да су се закупци прибојавали и да је падом ДПС-а 30. августа 2020. са власти угрожен ексклузивитет Краљичине плаже.
Јучерашњим почетком арбитраже стављена тачка на могућност да двије стране, са једне компанија “Adritic properties”, те партнерске компаније “Aidway investments limited” и “Amanresorts managemenт” и са друге Влада, односно Министарство економског развоја, те државне компаније ХТП “Милочер” и “Свети Стефан хотели” постигну споразум о дјелимичном поравнању и прекиду арбитражног поступка и отварања елитног љетовалишта овога љета.
Заступници државе Црне Горе су предочили и да се представник “Амана” почетком 2005. састао са Светозаром Маровићем који је наводно рекао “Аману”: “Гарантујем да ће (‘Аман’) добити Свети Стефан и да ће тендер бити спроведен тако да га ‘Аман’ не може изгубити.”
Како “Вијести” сазнају, главна расправа ће у Лондону трајати до 14. маја, након чега ће арбитри одлучити о тужбама Владе против Статисове компаније за непоштовање уговорених обавеза и тужбе које је супротна страна поднијела против државе Црне Горе за непоштовање уговорених обавеза и исплате одштете од стотину милиона евра.
Влада је у мају 2005. расписала међународни тендер за дугорочни закуп град хотела “Свети Стефан”, хотела “Краљичина плажа” и виле “Милочер”. Тендерским условима било је предвиђено да понуђач мора у власништву имати хотеле са пет или више звјездица, у најмање осам земаља, а једна од услова је био да дневни пансион не може бити испод 600 долара. Након спроведеног међународног тендера, уговор о закупу Влада је закључила 2007. године са офшор компанијом “Aidway investments limited”, која је у Црној Гори основала “Adritic properties”, иако је најављивано да ће закупац бити сингапурски ланац хотела “Aman resorts”.
Сви крајњи власници “Aidwaya” нијесу никад саопштени.
Закупац се обавезао да хотеле мора држати отвореним минимум 11 мјесеци, али и да у реконструкцију Светог Стефана уложи 50 милиона евра, док је прећутано да му је дозвољено да у Милочерском парку, на мјесту некадашњег хотела “Краљичина плажа” изгради нови, али и депаданс са 66 станова за тржиште, чија је вриједност више десетина милиона еура, управо онолико колико их је наводно коштала реконструкција град-хотела “Свети Стефан” и виле “Милочер”.
Тендер био фарса
Гласовима посланика ДПС-а и Позитивне 2015. Скупштина аминује анекс уговора који је предложила Влада Мила Ђукановића. Анексом за “Свети Стефан” продужен је закуп за 12 година, до 2049. године и смањена кирија са 1,6 милиона на 1,1 милион еура. Анексом за “Краљичину плажу” закуп је продужен са 30 на 90 година година и омогућена је изградња кондо хотела, односно да пола апартмана буде за продају, а пола за хотелску дјелатност.
Проблем између двије стране избија због протеста мјештана ради слободног приступа острву током љета 2020. године а ескалира у априлу 2021. када мјештани руше капију на Краљичиној плажи, што је био повод да двије стране Влада и “Адритиц пропертиес”, који је тврдио да је тиме нарушена дискреција његовим гостима, поднесу међусобне тужбе. Епилог свега је да је већ четврто љето затворен град хотел “Свети Стефан” и вила “Милочер”, а по свему судећи биће и ове, пете сезоне, а катанац је стављен и на градњу новог хотела “Краљичина плажа” са апартманима за тржиште.
Пред међународним трибуналом, представници државе јуче су предочили да је постојао договор да се компанији “Амана” да на управљање комплетно љетовалиште, те да је тендер очигледно био фарса.
У документу адвоката државе пише да су компаније “Adritic properties” и “Аман” биле укључене прије објављивања тендера.
“Представници ‘Адриатиц пропертиеса’ и ‘Амана’ су имали неформалне разговоре са високим званичницима Владе Црне Горе прије тендера покушавајући да га заобиђу”, навели су правни заступници државе Црне Горе износећи тврдњу да је представник Амана, Баратин у јесен 2004. године прије објављивања тендера разговарао са тадашњим министром туризма Предрагом Ненезићем.
“Надамо се да ће бити могуће да се тендер избјегне и да ће се пронаћи начин да се то уради. Ненезић је, наводно, потврдио да на томе ради. Договорили су се да остану у сталном контакту. Аман је такође тврдио да је разговарао са тадашњим премијером (Милом Ђукановићем) током посјете Светом Стефану”, предочено је Трибуналу.
Заступници државе Црне Горе тврде и да се представник “Амана” почетком 2005. састао са Светозаром Маровићем (тадашњим предсједником Србије и Црне Горе), који је наводно рекао Аману: “Гарантујем да ће (Аман) добити Свети Стефан и да ће тендер бити спроведен тако да га Аман не може изгубити”.
Састанак у Мароку
Пар мјесеци касније у марту 2005. године, како је јуче речено на главној расправи, Горан Баратин је писао Зецхи (власнику “Амана”) наводећи да би требало да позове предсједника ако има питања. Трибуналу су уз ове тврдње достављени и докази.
Тврде да су се представници Амана у априлу 2005. састали у приватном аранжману са владиним званичницима у Мароку, да би мјесец касније, у мају те године био расписан тендер за закуп Светог Стефана.
Трибуналу је достављена је коресподенција, дан након избора 30. августа 2020. на којим је Демократска партија социјалиста изгубила изборе.
У документу адвоката државе, у који су “Вијести” имале увид, представник “Амана” Свен ван ден Броецк пише да ће Петрос Статис ступити у контакт са г. Д. како би разговарали о ситуцији.
“Могуће је да смо изгубили или да губимо ексклузивитет на Краљичиној плажи. Без обзира на то, тренутно имамо госте на објекту и нисам сигуран колико дуго можемо да издржимо овакву ситуацију, јер сам већ данас морао да разговарам са гостом који је био спреман да се одјави и питао ме да ли могу да му гарантујем да се овакве ствари неће поновити до краја њиховог боравка код нас (тренутно су резервисани до 8. септембра). Све је, наравно, повезано са политичком тензијом која се нагомилавала посљедњих недјеља, а јуче су били избори. Опозиција, колико сам разумио, први пут послије 31 године има већину, тако да се у наредним данима/недељама очекују додатне промјене”, пише у мејлу којим су своја мишљења размјењивали представници “Амана”.
Међутим, у свом писаном свједочењу пред арбитражом, Ван ден Броецк тврди да је “г. Д.” главни извршни директор „Амана“ Владислав Дороњин а не Ђукановић, те да се из других маилова види да запослени тако у комуникацији тако ословљавају свог шефа.
Представници “Адритиц пропертиеса” су планирали да вилу “Милочер” отворе 21. маја за Дан независности, а да град хотел “ Свети Стефан” прими госте 1. јула. Услов је био да се стави мораторијум на арбитражу.
Споразумом који је почетком арбитраже, дефинитивно стављен у фиоку, предвиђено је било да након четири године овога љета град хотел “Свети Стефан” и вила “Милочер” буду отворени и то на најмање пет мјесеци.
Петрос мијења мишљење као вјетар
Предочена је и конверзација из октобра 2020. гдје двојица представника “Амана” наводе да и даље постоји неизвјесност око развоја догађаја, али да су покренули радове на градњи новог хотела “Краљичина плажа”.
“Власници сматрају да ће нова влада бити формирана до краја новембра/почетка децембра 2020. Очекују да ће до средине јануара 2021. знати на чему су и какав ће став заузети нова влада. На основу става и захтјева нове владе знаћемо на чему смо, и то ће одредити даљи приступ власника. Горан Бенцун, (директор ‘Адритиц пропертиеса’) ми је повјерљиво рекао да један дан господин Статис говори о увођењу кризног режима (и раскиду свих уговора), а већ наредне недеље прича о позитивним сигналима за сезону 2021. – тако да можда и неће бити тако лоше. Дакле, ни Горан не зна шта да мисли. Петрос мијења мишљење као вјетар. Укупна инвестиција за овај “пројекат” је између 110 и 120 милиона, тако да ако нова влада буде жељела да се Петрос повуче, мораће да “испљуне” тај износ како би он напустио пројекат. Наравно, Влада би тиме изгубила и потенцијални приход (ПДВ на Јану резиденције)”, пише у документу.
Извор: Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

