Milo Đukanović o „kontrolisanim i nekontrolisanim štetama“
1 min read
Izborna noć 2016. u "štabu" DPS-a
(na dan pobjede nad fašizmom i na dan početka borbe protiv organizovanog kriminala u ANB-u Crne Gore)
Prije četiri godine dnevna novina “Vijesti” ( 09.05.2018.) objavila je sledeću izjavu Mila Đukanovića:
„Đukanović o napadu na Lakić: Njoj nanijeta kontrolisana šteta, a političkoj meti nekontrolisana“
Ova je izjava vrijedna podrobnije analize. Mada je njen smisao razumnome i više nego dovoljan.
Novinarki Oliveri Lakić na koju je pucano zbog istraživanja kriminalnih djelatnosti DPS vrhuške nanijeta je po mišljenju Predsjednika DPS-a “kontrolisana šteta”. Obratite pažnju na jezik i terminologiju predsjednika Partije i Države povodom pokušaja ubistva novinara.
Predsjednikovoj partiji kao “političkoj meti” nanijeta je “nekontrolisana šteta”
Na koji način joj je nanijeta “nekontrolisana šteta” pokazao nam je EUROPOL dostavljajući transkripte komunikacija između Organizovanih kriminalnih klanova i Bezbjedonosnih službi Crne Gore vođenih preko Sky aplikacije.
Crna Gora trideset godina živi između “kontrolisanih i nekontrolisanih šteta” DPS-a i njenog šefa, koji je uzgred budi rečeno i osmostruki premijer i dvostruki predsjednik države.
Prvi čovjek države Crne Gore organizovani kriminal – nakokartele, kriminalne klanove, ubistva novinara naziva kontrolisanom štetom odgovorne političare, profesionalne policajce i novinare koji razotkrivaju veze kriminalaca sa vrhovima crnogorske policije, tužilaštva, sudstva izdajnicima i izrodima Crne Gore.
Po Đukanovićevom mišljenju prije tačno četiri godine odvažnoj novinarki Oliveri Lakić je nanijeta “kontrolisana šteeta” (pokušaj ubistva sa metkom koji je srećom završio u butini) a političkoj meti tj. njemu kao predsjedniku partije nanijeta je “nekontrolisana šteta”.
Inače od kada je stupio na političku scenu Crne Gore Đukanović domaćoj i insostranoj javnosti samog sebe, svoje biznise i svoja bogastva predstavlja kao “političke mete”.
Đukanovićev model usvojili su i njegovi najbliži saradnici. Tako je otkrivanjem 400 kilograma kokaina u magazinu “Volija” nanijeta “kontrolisana šteta” uglednoj crnogorskoj kompaniji. Draganu Bokanu koji je kao vlasnik kompanije podrazumijeva se samo “politička meta” nanijeta je “nekontrolisana šteta”.
Đukanovićevu teoriju o “kontrolisanoj i nekontrolisanoj šteti” potvrdili su na djelu i SDT Milivoje Katnić koji je izjavio da je zaplijena kokaina u “Voliju” tek jedna od mnogobrojnih pošiljka kokaina koje su tih dana nesmetano napustile luku Bar i Crnu Goru.
Katnić je potvrdio i Đukanovićev stav da je Bokan “politička meta” ne prihvatajući mogućnost čak ni da od naručioca banana s tovarom kokaina uzme izjavu povodom zapljene droge.
Bokan je u dokazivanju da je “politička meta” otišao korak dalje od Katnića. Potrošio je 10.000 eura na propagandni materijal tvrdeći da neko pokušava preko njegovog imena napasti samostalnu, nezavisnu i multietničku Crnu Goru i ugroziti posao za 5-6 hiljada CG porodica različitih vjera i nacija. O tovaru kokaina u Bokanovom magazinu ni riječi jer je to kao što njegov Predsjednik izjavi samo “kontrolisana šteta” koja će se vjerovatno nadoknati nekom od sledećih isporuka.
Voljeli ili ne Mila Đukanovića moramo se složiti da je dao vrlo sažet i pravi opis stanja u Crnoj Gori govoreći o “kontrolisanom i nekontrolisanim štetama” koje Crnoj Gori nanosi organizovani kriminal, naručena ubistva, trgovinama drogom oružjem, bijelim robljem. Dok se kontrolišu s vrha štete su samo kolateralne. Kad izostane kontrola kriminala onda nastupaju “političke mete”. Vrhovni kontrolori sebe proglašavaju za “političku metu” preko koje se nanosi “nekontrolisana šteta” ugledu Crne Gore.
Đukanović ili prilagođava situaciju sebi ili se prilagođava situaciji.
1. Dobro je što Olivera Lakić nije ubijena (“kontrolisana šteta”).
2. Loše je što je događaj uznemirio javnost koja postavlja nezgodna pitanja o švercu cigareta, droge, ubistava povezujući ih sa državnim vrhom. (“nekontrolisana šteta”)
Za svoje prilagođavanje Đukanović koristi isti obrazac koji podrazumijeva:
1.Nikada ne možeš pogriješiti kada pozoveš “Institucije da rade svoj posao”.
2.Najbolja odbrana od političkih protivnika je kada ih optužiš da remete multietnički sklad Crne Gore bez obzira da li je tema šverc kokaina, ubistva novinara, visoki državni kriminal.
Međutim i onome ko drži sve konce u svojim rukama otrgne se poneka lutka. I eto pojavi se EUROPOL. Dostavi nam SKY aplikaciju.
Spremimo se da vidimo koje će “kontrolisane i nekontrolisane štete” ova afera donijeti DPS-u i Crnoj Gori.
Kriminalac, mafijaš, zločinac, lopovčina. Nešto najgore što se ikad pojavilo na ovim prostorima.
Redakciji in4s na Dan pobjede…
Tekst je na prvo čitanje na mjestu, bez greške, ali pošto je ovdje riječ o izjavi predsjednika Crne Gore koja se tiče konkretnog događaja, onda stvari stoje možda malčice drugačije.
Nijesam odvjetnik odmetnika (od pravde) Mila Đukanovića, i dobro su mi poznata sva njegova nabrojana i nenabrojana nepočinstva, ali u slučaju ranjavanja novinarke Lakić smio bih se usuditi reći da je u pravu… Naime, ako njegovo izjavu podrobnije analiziramo, on je rekao da je (kakvoj-takvoj, nikakvoj) Crnoj Gori tj. crnogorskoj vlasti nanijeta nekontrolisana šteta jer se, eto, u njoj puca na novinare, a s druge strane, samoj žurnalistkinji je nanijeta „kontrolisana“ šteta, ili „hirurški precizno nanešena rana“…
Nemam ama baš nijednu pouzdanu informaciju, ali na osnovu zdrave logike osnovano sumnjam da je sve to inscenirano kako bi se nanijela ta „nekontrolisana šteta“ Crnoj Gori.
Prvo, gotovo svi opozicioni mediji su pisali o onome što je u svojim tekstovima objavljivala Olivera Lakić, pa nikog od njih niko nije ni mrko pogledao.
Drugo, ako je riječ o pokušaju ubistva, zašto su atentatori pucali u nogu (potkoljenicu) novinarke Vijesti.
Treće, kako je moguće da metak nije pronađen, iako se na tom mjestu nalazi travnjak, a odmah iza i stambena zgrada.
Četvrto, indikativno je da se Brisel „u šut“ oglasio, a da je komesar za proširenje, Johanes Han, u isti čas sletio u redakciju Vijesti.
Peto, prije nekoliko godina zapaljeno je dvadesetak vozila Vijesti, tačnije, bila im je „ošurena“ hauba, a piromani nikad nisu pronađeni. Takođe, ispod prozora kancelarije glavnog urednika tog medija bačena je malo jača petarda, koja je osmudila zid zgrade.
Šesto, čudno je da su „diverzije“ vršene samo na Vijesti, iako su i ostali opozicioni mediji istom žestinom kritikovali Đukanovićev režim.
Sedmo, kažu da je ex-premijer i bivši direktor ANB-a, Duško Marković, bio u dobrim odnosima sa suvlasnikom Vijesti Željkom Ivanovićem i novinarkom Lakić…
I kad se na kraju sve ovo poveže dolazim(o) do osnovane sumnje da je sve ovo možda i izrežirano.
U slučaju Lakić predsjedniku Đukanoviću su bile svezane ruke, jednostavno, bio je u pat-poziciji, jer je sve to odrađeno u kuprodukciji zapadnih službi i djelova crnogorske tajne policije, pa se zato i „stidljivo“ oglasio preko lokalnog radija – Radio-Danilovgrad…
Hobotnica sa glavom i repom.
Mi na zapadu vidimo Djukanovića kao hiperkoruptnog diktatorčića jedne banana mikrodržavice, koji radi za nas a protiv našeg konkurenta. Zato, neka ga.