ИН4С

ИН4С портал

Миленијумска превара у режији Милојка Спајића

1 min read

Премијер Милојко Спајић

Кад премијер државе која се налази на политичком апарату и без суверене воље народа изађе пред грађане и са осмијехом каже да је Црна Гора „слика Европе у малом“, онда се с правом морамо запитати — које Европе, какве слике и чије стварности? Јер оно што Милојко Спајић представља као “миленијумску државотворност”, у суштини је — миленијумска превара. И не само једна, већ читав низ лажи, конструкција, подметања и идеолошких фалсификата које је садашња гарнитура само преузела од својих претходника.

Од “Европе у малом” до великог политичког фалсификата

Премијер Спајић, очигледно без трунке гриже савјести, користи исти вокабулар који су годинама уназад изговарали Мило Ђукановић и Душко Марковић: “миленијумска државност”, “европски пут”, “партнерства са најмоћнијима”, “будућност која се осваја”. У суштини, та лексика није ништа друго до гламурозно паковање за један пројекат — политички инжењеринг чији је циљ укидање идентитетског памћења народа и легализација највеће политичке крађе у савременој црногорској историји — референдумске преваре из 2006. године.

Тишина као саучесништво

Ниједном ријечју премијер није поменуо чињеницу да постоји огроман број грађана ове земље који су деценијама дискриминисани по националној, вјерској и језичкој основи. Грађани који говоре српским језиком, којих је по пописима било увијек више од половине укупног становништва, до данас немају елементарну равноправност у образовном систему, администрацији, медијима и култури.

Спајић, који сам говори српским језиком, није нашао за сходно да у свом “државничком” говору изусти барем једну ријеч подршке том народу, већ је као и његови претходници пристао на лаж да “службени језик није српски, него неки други” — иако српским говори већина грађана, укључујући и њега.

Превиђање албанске окупације

Премијер, који се толико поноси “европејством”, није проговорио ни о прогону и институционалном шиканирању Срба у Сјеверној Митровици и другим подручјима у којима већ дуже вријеме траје процес окупације. Срби и остали православни грађани, подвргнути су систематском прогону — од ускраћивања права до отворених притисака да се иселе или асимилују.

Спајић не само да ћути на то, већ и сарађује са политичким представницима истих оних који су на референдуму 2006. године доносили гласове из Кукеса, Скадра и Приштине како би “помогли” независност коју сада премијер слави као празник демократије.

Ћутање о српској православној вјери

Уз језик и национално питање, премијер је прешао преко теме Цркве — институције која је и током најтежих тренутака чувала идентитет народа у Црној Гори. Спајић није рекао ни једну ријеч подршке Српској православној цркви, иако се њени вјерници и свештеници свакодневно суочавају с институционалним опструкцијама и медијском сатанизацијом. Док се све друге заједнице славе као “модерне и отворене”, православни народ остаје невидљив у владиној визији “европске Црне Горе”.

Од “економског тигра” до политичког камелеона

Спајић је дуго градио имиџ реформатора. Говорио је о криптовалутама, инвестицијама, јавним финансијама. Али, иза тог гламура и технократског стила, крије се политички камелеон који идеолошки клизи у правцу ДПС-а. Његов говор поводом 21. маја више је личио на маркетиншки римејк Ђукановићевих флоскула него на визију која препознаје дубоке трауме и подјеле у друштву.

Принцип, срам, образ — изгубљене категорије

Црна Гора данас живи у политичком парадоксу: на власти је гарнитура која је добила подршку гласача који су хтјели раскид с бившим режимом, али умјесто прекида добили су континуитет — само у другачијем паковању. Док су некада државоликим провизоријумом управљали људи из Катунске нахије, данас су ту Брђани — али је превара иста.

Умјесто закључка — позив на буђење

Ако је 21. мај симбол нове етапе у црногорској историји, онда треба рећи јасно: она је почела лажју и наставља се у тишини. Срби, српски језик, православље, историја, традиција и правна правда — сви су изостављени из Спајићеве визије. То није визија Европе.

То је визија елите која жели да ова земља остане гето, али под модерном расвјетом.

Црна Гора неће постати ни Швајцарска ни Сингапур. Али има шансу да буде поштен дом својим грађанима — ако политички фалсификатори престану да им вријеђају памет. А до тада, остаје нам да биљежимо, памтимо и разобличавамо — и да поново упитамо: Да ли је ово слобода коју смо чекали или само нови облик старе лажи. Катунски тројац који је владао Црном Гором замијенили су Брђани, све су остало нијансе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Миленијумска превара у режији Милојка Спајића

  1. Браво за Ин4с, али заиста. Један од ријетких медијских извора који је спреман да ствари назове правим именом.
    Што се Лажојка тиче од њега су само гори они који га гласају и дају му прилику да врши власт. Јасно је да не постоји јасна стратегија политичког блока који представља српско тијело. Ако већ не знају како да добију више уступака, јер очито не успијевају ништа, нека копирају албанске странке у Македонији. Стављати сва јаја под Милојка је политички дебакл. Јер, Милојко ће једног дана отићи, а Срби ће бити оптужени да су му давали легимитет за све. Што у неку руку и јесте истина.

  2. Ja sam Srbin i srpskog roda, i nijesam ni nacionalno ni vjerski ugrozen,nijesam diskriminisan jer govorim srpskim jezikom. Idem u nasu svetu Srpsku pravpslavnu crkvu i molim se Svetom Savi. Niko mi ne brani. Kulturu srpskog naroda i naseg kulturnog nasleđa konzimuram nesmetano. Radim u drzavnoj administraciji kso i moja porodica i nemamo nikakvih problema sto se izjasnjavamo kao Srbi, Tekst koji je objavljen obiluje neistinama i huska na podjele.Samo sloga Srbina spasava.

    1. Зашто као Дрбин пишеш латиницом? Прво као србин миједи могао бити запослен у државној администрацији ако то и твоја породица нијесте враћали кроз контролисан глас на изборима или боље речено ако те није препознао терен. Као велики вјерник који се моли Св. Сави, молимо се ми и Св. Петру Цетињском, Светом Василију… Поштујемо Петровиће и њихов допринос да знамо национално ко смо. Отуд и чежња да испоштујемо Његоша и његову жељу за капелом. То што се ти не осјећаш дискриминисаним говори да вјероватно и нијеси Србин, јер то што ти прогањају језик, писмо, историјски ти кидају нит са прецима, атакују на вјеру, ако то не осјећаш као дискриминацију него те задовољава државна апанажа… нијеси ти Србин.

  3. A mi mislili da je nesojluk Djukanovića nedostižan. Ovaj mu je već opasan konkurent i dostiće ga krupnim koracima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *