Ми смо оно чега смо се као деца плашили
1 min read
Милан Ружић
Пише: Милан Ружић
Сви смо се у прошлости плашили оних мотива из филмова да ће машине завладати светом и самим тим би људи постали жртве. Међутим, нисмо рачунали на то да ћемо постати жртве своје глупости коју смо стекли када смо памет уступили машинама.
Ових дана сам остао поражен чињеницом да постоје одређени програми доступни свима, а у питању је вештачка интелигенција, који пишу песму за тридесет секунди, и то одличну песму, а онда и они који сами насликају све што им задате, па и они који су направили први филм у целости начињен од стране вештачке интелигенције, а који сад добија све могуће награде. Ово није тријумф људске памети, јер људска памет би била видљива у чињеници да машине и технологију уопште, па са њима и неизоставну вештачку интелигенцију, прилагодимо себи, а не да се ми прилагођавамо њој и њима.
Људи су постали беспотребни. Ионако смо већ дошли до тачке у којој нам је телефон важнији од нас самих. Опседнути смо избором горива које ћемо сипати у аутомобил, док у своје тело уносимо шта стигнемо без икаквог правила и избора. Толики ће људи остати без посла, тачније, огроман број професија ће изумрети, па ће они који остану без могућности примене својих знања морати да нађу место у константно растућем информатичком сектору. Стога, опет ћемо сви бити подређени компјутерима. Ако то није остварење оних страхова које смо осећали док смо пре само двадесет година гледали филмове са таквим мотивима, онда не знам шта ћемо као такво схватити.
Технологија је требало да послужи као штака човеку који би повређен пре стигао тамо где је кренуо, или као штула да би прешао блато или плитку воду, али уместо тога, технологија је људе помамила. Телефони су постали нови богови којима смо заменили Оног јединог. У таквом времену утеху једино проналазимо у најтужнијим тренуцима, па се сваки човек приликом неке невоље сети свог јединог Бога и моли му се. Дакле, у тренуцима у којима му технологија не пружа руку, па макар и ону виртуелну.
Свет се враћа уназад. Мења бескрајни универзум маште претварајући га у нуле и јединице и проналази место свему прорачунатом, док се за спонтаност не оставља простора. И уколико вештачка интелигенција пише поезију, слика, режира, нису нам потребни уметници, а они који то одлуче да буду, служиће се делима вештачке интелигенције желећи да преко труда бинарног система постану део националне интелигенције, што само говори у прилог томе да ће и она, ако већ није, постати вештачка.