ИН4С

ИН4С портал

Медијска хајка на Данка Савића: Од војних значки до „арсенала за јединицу“

1 min read

Последњих дана, више црногорских медија интензивно спроводи кампању против Данка Савића, бившег припадника Војске Југославије и граничара, који је ухапшен 29. јуна у Даниловграду под оптужбом за недозвољено држање оружја и експлозивних материја. Но, у мору наслова о „арсеналу за војну јединицу“ и наводном „терористи“, поставља се питање — гдје престаје истина, а почиње политички обојена конструкција?

ИН4С сазнаје да су заплијењени предмети углавном представљали војне значке, дијелове старог наоружања и извјесну количину муниције која не прелази оквир приватне колекције коју би се могло очекивати од некадашњег припадника војске. Умјесто трезвеног сагледавања чињеница, медији блиски структурама које годинама његују србофобну и русофобну реторику, искористили су хапшење за нову етапу дехуманизације „неподобних“.

Према сазнањима ИН4С, претрес куће Данка Савића извршен је без уредне судске наредбе – недостајао је потпис судије, што чини поступак незаконитим. Упркос томе, суд је такав доказни материјал прихватио, занемарујући озбиљне правне недостатке.

Додатно, ИН4С сазнаје да је суд приликом одређивања притвора навео ранију осуђиваност Савића као отежавајућу околност, иако званични извод из казнене евиденције показује да је он – на основу закона – рехабилитован, што га формално-правно чини неосуђиваним лицем.

Пронађена муниција калибра 9 mm одговара типу пиштоља који је Данку Савићу, заједно са дијелом исте те муниције, одузет 2018. године. За то оружје Савић је имао уредну дозволу (оружни лист), а након спроведеног поступка оружје му је враћено. Стога постоји могућност да је ријеч управо о истој муницији, која му је тада легално враћена. Из тог разлога било би оправдано извршити увид у списе тог ранијег предмета, јер уколико би се ове индиције потврдиле, то би значило да је пронађена муниција била под законитом дозволом – али је, упркос томе, проблематизована како би се Савић додатно инкриминисао.

Посебно је спорна, како сазнаје ИН4С, службена забиљешка коју је полиција сачинила након претреса, а коју је суд прихватио као доказ. Та забиљешка, међутим, стоји у директној супротности са званичном потврдом о одузетим стварима. Овакво поступање, умјесто да пробуди сумњу у законитост доказног поступка, довело је до прихватања противрјечних информација као кредибилног основа за одређивање притвора. Све то додатно буди основану сумњу у евентуалне злоупотребе и фабриковање доказа, као и у могућност да је ријеч о унапријед припремљеном сценарију.

Упоредо с тим, ИН4С указује и на континуирани медијски притисак и јавно етикетирање осумњиченог као терористе, што додатно компромитује процес и појачава сумњу у политичку позадину случаја. Саговорници ИН4С подсјећају да ово није први пут да је исто лице изложено јавном линчу, након чега су му све одузете ствари враћене, али је штета по углед и достојанство остала трајна.

Поставља се и суштинско питање — како је могуће да се обичне значке и неупотребљиво старо оружје преко ноћи у јавном дискурсу претварају у „арсенал спреман за рат“? Колико је оправдано говорити о безбједносној пријетњи у случају човјека који је дуги низ година служио држави, посједовао оружје на законит начин и није имао историјат насилничког понашања?

Историја у Црној Гори већ памти спектакуларна хапшења, медијске хајке и на крају – ослобађајуће пресуде, али је друштвена и лична штета у међувремену остајала ненадокнадива. ИН4С сазнаје да се у конкретном случају указује на могућност да се циљеви који се желе остварити могу постићи и мјерама надзора, будући да је притвор крајња и најрестриктивнија мјера.

Овај случај, стога, далеко превазилази оквир једног кривичног поступка — он постаје огледало у којем се огледа стање правне државе у Црној Гори. Хоће ли институције одољети притисцима медија и интересних центара, или ће и овог пута послужити као средство политичког прогона? Да ли се грађани Црне Горе могу осјећати сигурно уколико полиција и судство крше закон за који су, на крају крајева, задужени да поштују и спроводе.

ИН4С ће наставити да прати овај случај у потпуности, са посебном пажњом на поштовање права појединца, законитост поступка и евентуалне злоупотребе од стране институција система.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<