ИН4С

ИН4С портал

Медији важан партнер у превенцији болести, од значаја и унапређење регулатива у здравственом систему

1 min read

Медији су један од главних партнера у превенцији болести, јер имају значајну улогу у подизању свести о здрављу и информисању грађана о начинима спречавања обољења. То је оцијењено на данас одржаном округлом столу Медицинског факултета Универзитета Црне Горе: Здравље за све – Изазови будућности.

Кроз одговорно извјештавање, медији помажу у образовању јавности о важности превентивних мјера, промовисању здравих стилова живота, имунизацији и борби против дезинформација.

На отварању дискусије, декан Медицинског факултета проф. др Миодраг Радуновић је подсјетио да је Универзитет Црне Горе, у оквиру обиљежавања 50 година од оснивања, организовао је серију округлих столова посвећених разматрању кључних аспеката развоја Црне Горе у наредној деценији. Овај округли сто је пружио могућност за допринос дефинисању дугорочне стратегије „Здравствена политике” у Црној Гори.

Проф. др Радуновић нагласио је значај унапређења регулатива, правила и препорука у здравственом систему. Овај унапријеђени систем кључан је како би се осигурао квалитетан развој и здравствена заштита у периоду који је пред нама.

„С обзиром на то да је здравље људи основна вриједност која омогућава економски и социјално праведније друштво, Црна Гора је у посљедње двије деценије направила снажан искорак у организацији и пружању здравствене заштите,” истакао је проф. др Радуновић. Међутим, напоменуо је да недостатак регистара болести и годишњих извјештаја отежава анализу и давање предлога мјера за ефикасно рјешавање изазова здравствене заштите.

Циљеви унапређења здравственог система укључују побољшање доступности и квалитета здравствене заштите, смањење неједнакости и праћење смјерница земаља Европске уније у области здравља.

Проф. др Радуновић је нагласио важност јачања капацитета у борби против будућих пандемија, модернизацију и дигитализацију здравственог система, те континуирано улагање у хумани и инфраструктурни ресурс.

Црна Гора је, сматра он, остварила напредак у смањењу стопе смртности дјеце млађе од пет година и  смртности мајки, као и у унапређењу менталног здравља. Ипак, остаје изазов висока стопа морбидитета и морталитета од хроничних незаразних болести, те се мора радити на побољшању универзалне здравствене покривености, сматра др Радуновић.

У периоду пред нама, са дигитализацијом и модернизацијом здравственог система, предлажу се интегрисане мјере које обухватају промоцију здравих стилова живота, превенцију хроничних незаразних болести, развој услуга породичне медицине и увођење вештачке интелигенције у дијагностику и терапијске процедуре.

„Устав Црне Горе јасно дефинише право на здравствену заштиту, а законски оквир мора бити у складу са европским законодавством и усвојеним политикама. У том контексту, морамо тежити моделима јавно-приватног партнерства и унапредити сарадњу са приватним здравственим установама,” закључио је проф. др Радуновић.

Након уводних ријечи у дискусији су учествовали, проф. др Анета Бошковић, проф. др Владимир Јаковљевић, проф. др Драган Лаушевић, маг прим Доријан Марушић, проф. др Милош Даковић, проф. др Оливера Миљановић, проф. др Љиљана Вучковић, проф. др Зорица Потпара, проф. др Агима Љаљевић, проф. др Томо Поповић, проф. др Елвир Зврко, доц. др Мирјана Ђуричковић, др Младен Филиповић и мр Милан Раичевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *