Маркуш: Провидна дукљанско монтенегриснка пропаганда у вези филма „Воскресење не бива без смрти“
1 min read
Пише: Јован Маркуш
Воскресење не бива без смрти (Non c’reurezione senza morte) је италијански црно-бијели нијеми ратни филм снимљен 1921. године према сценарију Владимира Ђ. Поповића у режији C. Luperinija. То је први дугометражни играни филм са црногорском темом.
Радња је смјештена у Црну Гору за вријеме првог свјетског рата те ПРИКАЗУЈЕ ОТПОР ЦРНОГОРАЦА АУСТРО-УГАРСКИМ ВЛАСТИМА.
Филм је направљен уз подршку италијанске владе, као и краљице Јелене, кћери црногорског краља Николе I. Главна сврха му је била пропаганда, односно упознати свјетску јавност са борбом Црне Горе за слободу. Филм је први пут приказан је у Риму 14.априла.1922. године.
Напомена:
Када се погледа филм није се тешко увјерити да се ради о отпору црногораца аустро-угарским властима, а не онако можемо наћи на хрватској Википедији:
„Za cilj je imao animirati svjetsko mnijenje u pokušaju spriječavanja nestanaka Kraljevine Crne Gore s povijesne karte njezinim nasilnim priključenjem Kraljevini SHS.“
ПОГЛЕДАЈТЕ ПА СЕ САМИ УВЈЕРИТЕ!!!
(Извор: Фејсбук)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Hvala gospodine Markus.