Markuš: Dobro je da Knežević u Skupštini postavlja pitanje srpskog jezika i dvojnog državljanstva, jer jednom će to morati da se prihvati!

Jovan Markuš
Dobro je da Milan Knežević u Skupštini Crne Gore postavlja pitanje srpskog jezika kao službenog i dvojnog državljanstva, jer jednom će to morati da se prihvati, hteli to drugi ili ne. Ali Vlada Crne Gore ne bi trebalo da padne zbog uslovljavanja njene rekonstrukcije ovim pitanjem, pošto je svima u interesu da se ona održi, smatra publicista Jovan Markuš.
Markuš je za Sputnjik saopštio da ipak ne misli da u ovom momentu vlada može da padne, ali isto tako smatra da je Knežević u pravu što insistira na ovom pitanju.
„Da budem iskren, ne razumijem zašto se albanske stranke protive uvođenju srpskog jezika kao zvaničnog jezika, iz prostog razloga što ako pogledamo istorijski koncept ove teritorije na prvom popisu iz 1909. godine bile su samo dvije narodnosti – Arnauti (Albanci) i Srbi. Srba je bilo više od 90 plus odsto, a Albanaca oko pet odsto. Taj odnos se praktično ne mijenja do danas. Iz tog razloga ne razumijem njihovo protivljenje. Srbi se naime ne bune da se albanski jezik koristi službeno u opštinama gdje oni žive,“ kaže Markuš.
On dodaje da, kad je u pitanju dvojno državljanstvo, još i može da razumije zašto se protive jer se, pre svega DPS, plaši da će posle nekoliko godina svi koji dobiju dvojno državljanstvo dobiti i pravo glasa na izborima u Crnoj Gori.
„Drugim riječima, plaše se da će se vratiti prvobitno stanje kao što je bilo u vrijeme kneževine Crne Gore i da će ova komunistička tvorevina onda nestati. Zato se bune više zbog toga nego zbog srpskog jezika“, vjeruje Markuš.
On podsjeća da je i na poslednjem popisu srpski jezik ubjedljivo bio prvi jezik ali DPS i albanske stranke pokušavaju da pitanje srpskog kao službenog izbegnu driblinzima.
„Dobro je, međutim, što to Knežević ovo postavlja kao pitanje iako ne mislim da u ovom trenutku to može da se postigne, ali to ne treba da se zapostavlja nego da se što češće postavlja i pominje. Jednoga dana to će biti, dakle moraće da prihvate, htjeli oni ili ne. Ali u ovom momentu zbog toga Vlada Crne Gore ne bi trebalo po mom mišljenju da padne, prije svega jer je svima njima interes da se uđe u Evropsku uniju, iako su ti interesi iz različitih razloga i pobuda“, ocijenio je Markuš.
Uvjek jasno i precizno
Slažemse da je teško, ali najvažnije je jezik za početak. I to je legitimn zahtjev. Jer jezik čuva indetitet. Toliko generacija je osakaćena, oduzeto im pravo i da se školuju na svom jeziku, ukinuli srbske pisce, pa to je feudalizam, i u doba Osmanlija smo ga sačuvali.
Indetitet je važan, važniji od debljine nivčanika, bar većini srbskog naroda. Razumijem da nekima važno samo da se najede,
Ne slazem se da je tesko. Koja je to teskoca? Samo kukavicluk predsjednika i premijera, koji guraju EU agendu. I pokvarenost DrPS-a i njenog privjeska Bosnjacke stranke. Agenda premijera i predsjednika je suprotna onoj koju EU definise kao „evropske vrednosti“. Takvu agendu duplih standarda EU gura jer nase rukovodsdstvo nema kicmu. Neka onda predsjednik upita Kaju Kalas, koja se sprema da posjeti CG, koja zemlja clanica EU nema sluzbeni jezik kojim govori vecina stanovnistva. Da li takva zemlja postoji na Svijetu? Neka je pita i koja je clanica EU rijesila pitanje dvojnog drzavljanstva kao Crna Gora. Ako smije.
Veoma cijenjeni gospodine Markuš, prilično sam razočaran Vašim stavom da se ova Vlada mora održati. Ova Vlada nije smjela ni biti izabrana. Dakle, pojedini konstituenti ove Vlade su bili i u prethodnim vladama koje su bile nosioci poslova organizovanog kriminala i tvorci eskadrona smrti u Crnoj Gori. Kakva je razlika između DPS-a i Bošnjačke stranke? Bošnjačka stranka je zajedno sa DPS-om atakovala na imovinu SPC u Crnoj Gori. to je činjkenica. Dakle nema što Milan Knežević da se bori za Srpski jezik, a u koaliciji sa Bošnjacima, Svi zajedno moramo da se borimo za pravnu državu u kojoj će biti vladavina prava, u kojoj će većina odlučivati, kako god! Mi smo imali vladu ZUdravka Krivokapića, velikog zla Crne Gore, ali netaknutog jer se klanjao i krstio, a sve falso. Klanjao se i krstio čuveni profesor Nole!!! I da ne nabrajam dalje.
U nemoj ih nabrajati, molimte. Jasno ko dan, za ovog prvog se odma vidjelo da je kukvičje jaje.