Марфи о „SKY“ и балканској мафији: Сакупили смо милијарде порука, групе починиле најгнуснија злодјела
1 min read
Фото: Илустрација/Пресс
Амбасодори САД у БиХ и Србији Мајкл Марфи и Кристофер Хил у Сарајеву су синоћ организирали конференцију о Транснационалном организираном криминалу, преноси Аваз.ба.
-Данас смо ту да бисмо идентификовали начине на које можемо подржати једни друге у борби против организованог криминала. Пошто је пријетња по Западни Балкан коју представљају мреже транснационалног организованог криминала порасла, још су важније постале међусобна сарадња и јединствено дјеловање у борби против њега. Становници ваших земаља покушавају живјети боље, а ми се надамо да ће свака од ових земаља на крају постати чланица евроатлантских институција- наводи Мајкл Марфи.
Додаје да једна од највећих препрека том циљу јесте организовани криминал, радило се о подлом удруживању које има утјецај на државном нивоу подривајући владавину закона, или о обичним члановима криминалних мрежа који чине злочине који иду на штету поштених грађана.
-Свјестан сам изазова с којима се суочавате ви из агенција за спровођењезакона. Из дана у дан, све је теже борити се против организованог криминала, јер криминалне мреже стално прилагођавају средства, тактике и технике које користе. Ова конференција је прилика за изградњу мостова који су нам потребни да бисмо се заједно борили против ових криминалаца. Изградњом јединственог фронта и кориштењем колективног знања у овом просторији о томе како функционишу криминалне организације на цијелом Западном Балкану, можемо се борити против транснационалног организованог криминала пуно агресивније и ефикасније- појашњава Марфи.
Говорећи о клановима који су користили поменуту крипто апликацију наводи следеће:
„Овакве организоване криминалне групе укључене су у најгнуснија злодјела, а навешћемо тек нека, попут трговине људима, убистава, трговине наркотицима и оружјем, кријумчарења миграната и прања новца. Ове групе инфилтрирају се у пословне субјекте. Некад пружају логистичку подршку непријатељским, страним силама. Могу покушати манипулисати појединцима на највишим нивоима власти. И заиста ови, такозвани, “жељезни троуглови” које чине организовани криминал, корумпирани званичници и пословни лидери представљају значајну пријетњу националној сигурности Сједињених Америчких Држава и ваших земаља“.
Избор: Аваз.ба

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

