МАНС: Тужилаштво од МАНС-а тражи да се бави полицијским послом
1 min read
,,Црногорско тужилаштво апсолунто није спремно да обезбиједи ни минимум функционисања правне државе када је у питању изборни процес, а први одговори које смо добили на кривичне пријаве поднијете непосредно након избора показују да ова институтуција наставља са праксом ,,глава у пијеску“ када је политичка корупција у питању“, стоји у саопштењу МАНС-а.
Саопштење МАНС-а преносимо у наставку.
МАНС је јуче добио одговор на прве три кривичне пријаве од преко стотину које смо поднијели због кривичних дјела почињених на сам изборни дана и непосредно уочи локалних избора. Кривичне пријаве за које смо добили прве одговоре се односе на три бирачка мјеста у подгоричком насељу Толоши – „Омладински дом“ 5А, 5Б и 5Ц, на којима су наши посматрачи између осталог пријавили да је на самом бирачком мјесту вођена незаконита евиденција изашлих бирача.
У одговору на кривичне пријаве Основно државно тужилаштво у Подгорици нас је позвало да прикупимо додатне доказе о вођењу евиденције на поменутим бирачким мјестима, односно да МАНС допуни кривичну пријаву.
Овакав одговор тужилаштва је и више него лицемјеран имајући у виду да је МАНС током цијелог изборног дана позивао тужилаштво да реагује на бројна кршења изборног процеса, али и конкретне инциденте који су се дешавали на и у близини бирачких мјеста. Умјесто да моментално реагује, канцеларија Врховног државног тужиоца је била закључана на изборни дан, упркос томе што је МАНС и уочи избора упозоравао да ће и на изборни дан бити посла за тужилаштво. Да је тужилац тога дана радио свој посао, можда би и сам имао више информација о томе како је током изборног дана кршен закон и ко су починиоци.
Умјесто тога, тужилаштво сада тражи од МАНС-а да ради посао полиције и прикупља додатне доказе за пријављена кривична дјела. МАНС нема овлашћења полиције и не може да хапси људе и саслушава свједоке, већ је то првенствено посао тужилаштва и полиције. У правно уређеним државама је довољно да надлежним организма пренесете своје сазнање да се неко кривично дјело десило, а остатак посла на прикупљању информација и доказа преузимају полиција и тужилаштво.
У Црној Гори чак и када доставите доказе као што је то био случај са куповином личних карата, тужилаштво се бави тиме како је МАНС дошао до доказа, а не како је и ко је починио кривично дјело.
Вођење незаконите евиденције је најчешће кршење закона које је током локалних избора забиљежено на готово свим бирачким мјестима, а надлежни тужилац се могао увјерити у то простим изласком на било које бирачко мјесто. Умјесто тога, одлучено је да канцеларија тужиоца буде закључана на дан избора.
Нажалост, поново смо у позицији да морамо Врховног државног тужиоца учимо шта му је посао и да умјесто полиције подносимо кривичне пријаве, јер током изборног дана није поднијета нити једна кривична пријава од стране тужилаштва по службеној дужности, што је тренд који се наставља када је у питању политичка корупција генерално у питању.
Када су у питању конкрентне кривичне пријаве у питању, информације које је МАНС доставио тужилаштву су сасвим довољне да се отпочне са поступком такозваног извиђаја у коме би тужилаштво прво морало да узме изјаве од предсједника и чланова бирачких одбора који су водили изборни процес на поменутим бирачким мјестима и испита их на околности вођења незаконите евиденције изашлих бирача, прикупи и оствари увид у записнике и читав низ радњи које подразумијева истрага.
Оваквим „процесуирањем“ политичке корупције тужилаштво наставља да се држи праксе „глава у пијеску“ која је успостављена још од афере „Снимак“ и тиме шаље поруку свима онима који се баве прљавим пословима да у црногорском тужилаштву апсолутно немају непријатеља, нити било какву препреку.
МАНС је до сада црногорском тужилаштву поднио преко 100 појединачних кривичних пријава које су се односиле локалне изборе а очекујемо да ће тај број бити и већи након што се обраде сви подаци.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

