МАНС позвао Катнића да каже шта је са кривичним пријавама
1 min read
МАНС је данас позвао Специјалног државног тужиоца за организовани криминал и корупцију, Миловоја Катнића да јавности саопшти резултате свог рада током изборног дана имајући у виду огроман број кривичних дјела против изборних права која су пријављена на тај дан.
МАНС је на изборни дан поднио 117 кривичних пријава од којих се већина односила на кривично дјело повреде опредјељена при гласању, односно сумње на куповину личних карата, незакониту евиденцију гласача на бирачком мјесту, различите врсте притисака и застрашивања бирача, као и исплате путних трошкова као прикривену куповину гласова. Остатак кривичних пријава се односио на повреду тајности и спречавање гласања, као и на састављање нетачног списка, што су све дјела из Кривичног законика Црне Горе.
МАНС је ова кривична дјела пријављивао током цијелог изборног дана и одмах након утврђивања чињеница достављао доказе Специјалном тужилаштву јер су цијенили да ефикасност њиховог процесуирања умногоме зависи од времена, и да би правовремено обавјештавање тужилаштва требало да помогне процесуирање свих оних који су током изборног дана вршили кривична дјела.
“Због тога је неуобичајено да Специјално тужилаштво већ други дан након избора ћути о предузетим мјерама по поднијетим пријавама, јер је припрода кривичних дјела таква, да су се она морала хитно процесуирати како би се спријечиле веће штете по јавни интерес. Ово тим прије јер је из Специјалног тужилаштва уочи избора најављивано да ће у свим градовима бити организована дежурства не само за пријаве грађана, већ и како би се превентивно дјеловало у циљу обезбјеђења несметаног одвијања изборног процеса”, казали су у МАНС-у.
МАНС позива Специјалног тужиоца да што прије информише јавност колико је особа лишено слободе због сумње да су куповали личне карте, ко су те особе и за рачун које политичке партије су вршили кривична дјела.
“Такође очекујемо да тужилац саопшти колико је особа процесуирано због вођења незаконитог пописивања бирача, као и узнемиравања и вршења притисака на грађане током изборног дана. Имајући у виду да је тужилаштво најавило отклон од праксе претходних тужилаца када је у питању изборни дан, те да су била организована дежурства, очекујемо да Специјални тужилац саопшти и колико су тужиоци кривичних дјела спријечили да се десе и какве су мјере тим поводом предузели”, истичу у МАНС-у.
Посебно је, тврде они, важно да тужилац испита какве су природе били мотиви и радње који су претходили одлуци Агенције за електронске комуникације да на нивоу државе суспендује комуникационе сервисе Вибер и WхатсАпп, што је представљало до сада незабиљежено масовно кршење права црногорских грађана на слободу изражавања и комуникације.